Poradna leteckého lékaře

Před odesláním dotazu si prostudujte historii poradny, prosím. Je velmi pravděpodobné, že tam najdete odpověď i na váš dotaz. Poradna je určená anonymním dotazům k tématům: vydávání Osvědčení zdravotní způsobilosti pro piloty a palubní průvodčí, zdraví pilota, dotazy z oboru letecké medicíny a lidské výkonnosti. Prosím, k objednání vyšetření použijte telefon nebo e-mail.

Dotazy do poradny

Jméno
E-mail E-mail není validní.
Název
Dotaz
Dotazy - Všechny dotazy

Dobry den, pan doktor, musim povedat, ze velmi quitujem tento poradensky pristup, zalozeny na Vasej humannosti a skusenostiach.
Touto cestou by som sa chcel spytat, ci je mozne ziskat preukaz 1.triedy s dioptriami, alebo sosovkami a prip. do akej hladiny?
vopred dakujem pekne za odpoved


 

Dobrý den, 

při vstupním vyšetření pro 1. třídu letecký předpis Part-MED povoluje maximální refrakční vadu zraku +5 dioptrií a -6 diptrií.

Současně každé oko nesmí mít astigatismus silnější, než 2 dioptrie.

Rozdíl mezi očima nesmí být více, než 2 dioptrie.

Přeji mnoho zdaru u vstupního vyšetření. 

Srdečně zdraví

David Melechovský

Dobrý den, mám za sebou 3 spontánní pneumotoraxy, přičemž při posledním jsem absolvovala torakospii (před 14 lety), při které měly být odstraněny buly, které měly být příčinou oněch opakujících se problémů. Po této operaci problémy zmizely. Od té doby jsem nelétala v letadle, protože jsem se bála. Chtěla bych se zeptat, jestli je po tak dlouhé době bezpečné létat. Děkuji. Lenka

 


 

Dobrý den,
 
nenapsala jste mi, jestli létáte jako člen posádky nebo cestující.
 
Nicméně pokud jste měla emfyzematozní buly, nelze nikdy spolehlivě zajistit, že všechny byly ošetřeny. Proto pro Vás bude vždy létání se zvýšeným rizikem a nikdy nelze konstatovat , že je ptostředí letadla pro Vás bezpečné.
 
Nicméně pokud jste po operaci 14 let a nebyly na RTG identifikovány žádné další buly, potom může být riziko akceptovatelné. Zde není možná žádná přesná cifra k vyčíslení rizika nebo jednoznačnější odpověď. Jako vhodné považuji poradit se s plicním lékařem, zda skutečně na CT nejsou patrny žádné buly.
 
Srdečně zdraví

David Melechovský

Dobrý den pane doktore, 

 
chtěla bych se Vás zeptat, zda je pro prodloužení zdravotní způsobilosti 1. třídy velkou překážkou preventivní odebrání prsních žláz s následnou rekonstrukcí prsou?
 
Děkuji za odpověď.
Hezký den Vám přeji.
 

 
Dobrý den, paní Janovská,
 
pokud bylo odebrání preventivní a neměla jste zhoubný nádor, potom taková operace není překážkou pro vydání 1. třídy.
 
Pokud jste měla zhoubný nádor, bude vyžadována zpráva onkologa. Pokud nejsou známy reziduální zbytky nádoru a léčba je úspěšná, i tak je možné získat první třídu. Je nutné v takovém případě počítat s omezením obchodního létání v dvoučlenné posádce po dobu 5 let a povinnost každý rok předkládat  zprávu onkologa.
 
Srdečně zdraví
David Melechovský

Přistával jsem v podvečer s vlečnou proti slunci po celodenním vlekání. Udělalo se mi silně nevolno, po přistání to rychle odeznělo. Překvapil mě ten náhlý pocit na zvracení a motání hlavy. Je to nebezpečné?Odpověď:
Ahoj,
zaznamenal jsem podobnou příhodu u nás v aeroklubu. Obtíže naprosto stejného druhu nastaly u mladého vlekaře, který přistával proti zapadajícímu slunci. Na stažený plyn se sluneční kotouč probleskoval mezi listy vrtule. Vlivem stroboskopického efektu a nízkých otáček motoru vlečné byla frekvence záblesků slunečního svitu přesně taková, jaká vyvolává jev zvaný Flicker vertigo.

Světelné záblesky o frekvenci 4 až 20 Hz mohou u človeka vyvolat pocit nas zvracení, zvracení, pocit úzkosti, vzácně i kolaps. Název Flicker vertigo znamená závrať ze záblesků a řadí se mezi letové iluze. Více ohroženi jsou piuloti vrtulníků , protože mají častěji listy rotoru mezi sebou a sluncem.

Podobné obtíže můžou vyvolat záblesky protisrážkového majáku přede mnou stojícího letadla, které bliká do mého kokpitu. Za letu se mohou zábesky protisrážkového majáku mého letadla odrážet od okolní oblačnosti do kabiny, proto se protisrážkový maják za letu v mraku vypíná.

Když záblesky ustanou, obtíže obvykle rychle mizí. Na tomto jevu je ale nebezpečná nevyzpytatelná reakce pilota na obtíže, případně prostorová dezorientace s nesprávným zásahem do řízení. Únava samozřejmě situaci zhoršuje.

Příčina jevu je nejasná a pravděpodobně jde o rezonanci světelných podnětů s vnitřní frekvencí, na které náš digiální mozek funguje. Prevence je snad jen vyhnout se přistání proti zapadajícímu slunci. Pokud obtíže nastanou , změňte otáčky motoru. Frekvence záblesků se tím pravděpodobně změní a dostane se z rozsahu nežádoucích frekvencí.
Zdraví
David

Dobrý den pane doktore,
už dlouho se chci stát pilotem a tak jsem si logicky začal o této profesi zjišťovat více informací včetně zdravotních požadavků pro tuto profesi.

Na nějakém webu jsem se dočetl, že dědičné choroby jsou závažným problémem, se kterým se nedá stát pilotem.
Chci se tedy zeptat, zda je problém, když moje matka má cukrovku 2. třídy, dostala ji po porodu, zhruba ve třiceti letech. Sám cukrovku nemám (je mi 22), ale pokud vím, cukrovka je dědičná nemoc.

Děkuji za odpověď.Dobrý den,

cukrovka je skutečně do jisté míry dědičná a je zde zvýšené riziko, že se ve vyšším věku vyskytně i u Vás.

Nicméně na riziku cukrovky 2. typu si podílí i další faktory, například obezita, nedostatek pohybu a další. Riziko cukrovky můžete rozhodujícím způsobem snížit střídmostí ve stravě a zdravým životním stylem.

Cukrovka 2. typu u Vaší matky rozhodně nebude bránit vydání 1. třídy zdravotní způsobilosti dopravního pilota. Kdyby tomu tak bylo, mnoho pilotů bychom neměli .... :-)

Přeji Vám mnoho zdaru ve výcviku na dopravního pilota a srdečně zdravím
David Melechovský

Ahoj Davide, je povolene brat popri lietani suplementy na posilovanie ? (kreatin, amino, proteiny) Su nejake konkretne ktore su zakazane alebo naopak schvalene ?Odpověď:
Ahoj,
pokud jsou těmi suplementy potravinové doplňky s obsahem cukrů, proteinů a minerálů, nepředstavují pro létání žádný problém. Nejde o léky ani omamné látky a proto nevyžadují schvalování. Léky na základě hormonů by samozřejmě problémem byly, ale ty jsou problémem i samy o sobě :-)
Zdraví tě
MUDr. David Melechovský

Co je to autokineze? Je to v otázkách na ATPL.Odpověď:
Autokinetický efekt, nebo prostě autokineze, patří mezi letové iluze.

Pokud se ve tmě snažíme sledovat osamělý zroj světla, po chvíli pozorování máme subjektivní nesprávný vjem, že světlo se pohybuje. Ačkoli ve skutečnosti zůstává bez pohybu.

Příšinou iluze je optická vlstnost oka, které dokáže zjistit pohyb pozorovaného předmětu pouze ze změn polohy vůči okolí. Osamělé světlo v noci nemá v okolí žádný pozorovatelný bod, ke kterému by bylo možno pohyb srovnávat. Navíc oko má tu vlastnost, že nepozoruje předmět nikdy přímo, ale neustále těká a opticky "ohmatává" okolí pozorovaného předmětu. Tyto oční pohyby rozpohybují obraz osamělého světla a vytvoří nesprávný dojem jeho pohybu, a to i velmi výrazně.

V letectví autokineze hrozí samozřejmě v noci při vizuální navigaci na osamělý zdroj světla. Jsou dva okamžky, ve kterých může být tento jev kriticky nebezpečný. Poprve když se v noci letí ve formaci, autokinetický jev můž způsobit kolizi. Za druhé je to při doplňování paliva za letu, ale to nám v čechách tak moc nehrozí.

Autokinetický efet bývá také skutečnou příčinou pozorovaných UFO. V dubnu 2009 bylo UFO masivně pozorováno UFO v Alamu v Tennessee. Pozorovatelé viděli dva objekty pohybující se po noční obloze , měnící směr a rychlost, tak , jak se měnily směry očních pohybů pozorovatelů osamělé hvězdy na noční obloze.
David

Dobrý den,
měl bych zájem o první třídu zdravotní způsobilosti, ošem ve věku asi 14-15 let jsem měl problémy se zády, šlo o bodavou bolest a byl jsem vyšetřován pro podezření že s ledvinami je něco špatně nicméně se ukázalo že šlo pouze o nedostatek pohybu ale zůstalo mi to ve zprávě... také mám zkřivenou levou nosní přepážku nosu ( bohužel nevím jak se zmíněná přepážka nazývá v lékařské terminologii) ale později jsem prošel úspěšně vyšetřením ve vojenské nemocnici nýbrž jsem vystudoval vojenskou školu... chtěl jsem se zeptat zdali by uvedené potíže mohli vyústit v celkový status neschopen... popřípadě jestli nevíte jestli by tyto potíže ovlivnili studium na vojenského pilota při UO.
předem děkuji za odpověď na vyčerpávající dotaz

s pozdravem JiříDobrý den, Jiří,

vybočenou nosní přepážku máme téměř všichni. A také nás všechny občas zabolí záda. Je nepravděpodobné , že by Vaše zdravotní obtíže mohly ohrozit Vaši kariéru vojenského letce. Nicméně já bohužel nemám oprávnění k posuzování vojenských rekrutů.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Snažím se věnovat akrobacii. Co omezuje snášenlivost negativního přetížení? Jak se má správně dělat manévry proti ztrátě vědomí?Odpověď:
Snášenlivost negativního přetížení je velmi omezená, protože je to podnět, se kterým se v běžném životě nelze setkat a tělo se mu neumí bránit téměř vůbec. Neumíme se mu bránit manévry ani technickými prostředky. Nejsou k tomu žádné pomůcky. Proto stíhači otáčí letadlo "na boudu" vždy tak, aby bojový manévr byl vždy proveden na pozitivním přetížení. -2 G znamenají, že pilot je pro ovládání letadala nepoužitelný. -4G vedou k bezvědomí. O příčině toho víme překvapivě málo. Pravděpodobně mozkové cévy chrání mozek před přeplněním krví tím, že se uzavřou. Zpomalí se extremně i srdeční práce. A to způsobí nedostatek kyslíku v mozku, tedy příčina je podobná, jako při hypoxii.
David Melechovský

Dobrý den,

požadovaná vyšetření pro získání 1. třídy určuje nařízení EU 1178/2011, annex č.IV Část-MED. Tento předpis nepožaduje psychotesty při prvotním vyšetření pro získání 1. třídy zdravotní způsobilosti ani při žádném jiném vyšetření.

Psychologické vyhdnocení může být vyžadováno při neurologických a psychiatrických obtížích. Paušální testování psychotesty bez neurologického nebo psychiatrického zdravotního důvodu je v rozporu s předpisem Část-MED.

Přesto se tento požadavek v některých zemích v rozporu s předpisy udržoval z dob dávno minulých. EASA tyto praktiky kritizovala, ale přímo proti nim nezakročila. Podle mých informací jsou nyní psychotesty vyžadovány už jen v České republice a v Polsku. Nejsou vyžadovány na Slovensku, v Rakousku, Německu, Velké Británii a dalších zemích.

S pozdravem
David Melechovský

Dobrý den pane Melechovský,

rád bych se Vás zeptal o upřesnění jednoho tvrzení. Rád bych si udělal 1. zdravotní třídu a známý mi tvrdil, že pokud bych šel na vyšetření do XXX a následně bych začal chodit k Vám na každoroční obnovování 1 třídy, tak pokud by to z jakéhokoliv důvodu následující roky nebylo u Vás možné, tak bych musel na XXX projít celou procedurou jako při vstupním vyšetření tzn. psychotesty znova a nebylo by možné pouze prodloužit. Pokud by to tak opravdu bylo, platí to tak samo i pro vyšetření provedené ve Vídni?

Děkuji mnohokráte za odpověďDobrý den,

tato otázka je mi kladena překvapivě často. V naší zemi jsou si piloti málo vědomi svých práv a je třeba v tomto směru dělat osvětu.

Rozhodně se nemusíte se obávat. S ničím podobným jsem se dosud nesetkal. Letecký předpis Část-MED jednoznačně definuje, jaká vyšetření jsou pro obnovení zdravotní způsobilosti nezbytná. Tento předpis Vám zaručuje, že můžete obnovit svoji zdravotní způsobilost u jakéhokoli leteckého lékaře v Evropské unii, který má rozšířené pověření pro 1. třídu. Nikdy nemůžete být šikanován jen proto, že jste si vybral jiného lékaře. To by byl kriminální čin. Využívejte svých práv. Můžete být kdykoli vyšetřen u mně nebo ve Vídni nebo třeba v Portugalsku, kdekoli v EU . Záleží pouze na Vašich potřebách. Změna lékaře nesmí být důvodem k rozšiřování požadavků na Vás.

Vstupní vyšetření musíte opakovat pouze v případě, že Vaše zdravotní způsobilost pozbyla platnosti na dobu delší 5 let. Jinak by byl takový požadavek neoprávněný.

Paušální testování psychotesty bez neurologického, psychologického nebo psychiatrického zdravotního důvodu je v rozporu s předpisem Část-MED. Pokud by jste mu byl kdekoli vystaven, stěžujte si na Úřadu pro civilní letectví, případně přímo u Evropské agentury pro bezpečnost letectví, která je pověřena kontrolou nad dodržováním společných evropských nařízení.

Pokud by jste se kdokoli s podobnými praktikami setkal, informujte mě, prosím.

Přeji mnoho zdaru v létání a budu rád, když se potkáme v mé ordinaci.

Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den, pane doktore,
chtěl jsem se zeptat, jestli je možné získat zdravotní způsobilost 2. třídy k výcviku PPL pro soukromé vrtulníky, pokud mám diabetes mellitus 1. stupně. Nemám žádné komplikace způsobené touto nemocí.
Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
JiříDobrý den, Jiří,

diabetes mellitus 1. typu je nutné léčit inzulínem. Riziko hypoglykémie v letadle je příliš vysoké. V tomto případě jsou předpisy zcela jednoznačné a nepřipouští výjimku. S inzulínem jako pilot létat nelze.

Je mi líto, že pro Vás nemám lepší zprávu.
Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den pane doktore.

Chtěla jsem se zeptat, zda pokud člověk pracoval jako dopravní pilot, poté byl léčen s depresí, zda je možné, aby znovu obdržel class 1 medical. Pokud je to možné, prosím napište za jakých podmínek je to možné.

Děkuji

MarketaDobrý den, Markéto,

deprese jsou v naší populaci časté a vyskytují se i mezi piloty. Přesto jde o závažné zdravotní potíže, které mohou bezpečnost letu narušit, jak se minulosti již opakovaně stalo.

Příslušné letecké předpisy nám říkají:

"Žadatelé s psychiatrickým stavem, jako jsou například:
1) afektivní poruchy;
se musí podrobit psychiatrickému vyhodnocení s uspokojivým výsledkem dříve, než může být provedeno přiznání způsobilos ti. Posouzení způsobilosti žadatelů o osvědčení zdravotní způsobilosti 1. třídy se postoupí úřadu vydávajícímu průkazy způsobilosti;"

"Psychologické vyhodnocení může být vyžadováno jako součást nebo doplněk odborné psychiatrické nebo neurologické prohlídky."

"Zjištěná porucha nálady znamená nezpůsobilost. Po úplném uzdravení a podrobném individuálním posouzení lze zvážit přiznání způsobilosti s přihlédnutím k charakteru a závažnosti poruchy nálady. Je-li schválena stabilní udržovací léčba, bude třeba posoudit způsobilost s omezením pro vícepilotní provoz."

Pokud tedy dopravní pilot prodělá depresi, musí být vyšeřen psychiatrem a psychologem. Pokud tito konstatují, že došlo k úplnému uzdravení z deprese, potom může získat zpět první třídu. Podmínkou je ale souhlas Letecko-lékařské inspekce Úřadu pro civilní letectví. Pokud pacient má udržovací léčbu antidepresivy, potom smí obchodně létat jen ve vícečlenné posádce.

V tomto případě jde o závažné rozhodnutí, které patří do rukou zkušeného psychiatra a psychologa. Ve světle nedávných událostí je na pečlivost posouzení dbán zvláštní zřetel.

Držím panu pilototvi palce
Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den,

pokud mám Medical class 1 získaný ve Vídni, bylo by možné ho u vás prodloužit?
Pokud ano, vydali by jste mi Český průkaz?
Děkuji za odpověďDobrý den,

Osvědčení zdravotní způsobilosti vydané podle předpisu Part-MED je platné v celé Evropské unii. Osvědčení vydané ve Vídni je stejně platné, jako jakékoli jiné. Obnovit Vám jej mohu kdykoli bez problémů. Neexistují české nebo rakouské průkazy, ale pouze evropské.

Zkontrolujte si ale, jaký údaj máte v medicalu uvedený v poli č. I "Authority that issued or is to issue the pilot licence" . Pokud je zde napsáno Česká republika, potom Úřadem vydávajícím Váš pilotní průkaz je Česká republika a můžete s tímto medicalem žádat vydání pilotního průkazu v České republice. Pokud je zde ale napsáno Austria, potom musíte požádat letecko-lékařské centrum, které Vám medical vydalo, o opravu medicalu. Musí odeslat protokoly o vyšetření na Úřad pro civilní letectvé v České republice a vyznačit do pole č. I "Česká republika".

Občas se setkávám s tím, že letecko-lékařská centra ve Vídni tuto chybu dělají, ve většíně případů je to bez problému.

Úřad, který Vám vydává pilotní průkaz musí mít k dispozici protokoly ze vstupního vyšetření. Na kterém úřadě tyto protokoly leží je uvedeno právě v uvedeném poli č. I.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den,

V poradně jsem nenašel žádný dotaz týkající se spontánního pneumotoraxu a možnosti získat osvědčení zdravotní způsobilosti druhé a následně třetí třídy, proto se chci zeptat. Uvažuji nad leteckým výcvikem PPL a následně bych chtěl pokračovat až k získání licence ATPL. V 17 letech jsem prodělal spontánní pneumotorax na obou stranách plic a obě tyhle strany byly operovány procedurou VATS. Od operace jsem žádné problémy neměl. V současné době mi je 24 let. Předem děkuji za odpověď. 

S pozdravem
PetrDobrý den, 
při vstupním vyšetření první třídy je nutné se zajímat o příčinu vzniku a o podrobnosti léčby pneumotoraxu. Především je nutné ověřit, že nemáte bulózní emfyzém, plicní cysty, chronickou obstrukční plicní nemoc a další vzácnější onemocnění. Takové nemoci výrazně zvyšují riziko recidivy pneumotoraxu. Náhlý vznik pneumotoraxu za letu je ohrožením bezpečnosti letu. 
Pokud se vyloučí přítomnost těchto nemocí, velmi pravděpodobně nebudou vaše obtíže v minulosti překážkou pro vydání první třídy. Při vstupním vyšetření tedy očekávajte podrobnější zájem o Vaše plíce a vezměte si s sebou věškerou dostupnou zdravotní dokumentaci z minula.
Držím palce u vstupního vyšetření, srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den, 
je mi 15 let, jsem studentkou gymnázia a chtěla bych se stát pilotem. Mám bezlepkovou dietu. Všechny poslední vyšetření mám v pořádku, dietu dodržuji a nedělá mi to problémy. Je bezlepková dieta, celiakie překážkou pro výcvik pilotů ? Děkuji za odpověď.
AlexandraDobrá den, 
pokud dodržujete dietu a nemáte problémy nebo komplikace nemoci, potom celiakie není překážkou pro získání zdravotní způsobilosti pilotky.
Přeji mnoho úspěchů při leteckém výcviku, srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den,
Právě jsem úspěšně absolvoval na Vaše doporučení prohlídku zdravotní způsobilosti 1. třídy v Košicích. Vše proběhlo úplně vpohodě hlavně bez psychotestů, na žádném oddělení jsem nečekal déle než pár minut (všude jsem měl prioritu před ostatními pacienty- což bylo velmi příjemné) a zhruba za 6 hodin jsem byl hotový s veškerým všetřením a s medical 1 v kapse!
Všem kdo se uchází o medical 1 můžu jen doporučit a Vám bych velmi rád poděkoval za doporučení a ušetření nervů a snad i peněz jelikož jsem platil za toto vyšetření 281 euro ( cca 7 500 kc ).
Rád bych k Vám chodit na pravidelné prohlídky - stačí přijít za rok nebo se u vás mám zastavit se zprávou od doktora z Košic a s průkazem medical 1. 
Děkuji Jan Dobrý den,

děkuji za zprávu, rád tyto zkušenosti předávám dalším pilotům.
Gratuluji k získání první třídy. K obnovení stačí přijít za rok.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den, celkem vážně zvažuji, že bych pracoval jako dopravní pilot. Ale čeká mě chirurgický zákrok a nevím, jestli by nemohl být příčinou problémů u zdravotních testů. Nevím, jak přesně se ta operace jmenuje, ale jedná se o rozříznutí spodní čelisti, posunutí asi o centimetr směrem ven a následné spojení obou částí kosti titanovými destičkami. Tyto destičky jsou trvalé, nebudou mi je vyndávat. V angličtině jsem tuto operaci našel pod zkratkou BSSO. Je mi 17 let, jsem zdravý, neočekávají se jakékoli komplikace nebo dočasné či trvalé následky. Myslíte, že by tento zákrok mohl mít vliv na splnění 1. stupně zdravotní způsobilosti. Děkuji za odpověď. TomášDobrý den, 

z hlediska bezpečnosti letu je podstatná Vaše chopnost artikulovat a komunikovat. Rány po operaci by měly být zahojené. Jinak nepředppokládám žádné potíže, které by měla Vaše operace způsobit při získávání 1. třídy zdravotní způsobilosti.

Přeji rychlé uzdravení a držím place při leteckém výcviku.
Srdečně zdraví
david Melechovský

Dobrý den 
Pane Melechovský,mám na Vás dotaz. Před rokem se mi stal úraz. Poleptal jsem si oko. Léčí mi to na Karláku a postupně mě připravují na to, že vidění už nikdy nebude dobré. Jsou rádi, že se oko zahojilo, ale s nekvalitním epitelem neumí nic dělat. Takže vidím na tabuli to největší písmeno. 
Je možné si s tím udržet 2 třídu na PPL? Já jsem zkoušel letět, s instruktorem pochopitelně a odhad výšky byl dobrý, terén a obrysy vidím. Na přístroje a mapu fungovalo druhé, naštěstí zdravé, oko.
Asi Vám, jako pilotovi, nemusím říkat, že přestat létat je to poslední, co bych chtěl. 

Děkuji za odpověď, ať už bude jakákoliv

Dobrý den,

létat s jedním funkčním okem pro radost je možné a velmi pravděpodobně bude možné vám obnovit 2. třídu zdravotní způsobilosti. Podmínkou je dobré zdraví a dobré vidění nepostiženého oka.

Prosím, shromažďujte si veškerou zdravotní dokumentaci. Pod doléčení mě kontaktujte a doporučím vám vyšetření u očního specialisty, který má znalost leteckých předpisů. Smyslem vyšetření je ověřit dobrou kondici zdravého oka. Pokud bude výsledek příznivý, zajistím vám obnovu 2. třídy.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den, 
rád bych se zeptal, jak to funguje se zrakem pro získání 2. třídy zdravotní způsobilosti na GLD? 

Vím, že je maximum 5 dioptrií. Na levé oko mám 0,5 dioptrie, na pravé 2,25 dioptrie. Ale prý tam nemůže být příliš velký rozdíl mezi oběma očima, tedy nesmí být větší než třeba 2 dioptrie. Objasnil byste mi, prosím, jak to je? 

Děkuji za odpověď, 
VáclavDobrý den, 
pro 2. třídu a tedy i piloty kluzáku není v předpise Část-MED žádné omezení počtu dioptrií. Rozhodující je pouze kvalita vidění v brýlích. Pokud ve vašich brýlích uvidíte požadovaná písměnka optotypu ze vzdálenosi 5 metrů, potom vaše vada zraku nebude bránit létání. Toto neplatí pro profesionály žádající o 1. třídu.
Mnoho zdaru v létání
MUDr. David Melechovský

Dobrý den,
rád bych šel na laserovou korekci krátkozrakosti (-1,75 a -2,3 dioptrie), abych nebyl závislý na kontaktních čočkách a brýlích. Mám Medical class-1 platný do konce ledna 2015. Chtěl bych se Vás zeptat, jak dlouho po zákroku nebudu smět létat a jestli zákrok může mít v budoucnu nějaké nežádoucí účinky?

Děkuji za odpověď

FilipDobrý den,

laserové operace očí prodělaly značný pokrok, dnes jsou bezpečné, výsledky jdou velmi dobré a komplikací po operaci je málo.

Po laserové operaci očí není stanovena přesná lhůta, po kterou se nesmí létat. Je zde ale požadavek, že rohovka musí být zahojená a zrak musí být po operaci již stabilní. Hojení obvykle trvá minimálně šest týdnů po operaci, kdy je pilot obvykle nezpůsobilý k letu.

Po asi šesti týdnech vyžadujeme vyšetření očním lékařem, který se orientuje v letecké medicíně. Nemůže to být lékař, který vás operoval. Tento vás vyšetří, zjistí stav rohovky, kvalitu vidění a vyloučí komplikace po operaci. Poté už může letecký lékař uvolnit pilota do provozu.

Profesionální piloty je třeba upozornit, že tyto operace sice mají málo komplikací, ale komplkace se stále vyskytují. Jednou z nich je například nepravidelný tvar rohovky, který způsobí trvalou neostrost zraku, kterou nelze korigovat brýlemi. Taková komplikace může znamenat trvalou ztrátu způsobilosti a zaměstnání. Takové riziko je malé, ale ne nulové.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den.
Nevidím na jeno oko (monokulus). Je možné s tímto udělat průkaz na paraglide, případně prošel bych prohlídkou pro parašutisty? DěkujiDobrý den, je možné rekreačně létat s jedním okem a získat Osvědčení zdravotní způsobilosti. Podmínkou je naprosté zdraví jednoho oka, které by měl potvrdit oční lékař. Brýle jsou akceptovatelné.
Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den pane doktore,
chystám se na zdravotní prohlídku 1. třídy a rád bych se zeptal, zda je překážkou pro získání způsobilosti mírná tachykardie. Moje obvodní lékařka mi sdělila, že je to zapříčiněno tím, že jsem u lékaře nervózní, jiné potíže, s tímto spojené, nemám. Rád bych se ještě zeptal, zda se dělají alergologické testy, v dětství jsem trpěl alergií na traviny, tato alergie se projevovala asi 2 měsíce trvající letní rýmou. Momentálně žádné potíže nepociťuji. A poslední otázka... Mám už dlouho zvýšený bilirubin na hodnotě 30, jinak jaterní testy jsou v pořádku. Byl by tohle problém?
Předem děkuji za odpověď.Dobrý den, Lukáši,

tachykardie je u mladých motivovaných mužů častá z rozrušení a nejde o nemoc.

Stejně tak alergie a Gilbertova nemoc provázená zvýšením bilirubinu v krvi nejsou překážkou pro získání 1. třídy zdravotní způsobilosti dopravního pilota.

Držím Vám palce u vyšetření a mnoho zdaru v kariéře dopravního pilota. 

Srdečně zdraví David Melechovský, letecký lékař

Dobrý den,
pokud bych si udělal Medical class 1 v Rakousku, mohu si ho prodloužit v České republice? 
Mockrát děkuji za odpověď!Dobrý den, 
u nás můžeme prodloužit všechny medicaly vydané v kterékoli zemi Evropské unii.
Se srdečným pozdravem
David Melehovský

Dobry den pane doktore, lze prosim v letadle (pri kratsich letech v hladine 150 az 180 - typicky napr. prelet centralni casti Alp) pouzit pro dodavku kysliku pilotovi i kyslikove generatory jako napr. O2Pack (treba tento http://www.oxyobchod.cz/produkt-22-o2-pack) nebo je nutne mit kyslik "z lahve"

diky mocDobrý den,

kyslíkový systém je zařízení, na kterém závisí Váš život. Důsledky jeho selhání doporučuji si vyzkoušet v barokomoře. Osobně s tím mám zkušenost. Díky nevhodné netěsnící masce jsem byl ve FL 180 vystaven velmi nepříjemné hypoxii. Naštěstí jsem letadlo neřídil a byl jen cestujícím.

Kromě toho, že to nařizuje předpis, tak také obava o vlastní život by mi nedovolila použít jiný systém, než certifikovaný. Nabídka přenosných systémů na trhuje je kolem 600 USD. Jeho konstrukce není triviální a je to na dlouhou přednášku. Mnoho pilotů již zemřelo na selhání systému amatérské konstrukce, viz databáze NTSB.

Rozhodně nedoporučuji experimentovat s amatérskou konstrukcí.

S pozdravem
David Melechovský

Dobrý den pane doktore, 
myslíte si že po nehodě toho Airbusu germamwimgs se budou v Evropských státech (kromě ČR a SK) zavádět psychotesty na vyšetření pro první třídu zdravotní způsobilosti pilota.

Děkuji.Dobrý den,

V souvislosti s nehodou letadla společnosti Germanwings neočekávám znovuzavedení psychotestů jako součást vstupního vyšetření pro první třídu zdravotní způsobilosti.

V této poradně jsem se k psychotestům již vyjadřoval, odpověď najdete v historii. Stručně shrnuto, mají nízkou specificitu a nedostatečnou validitu. Jinými slovy nejsou dostatečně výtěžné, aby u pilota spolehlivě odhalily depresi a syndrom vyhoření. V tom se odborníci v našem oboru shodují a znovuzavedení psychotestů není cestou, jak podobným neštěstím předejít. Již dříve byly opuštěny jako nevyhovující nástroj a nejsou v požadavcích předpisu Part-MED pro prvotní vydání první třídy zdravotní způsobilosti.

Po nehodě jsem až na jeden vyjímečný ohlas z České republiky v reakcích médií pozoroval, že laická i odborná veřejnost chápe neúčinnost psychotestů a nezaznamenal jsem volání po jejich znovuzavedení. EASA kontaktovala letecké lékaře a dala jim doporučení, jak vést rozhovor s piloty, ale nedoporučila zavedení psychotestů.

Mým názorem je, že není náhodné, že takováto nehoda postihla právě Lufthansu. Tato společnost je známá silným tlakem na zaměstnance, jejich intenzivním testováním včetně psychotestů a netolerancí k jakýmkoli lidským chybám a nedostatkům u zaměstnanců. Právě takovýto přístup přístup typicky vyvolává syndrom vyhoření a mohl být spolupůsobící příčinou při vzniku syndromu vyhoření u pilota Lubitze podezřelého z vraždy cestujících a posádky. Piloti jsou lidé, nikoli stoje, a je třeba mít určitou toleranci k jejich chybám, ke kterým vždy bude docházet. Letadlo a celý letecký provoz mus být uspořádan tak, aby chyby byly odhaleny a systém byl vulnerabilní vůči chybě.

Podle mého názoru podobným neštěstím může předejít pouze kvalitní personální práce se zaměstnanci. Je nutné s nimi hovořit a zajímat o to, jak žijí, zda mají osobní nebo rodinné problémy a je třeba s nimi vést rozhovor. Pokud si budeme šetřit námahu a pesonální práci se zaměstnancem nahradíme za pochybný psychotest, pokud zaměstnance budeme považovat za čísla ve statistice, potom jsme se nepoučili a podobné nehody se budou opakovat.

S pozdravem
David Melechovský

Dobrý den, pane doktore,
rád bych si udělal letecký průkaz na kluzák, mám ale nízký tlak a nevím jestli to není překážkou. Jsou v tomto nějaké limity?
Předem děkuji,
Erik (29 let)Dobrý den, Eriku, 

nízký tepenný tlak může být velmi nebezpečný zdravotní problém v letadle. Pokud pilot v letadlo omdlí a zdratí vědomí, jeho život a život cestujících je bezprostředně ohrožen, stejně tak lidé a majetek v okolí. Lidé s příliš nízkým tlakem mají zvýšené riziko omdlení, například při psychické zátěži, při přetížení, při tepelné nepohodě a podobně.

Důležitou informací je , zda jste v minulosti již měl problém s omdlíváním, náhlou ztrátou vědomí, závratěmi při zěměn polohy a podobně.

Se svým problémem se rozhodně poraďte se svým leteckým lékařem. Měl by se Vás vyptat na Vaše obtíže v minulosti, změřit Vám tlak a případně provést podrobnější vyšetření oběhového systému, např. na nakloněné rovině.

Je velmi pravděpodobné, že s pokračujícím věkem potíže vymizí a tlak se normalizuje. Tento problém je typický pro mladé pacienty. Radím však opatrnost.

Srdečně zdraví
David Melechovvský

Dobrý den, mám dotaz. Testuje se barvocit při vstupním vyšetření i při prodloužení? Děkuji za odpověďDobrý den, 
barvocit se obvykle testuje jen při vstupním vyšetření. Další vyšetření už jen pokud jsou k tomu nějaké zdravotní důvody, například stav po otravě nebo cukrovka.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Vážený pán doktor, 

dovoľte mi najprv sa Vám poďakovať nielen za Vaše jasné a zrozumiteľné odpovede, ale aj - a to najmä - za ľahko pochopiteľné vysvetlenie Vám predloženému problému. Vďaka Vašimmu vysvetleniam medicína prestáva byť záhadná a stáva sa osožnou i pre bežného smrteľníka.

A keďže až na základe Vašich článkoch o hypoxii (najmä "Hypoxie při létání ve velkých výškách" ) som pochopil moje nereagovanie na kritickú situáciu na dialnici a stoický kľud počas nej, poprosím Vás o Váš názor, či je možné, aby aj "pozemšťan" s priemerným minútovým tepom 54 za 24 hodín (najnižší 45/min., najvyšší 65/min., váha 72 kg, muž)sa môže dostať pod vplyv hypoxie počas kľudnej jazdy autom po dialnici za slnečného dňa? 

Ďakujem za odpoveď a želám Vám, aby Vás Vaša práca ešte dlho interesovala.

S úctou

Jan U.Dobrý den,
nejsem si jistý, zdali jsem správně porozuměl Vaší otázce.
Pokud jste zdráv, hypoxie nemůže nastat ve výšce pod 3000 metrů. Na zemi je to u zdravého a dýchajícího člověka nemožné. Hypoxie je spojená s poklesem celkového tlaku a s ním také s poklesem parciálního tlaku kyslíku ve vzduchu.
Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den,
rád bych se zeptal, která instituce v čr analyzuje letecké nehody z hlediska přítomnosti alkoholu nebo drog v těle pilota ?
DěkujiDobrý den, 
letecké nehody vyšetřuje Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Alkohol je vyšetřován ve spolupráci s Vojenským ústavem soudního lékařství.
S pozdravem
David Melechovský

Dobrý den,
je mi 22let a před měsícem jsem se rozhodla absolvovat pilotní výcvik, pro získání pilotní licence PPL. Ovšem nyní, mi lékař neočekávaně diagnostikoval Otosklerózu, tak bych se chtěla zeptat, jaké jsou mé vyhlídky pro získání zdravotního osvědčení 2.třídy a to v případě neabsolvování i absolvování chirurgické operace, která bude dřív nebo později nevyhnutelná. Děkuji předem za odpověďDobrý den, 

pro pilota je důležitá definovaná citlivost sluchu, která mu umožňuje radiokomunikaci. Velmi nebezpečným příznakem otosklerózy jsou závratě. Pilot se závratí může mít závažné problémy s udržením letadla ve správné poloze a také různorodé potíže s letovými manévry, jako je třeba přistání.

K vydání Osvědčení bude potřebné vyšetření audiologem, audiometrické vyšetření, tympanometrie a případně také vyšetření rovnovážného ústrojí. Po případné operaci bude potřebná určitá doba rekonvalescence a kontrolní vyšetření lékařem ORL. Pokud kvalita Vašeho sluchu umožňuje radiokomunikaci a nemáte závratě, potom Vaše nemoc nebude bránit rekreačnímu létání.

Držím palce
David Melechovský

Dobrý den,
v 11 roku mi psycholog napsal do záznamu, že mám úzkostné poruchy. Momentálně jsem v posledním ročníku střední školy. Chci se zeptat, jestli tyto záznamy můžou mít vliv na to, kdybych chtěl zkusit jít na ATC nebo na profesionálního pilota ? DěkujiDobrý den, 

pokud jste v minolsti měl psychické obtíže, potom pro profesionální kvalifikace má být vyžadováno podrobnější psychologicklé a psychiatrické vyhodnocení. Pro posouzení je ale rozhodující současný zdravotní stav. Pokud jste psychick zdráv, není třeba se obávat a zdravotní způsobilost získáte. Přeji mnoho zdaru.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Hezký den pane doktore,
chtěl bych se zeptat, zda li pro vydání osvědčení první třídy může být překážkou nadváha (BMI 25,5). Děkuji za Vaši odpověď. RadekDobrý den, 
Vaše BMI patří 25 v mojí ordinaci k těm nejskvělejším. I když jste na hranici mírné nadváhy, pořád jste na tom lépe, než 75% mých pacientů, profesionálních pilotů. Takže hlavu vzhůru a hajdy pro první třídu.

Dnes již není v předpise požadavkem žádné omezení BMI. Obezita ale způsobuje mnoho závažných onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby, spánková apnoe, cukrovka a mnoho dalších. Pokud pilot chce létat spokojeně až do vysokého věku, měl by se obezitě vyhýbat.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den, 

chtěl bych se Vás zeptat, do jaké míry negativně ovlivní lekářský posudek psychické problémy v rodině. Otec trpí schyzofrenií. Nemoc se u něho začala projevovat v pozdějším věku. Myslím, že kolem 55 roku. Díky za informaciDobrý den, 

výskyt psychického onemocnění v nejbližší rodině zvyšuje riziko výskytu psychické nemoci i u Vás. Riziko, že i u Vás se vyskytne během celého života schizofrenie, je statisticky 6,5 %. To je z letecko-lékařského hlediska přijatelné riziko.

Při posuzování zdravotní způsobilosti u Vás se však řídíme Vaším zdravotním stavem. Pokud jste nyní psychicky zdráv, jste schopen bezpečně řídit letadlo a nemoc Vašeho otce nezhoršuje bezpečnost vašeho letu. Onemocnění vašeho otce nebude mít vliv na Vaši způsobilost.

Letu zdar!
David Melechovský

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat, zda by při zkouškách na Medical 1, byl problém v tom, že jsem v dětství prodělal toxoplazmózu a také jsem absolvoval celkem 4 operace, kdy jsem měl zlomenou klíční kost a ruku. Všechny kovy byly extrahovaný. 

Předem díky za odpověďDobrý den, 

vyléčená toxoplazmóza nebude mít vliv na vaši způsobilost stát se dopravním pilotem. Stejně tak zahojené zlomeniny vás neomezí, když Vás už v pohyblivosti neomezují.
Přeji mnoho zdaru v kariéře dopravního pilota.
Srdečně zdravá David Melechovský

Dobrý den pane doktore, 

můžete mi prosím poradit ohledně zdravotního stavu, v dětství jsem trpěl alergiemi, které jsem léčil vakcínami, dnes bych měl brát pouze léky (Xyzal nebo jiná antihistaminika), občas v sezóně si kýchnu pokud neberu výše zmíněná léčiva, po alikaci antihistaminky je vše v pořádku. Dále jsem zjistil při běhu mám zhoršený pocit dýchaní, nicméně astma mi nikdy diagnostikováno nebylo a při zvedaní těžkých vah v posilovně kdy tepovou frekvenci dostávám hodně vysoko se potíže s dechem neobjevují. Otázka tedy je zda by mohly být tyto potíže překážkou k získání osvědčení zdravotní způsobilosti 1. třídy? 

A dále zda mi prosím poradíte jak postupovat co se lékařských prohlídek týče. Rád bych se dostal na obchodního pilota, samozřejmě musím prvně začít na PPL výcviku, ale nerad bych se po investování nemalých finančních prostředků dozveděl, že kvůli výše uvedeným zdravotnímcproblémům neprojdu přes lékařské osvědčení prvního stupně. Je možné si tedy udělat rovnou první stupeň? Nebo je jiná alternativa? 

Děkuji za Váš čas a Vaší odpověď

Přeji pěkný den
S pozdravem, 

MichalDobrý den, Michale,

u alergie je důležitá intenzita projevů. Pokud měl pacient v minulosti těžké projevy alergie spojené například s bězvědomím, potom je takový záchvat za letu s cestujícími samozřejmě enormním nebezpečím. Pokud se alergie projevuje rýmou, jistě to nebezečím při létání není. Léky na alergii ( antihistaminika ) mají často tlumící efekt, proto je jeji užívání pro piloty omezováno. V současné době je akceptován z těchto léků Aerius a Claritin 1 tableta denně.

Pokud míváte dechové obtíže, je to závažný příznak a měl by jste se léčit i z důvodu Vašeho zdraví, nejen kvůli létání. Pokud máte potíže jen při námaze, je zde riziko, že se obtíže budou postupně zhoršovat. Většina léků na astma není při létání problém, problém jsou astmatické záchvaty spojené s dechovou tísní u pilota. Pokud je astma dobře léčené a stabilní , není to pro létání problém. Pokud má pilot záchvaty dušnosti, zcela jistě to nezjemňuje jeho pilotáž. Doporučuji kontaktovat alergologa - pneumologa.

Na poslední otázku je obtížná odpověď a ve výsledku se budete muset sám rozhodnout pro jednu z variant. Pokud budete dělat integrovaný výcvik dopravního pilota, ve škole po Vás budou chtít Osvědčení zdravotní způsobilosti 1. třídy při zahájení výcviku. Pokud budete dělat modulový výcvik, potřebujete 1. třídu při zahájení výcviku obchodního pilota. Pokud by Vaším jediným cílem v letectví je pracovat jako pilot, zcela jistě je vhodnézískat 1. třídu hned na začátku. Pokud rád létáte pro radost a o výcviku obchodního pilota perspektivně uvažujete, potom stačí získat 1. třídu až před zahájením výcviku obchodního pilota.

Tedy pokud by jste bral výcvik soukromého pilota bez následného výcviku obchodního pilota jako zmařenou investici, potom je zcela jistě vhodné získat 1. třídu úplně na začátku.

Přeji mnoho zdaru při létání!
Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý deň,

mám 25 rokov a plánujem začať modulový kurz profesionálneho pilota.
Pár dní po tom, ako som sa pre to rozhodol som začal mať zvláštne pocity na hrudi, ktoré by sa dali popísať ako svrbenie, tlak, palpitácie a podobne. Tieto pocity však ani v najvyššom stupni nijak neovplyvňujú moju činnosť a úsudok. V práci sa ani nijak extra neprejavujú a to mám pomerne zodpovednú a stresujúcu prácu. Prejavujú sa hlavne večer. Samozrejme som to hneď konzultoval s praktickým lekárom, ktorý ma poslal na EKG a ergometriu. Obidve vyšetrenia boli negatívne, a keďže nemám pri záťaži problémy, poruchu srdca vylúčil a dal mi papier s cvikmi na chrbát. Pocity trochu ustúpili, avšak nezmizli a už ma to dosť trápi. Navyše sa obávam, že tieto pocity sú skôr psychosomatického pôvodu. Nezostane mi nič iné ako to riešiť u psychológa, ale bojím sa, že by som kvôli tomu nemusel dostať Zdravotnú spôsobilosž 1. stupňa. Ako je brané takéto vyšetrenie, prípadná psychoterapia, ktorá nie je zameraná na mentálnu poruchu? Opakujem, že tieto pocity ma trápia asi ako problém v rodine, ktorý by som tiež mohol riešiť u psychológa (a veľa pilotov určite aj rieši), ale nepríde mi to ako dôvod na diskvalifikáciu z letectva.
Ďakujem za odpoveď.
S pozdravom,

PavolDobrý den, Pavle,

není zde žádný důvod panikařit a také nevidím žádný důvod Vás vyřazovat z letectva. Jde také ale o Vaše zdraví a proto je potřeba obtíže dobře vyšetřit , protože příznaky totoho typu mohou být závažné. Nevím nic o Vašem BMI, rodinné a osobní anamnéze atd., proto moje odpověď musí být obecná.

Jak klíčové v tomto případě vidím Holter-EKG vyšetření. Je možné jej provádět i několik dnů místo obvyklých 24 hodin. Důležité je získat záznam z období, kdy jste obtíže měl. Další postup už čistě plyne z výsledku tohoto vyšetření. Pokud se prokáže, že jde pouze o bušení srdce způsobené urychlením srdeční frakvence psychickým stresem bez nebezpečné arytmie, není to dále problém pro kardiologa.

Samotné vyšetření psychologem nemůže být důvodem pro to, aby jste měl problémy s létáním. Důležitý je spíše jeho závěr psychologa. Ovlivňují Vaše psychické potíže Vaši výkonost a schopnost pilotáže? Na takovou otázku je třeba hledat odpověď.

Samozřejmě, že těžké psychické obtíže provázené například depresí jsou nebezpečné pro bezpečnost letu. Deprese snižuje schopnost soustředit se, pamatovat si, rozhodovat se atd. Události v rodině jsou vyvolávajícím faktorem. Téměř vždy potíže mizí s vyřešením těchto problémů. Zde je kořen
a cesta ven. Snažte se vyřešit své rodinné obtíže. Psychologicá péče je jen pomocná.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den,

Tento týden mi bylo diagnostikováno benigní paroxysmální polohové vertigo, chtěla jsem se zeptat, zda-li je to limitující pro získáni zdravotní způsobilosti 1.třídy a dále zda je s tímto možné provádět leteckou akrobacii (výhledově, nemyslím aktuálně).

Předem děkuji za odpověď, s pozdravem KateřinaDobrý den,
závrať a problémy s orientací v prostorů jsou pro piloty závažným problémem, které rozhodně ohrožují bezpečnost Vašeho letu. Dokud trpíte obtížemi, především závratěmi , je létání nebezpečné a nevhodné. U akrobatických letů to platí zvláště naléhavě.

Benigní paroxysmální polohové vertigo je choroba, u níž je léčba polohovými manévry úspěšná u 70-90 % pacientů. Proto do budoucna máte velkou naději svou nemoc vyléčit, vrátit se k létání a získat 1. třídu zdravotní způsobilosti. Po odeznění obtíží doporučuji vyčkat minimálně 4 měsíce s návratem do kokpitu po poradě s Vaším neurologem a leteckým lékařem.
Držím Vám palce
David Melechovský

Dobrý večer, ráno jsme přiletěli z Dominikány, let trval 14 hodin, třikrát jsme přistávali a vzlétali. Během letu se synovi začala motat hlava. Již od rána jsme doma a stále se mu při prudším pohybu motá, může to být nebezpečné a čím je to způsobeno? Dīky mocDobrý den,

tyto obtíže nejsou neobvyklé. Může za ně neobvyklé podráždění rovnovážného ústrojí a také možná nedokonalé vyrovnání středoušní dutiny. Téměř jistě s během hodin obtíže zlepší. Pokud by příznaky neodezněly do 3 dnů, požádejte o pomoc lékaře.

S pozdravem
David Melechovský

Dobrý den,

již několik let (více jak 5) nelétám. Vlastnil jsem průkaz 1. třídy zdrav. způs. Je třeba znova absolvovat vstupní vyšetření? Je možné to provést u Vás v Ostravě? DíkyDobrý den, 

pokud platnost Vaše Osvědčení zdravotní způsobilosti 1. třídy skončila méně než před 5 lety, mohu Vám jej obnovit v Praze i v Ostravě. Pokud Vám medical propadl před delší dobou než 5 let, musíte znova na vstupní vyšetření do některého letecko-lékařského centra. V takovém případě doporučuji letecko-lékařské centrum ve Vídni.

Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den
Rad by som sa opytal či by som prešiel zdravotnou prehliadkou 1.triedy ked nemožem od narodenie na lavej ruke v lakti uplne vystriet rukuDobrý den, 
nejvíce záleží na míře postižení pohybů v loketním kloubu. Lehká postižení zjevně nebudou překážkou pro bezpečné ovládání letadla a těžká omezení až nehybnost v kloubu zjevně bude bránit bezpečné pilotáži. Pokud lékař posoudí vaše omezení hybnosti jako mírné a nevýznamné, potom dostanete 1. třídu bez problému. Při těžším postižení se provede letová zkouška. V konkrétním typu letadla, se kterým chcete létat, nebo v leteckém simulátoru, se ověří, že jste schopen bezpečně ovládat všechny řídící prvky včetně nouzových situací. Pokud se to podaří, nic nebude bránit vaší kariéře dopravního pilota.
Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobry den pane doktore, 
rad bych se zeptal zdali je mozne nejak zmerit nachylnost k hypoxii, popr. je nejake omezeni ci hranice k ziskani PPL?Dobrý den, 

náchylnost k hypoxii je možné změřit například v hypobarické komoře. Tedy tak, že Vás hypoxii vystavíme a pozorujeme Vaši výkonnost v čase trvání hypoxie. Taková měření jsou technicky náročná, provádí u vojenských pilotů, ale v u civilních k tomu není důvod a neprovádí se.

Letecké předpisy nám dovolují létat bez kyslíku nebo přetlakové kabiny do výšky 1000 ft (3000 m). Na maximálně 30 minut můžeme dokonce stoupat až do do výšky 13 000 ft, tedy asi 4 km. Tato hranice je stanovena relativně přísněji s ohledem na citlivější piloty a cestující. Pokud jste zdráv, nemůže v těchto výškách dojít k projevům hypoxie. Pokud jste tedy získal Osvědčení zdravotní způsobilosti a dodržujete výšky letu požadavené předpisem, není třeba se hypoxie obávat.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli můžu získat zdravotní způsobilost pro dopravního pilota, když mam malou nedomykavost chlopně. DěkujiDobrý den, 
piloti mohou mít drobné vady srdečních chlopní a neomezuje to jejich zdravotní způsobilost. Nutné je ultrazvukové vyšetření srdce kardiologem, které prokáže, že vada není závažná. 
Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den, je mi 36 let a rád bych se zeptal jestli můžu dělat pikoťák, když jsem byl ve třech letech na operaci se srdcem. Můj zdravotní stav je ok. A žádné zdravotní omezení nemám a léky brát nemusím. Jsem i tak od mala sportovně založený. Asi bude rozhodující EKG, mám pravdu? Nebo už jsem odepsanej jenom pro chůzi po té naší kouli? :) Tak se ptám jestli tam nějaká šance je třebas jen pro ULL-(A), popřípadě PPL-(A). Děkuji za odpověďDobrý den, 
operace srdce v dětství sama o sobě není a nemůže být důvodem, proč by jste neměl létat. Důležité je ale , avy Váš letecký lékař věděl, jakkou operaci jste prodělal a s jakým výsledkem. Nezapomeňte přinést k vyšetření nějakou zdravotní dokumentaci. Pravděpodobně bude také potřebné čerstvé kontrolní vyšetření kardiologem, pokud nejste někde v trvalé péči. Pokud je činnost srdce dostatečná a spolehlivá, není důvod Vám bránit v létání.
Přeji letu zdar !
David Melechovský

Dobrý den, chci se zeptat na prohlídku 1. třídy, zda bych prošel s tímto zdrav. stavem. Po narození odoperovaná ledvina, zůstala jizva na levém boku, druhá ledvina zvětšena, zastává funkci obou. V dětství šelest na srdci, dnes již v pořádku. Je mi 28 let. Děkuji za odpověď. S pozdravem FrantišekDobrý den, 
pokud Vaše jedna ledvina spolehlivě plní svoji funkci a nemáte známky selhávání ledvin, potom operace ledviny nebrání získání 1. třídy. Pokud jste měl v dětví šelest, který nemá vliv na výkon srdce a nemáte známky selhávání srdce, potom velmi pravděpodobně ani tento šelest nebude bránit získání 1. třídy.
Přeji mnoho zdaru v povolání pilota, srdečně zdraví David Melechovský

Dobry den,
rad bych se zeptal, zda je mozne provezt prodlouzeni 1.tridy, kdyz platnost konci 20.12.2014 a ja se k Vam mohu dostavit az 22.12., nebot ziji a pracuji dlouhodobe v cizine a do Cech se mohu vratit nejdrive na tento termin.
Dekuji za odpoved
LubosDobrý den,

K vyšetření je možné přijít kdykoli, ale 45 dní před koncem platnosti starého medicalu se platnost nového nezkracuje a připočte se jeden rok k době platnosti minulého medicalu 1. třídy.

Srdečně zdraví David Melechovský

Dobry den, 
je mi 41 let, vlastnim zpusobilost 1.tridy, posledni audiogram jsem absolvoval v prosinci 2011 ve veku 37 let. Loni v prosinci (40) let jsem adio na ULZ Praha absolvovat nemusel.
Jak je to ny ni v prosinci 2014, musim na audio?
Dekuji,
FranatisekDobrý den, 
pokud Vám v roce 2011 bylo 37, potom podle mých výpočtů v roce 2013 jste měl 39 let. Audiometrické vyšetření nebylo potřebné.
Po 40 roce věku musí být audiometrické vyšetření provedeno každé 2 roky. Pokud by jste po 40 roce neměl audio v posledních 2 letech, mohl by jste mít s tímto medicalem problémy při případné kontrole Úřadem nebo SAFA. Doporučuji audiometrii provést.
Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den, 

mám neklasickou (50-60%) formu poruchy tvoření kortizolu a beru na to léky. Mohlo by mi to nějak bránit v práci dopravního pilota? 

Děkuji
S pozdravem 
KryštofDobrý den, 

Addisonova choroba má pro pilota závažné příznaky, může však být dobře léčena s pomocí léků. Pokud je nemoc stabilní a léčba odpovídající, pacient s touto nemocí může získat Osvědčení zdravotní způsobilosti kterékoli třídy všetně té první pro dopravního pilota. 

Podmínkou je častá kontrola leteckým lékařem dvakrát ročně, při níž jsou provedeny krevní testy a kontrola nemoci. Nepříznivý výsledek kontrolních vyšetření by znamenal dočasnou nezpůsobilost do úpravy stavu.

Toto je názor publikovaný v ICAO Manual of civil aviation medicine, který najdete na mých stránkách. Protože Vám dosud první třídu nemohu vydat, podstatný je názor těch kolegů, kteří Vás pro první třídu vyšetří. Věřím však, že to dopadne dobře a přeji Vám mnoho zdaru v kariéře dopravního pilota.
Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den, pane doktore!

1. Na Vašem webu se hovoří o různých variantách osvědčení zdravotní způsobilosti: a) podle nařízení EU 1178/2011 Part-MED; b) podle JAR-FCL 3; c) podle předpisu "Požadavky na zdravotní způsobilost 2. třídy"; d) podle ICAO. Jedná se o čtyři různé druhy osvědčení, nebo c) a d) jsou shodné, tedy výsledkem prohlídky podle "Požadavků na zdravotní způsobilost 2. třídy" je osvědčení podle ICAO, takže varianty jsou pouze 3? JAR-FCL 3 stále platí, nebo je Part-MED (přinejmenším v rámci EU) jeho náhradou?

2. Jaké jsou hlavní odlišnosti požadavků předpisu "Požadavky na zdravotní způsobilost 2. třídy" (pro ULL) oproti požadavkům pro 2. třídu podle Part-MED?

3. Dá se obecně říci, že požadavky Part-MED jsou oproti "Požadavkům na zdravotní způsobilost 2. třídy" přísnější nebo přinejmenším shodné, a tedy, že kdo vyhovuje 2. třídě podle Part-MED, vyhovuje automaticky i "Požadavkům na zdravotní způsobilost 2. třídy"?

4. Pokud vydáte osvědčení 2. třídy podle Part-MED, můžete současně vydat i osvědčení 2. třídy podle ICAO? Lze to učinit jako pouhý formálně-administrativní krok (absolvovat prohlídku a zaplatit osvědčení podle Part-MED a k němu si odnést ještě kartičku podle ICAO)?

5. Platí osvědčení podle Part-MED i mimo země EU? Pro případ létání mimo EU by se mi zdálo jistější vlastnit doklad podle ICAO. To je také důvodem otázky č. 4.Dobrý den, 

1. Je mi jasné, že dochází ke zmatení pojmů starých a nových. V současné době máme pouze dva typy Osvědčení zdravotní způsobilosti. První je Osvědčení zdravotní způsobilosti podle nařízení EU 1178/2011 Part-MED (1. , 2. a 3. třída) pro všechny létající prostředky kromě sportovních lékajících zařízení (SLZ). Druhým je Osvědčení zdravotní způsobilosti určené pouze pro SLZ podle CAA-ZLP-153 " Požadavky na zdravotní způsobilost 2. třídy." Oba platné předpisy najde na stránce "Předpisy a formuláře" těchto mých stránek.

Podle předpisu L1 ( Annex č.1 ICAO) nelze v ČR osvědčení pro pilota vydat. Nicméně Osvědčenízdravotní způsobilosti podle nařízení EU 1178/2011 Part-MED splňuje standardy ICAO. Stejně tak předpis JAR-FCL3 už není platný.

2. Požadavky na Osvědčení zdravotní způsobilosti pro SLZ jsou mírnější jednodušší, než požadavky předpisu Part-MED. Nelze tu rozebrat všechny odlišnosti, ale například SLZ nelétají v noci a proto nevadí poruchy barvocitu.

3. viz odpověď 2. Je pravda, že pokud někdo splňuje požadavky Part-MED, splňuje i požadavky pro SLZ. Opačně to platit nemusí.

4. Osvědčení vydané podle Part-MED jsou platná i pro SLZ . Naopak to neplatí nikdy. I když je na medicalech pro SLZ napsáno, že jsou vydány podle ICAO, není to pravda. Je to díky zastaralým tiskopisům z dob, kdy byly tyto medicaly vydávány podle předpisu ICAO L1. Medical pro SLZ nesplňuje standardy ICAO, je čistě národním průkazem ČR.

5. Osvědčení podle Part-MED je platné ve všech evropských zemích a pilot může s tímto medicalem být zaměstnán a provozovat létání ve všech evropských zemích. Splňuje také standardy ICAO a proto pokud pilot přelétává do členské země ICAO, může tento medical použít. Nemůže ale být s tímto průkazem zaměstnán u provozovatele mimo EU (většinou, existují vyjímky). Členské země ICAO vyžadují pro své provozovatele medicaly vydané v té zemi, kde je pilot zaměstnán. Vyjímkou jsou například evropské země, které si medicaly navzájem uznávájí jako domácí. Osvědčení pro SLZ je platné pouze v České republice. Za určitých okolností jej může uznat i jiný stát, v principu je to ale český národní průkaz.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den,
existuje nějaký předpis, že aktivní pilot nemůže darovat krev nebo plasmu pro bezpečnost letu? 
Děkuji JN.Dobrý den, 
pilot může bez obav darovat krev nebo krevní komponentu. Po odběru podle požadaku předpisu nesmí létat 24 hodin.

Důvodem k tomuto omezení je krátkodoá chudokrevnost, která může snižovat toleranci velkých výšek, zvyšuje riziko hypoxie a také například omdlení v kokpitu. Taková chudokrevnost se u zdravého člověka po odběru spontánně upravuje během několika hodin.

Srdčně zdraví
David Melechovský

Dobrý den pane doktore,

prosím o konzultaci možnosti získání povolení k absolvování pilotního výcviku na ultralehkém letadle (ULL). V mém případě jsem ztratil při úrazu zrak v levém oku, vidím tedy pouze na pravé oko a má otázka tedy zní, zda budu schopen s tímto zrakovým omezením projít zdravotní prohlídkou.

Děkuji za informaci.
S pozdravem TondaDobrý den,
s jedním okem je možné získat pilotní licenci a bezpečně létat. Není to až tak neobvyklé a v praxi se s tímto problémem setkáváme relativně často.

Je však pochopitelné, že u jednookého pilota předpisy vyžadují podrobnější ověření zdraku. Především je k získání Osvědčení zdravotní způsobilosti nutné prodělat vyšetření očním specialistou. Důvodem není ověřit neschopnost postiženého oka, ale ověřit dobré zdraví a dostatečné vidění nepostiženého oka .

Dále je vyžadována letecko-lékařská zkouška. Její název je matoucí, protože ji neprovádí lékař, ale inspektor poveřený Úřadem pro civilní letectví, se kterým se musíte krátce proletět. Jejím smyslem není ověřit, zda umíte létat s letadlem. Důvodem k této zkoušce je ověřit, že ve skutečném letadle dostatečně Váš zrak umožňuje odečítat údaje všech přístrojů v letadle, ovládat všechny řídící prvky a máte dostatečný přehled o provozu v okolí letadla.

Z teoretického bádání i z praxe víme, že jednooký pilot může bezpečně létat a proto jim v tom nebráníme. Musíme však nejprve ověřit dobrou funkci nepostiženého oka.

Přeji mnoho zdaru v pilotním výcviku !
Se srdečným pozdravem
David Melechovský

Dobrý den,
Mohu letat se zanetem vnejsiho zvukovodu nebo ne a musim pockat az ustane bolest? DěkujiDobrý den, 

rozhodně doporučuji s létáním vyčkat odeznění zánětu zevního zvukovodu.

Nejčastější příčinou zánětu zevního zvukovodu je nesprávné čistění zvukovodu štětičkou. Při hygieně si uši myjte pouze v dosahu prstů a nepoužívejte štětičku. Při jejím používání zasunujete ušní maz hlouběji do zvukovodu, který se zde potom hromadí, uzavře zvukovod a vznikně zánět. Ušní zvukovod má přirozené samočistící schopnosti a jeho čištění s pomocí štětičky naopak způsobuje tyto problémy.

Důvodem k odložení letu může být zhoršení sluchu na postiženém uchu, bolest, teplota, celkové příznaky zánětu, ale také malé riziko, že se zánět rozšíří na rovnovéžné ústrojí ve vnitřním uchu s rizikem závratí a desorientace v prostoru.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Zdravím, na tuhle otázku bude možná těžké odpovědět. Kolik procent lidí dostane medical class 1 (tzn. je úspěšných v prohlídce)? Pokud nevíte přesně, stačí i hrubý odhad.
S pozdravem, DanielDobrý den,

Děkuji za zajímavou otázku. Je třeba rozlišovat vstupní vyšetření a obnovení. Vstupní vyšetření 1. třídy zatím neprovádím.

Podle standardů americké FAA, jak byl prezentován na posledním kongresu FAA, je požadavkem na letecké lékaře, aby při obnovení zdravotní způsobilosti odešlo 95% ze všech pilotů s medicalem v ruce. U zbylých 5ti procent se očekává potřebné doplnění informací o zdraví, zdravotní dokumentace a podrobnější vyšetření. Po důkladnějším zhodnocení zdraví pacienta získává medical 99,9 %. Pokud jsou výsledky lékaře výrazně jiné, FAA podrobněji kontroluje jeho práci.

Protože jsou evropská pravidla velmi podobná, dají se očekávat stejné výsledky. Tyto standardy rozhodně splňuji. Pokud vezmeme v úvahu pouze obnovení 1. třídy, tam je situace ještě lepší. Piloti s již vydanou 1. třídou jsou pod pravidelným soustavným zdravotním dohledem. Jejich případné zdravotní problémy jsou tedy už často známy a jsou v soustavné léčbě. Navíc jsou obvykle lépe informováni o principech naší práce a lépe spolupracují. Ve výsledku potom odhadem 99% pilotů odejde z mojí ordinace s vydaným medicalem. Od zbylého 1% musím žádat nějaké vyšetření nebo doplnění infomací.

Protože obnovování 1. třídy provádím teprve asi rok a půl, dosud žádný z mých pacientů nepřišel trvale o první třídu. Myslím, že je to především excelentní výsledek mých kolegů lékařů ve všech oborech medicíny, se kterými spolupracuji a kteří dobře pečují o své pacienty. Jim patří poděkování.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý deň pán Melechovský,

Minulý týždeň som bol u Vás na lekárskej prehliadke.
Bol som príjemne prekvapený Vašim prístupom a profesionalitou ... a v neposlednej miere aj dobou trvania prehliadky.
Poďakovanie patrí samozrejme aj Vašej asistujúcej sestričke.
Myslím, že aj v budúcnosti budem hľadať možnosť, ako vykonávať obnovovanie ZP u Vás.

S pozdravom,
Best regards,

Jozef XXXXXXXXXXXDobrý den, pane XXXXXXXXX,

jsem opravdu rád, že jste u nás byl spokojen. Dává nám to chuť do další práce.

Těšíme se na Vás příště !

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den,

je mi 43 let a rád bych začal létat na kluzácích. Chtěl bych se předběžně zeptat na možnost získat zdravotní způsobilost 2 stupně.
Jsem 10 let po bilobektomii pro typický karcinoid pravého bronchu. Je v mém případě udělení způsobilosti vyloučeno?

Děkuji
Hezký den

S pozdravem TomášDobrý den, 

odstranění části plíce pro karcinoid velmi pravděpodobně nebude bránit Vašemu létání s kluzáky. 

Musíme po Vás pouze chtít zprávu Vašeho pneumologa se spirometrií a kopií vyšetření RTG, CT atd., které jste v minulosti prodělal. Z jeho zprávy musí plynout, že nádor byl úplně odstraněn, nemáte recidivu a nemáte karcinoidový syndom způsobený hormonální aktivitou nádoru. 

Mělo by také být ověřeno, že odstranění části plíce u Vás nezpůsobuje dušnost a nevýkonnost. Například pokud vyjdete dvě patra po schodech bez těžké dušnosti, velmi pravděpodobně také zvládnete pilotáž kluzáku.

Předpokládám, že jste vyléčen, všechny tyto požadavky hravě splníte a nic nebude bránit létání s kluzákem.

Srdečně zdraví David Melechovský

Dobry den,

pred mesiacom mi bola diagnostikovana Crohnova choroba boli mi nasadene lieky prednison, pentasa a imuran. Koncom oktobra budem vysadzat prednison a nastupim na biologicku liecbu (remicade). Je mozne aj s touto chorobou dostat zdravotnu sposobilost 1. triedy?Dobrý den, 

Crohnova choroba se obšas vyskytuje i u pilotů. Předpis Part-MED po pilotech požaduje, aby nemoc byla stabilizovaná. Cituji předpis Part-MRD.: "Přiznání způsobilosti může být zváženo po úspěšné léčbě nebo úplném zotavení po chirurgickém zákroku a pod podmínkou gastroenterologického vyhodnocení s uspokojivým výsledkem."

To znamená, že by jste něměl mít průjmy, bolesti břicha, krev ve stolici a teploty. Vyšetření střeva ( např. koloskopické vyšetření) musí ukázat, že choroba je zklidněna. Léky Pentáza a Imuran nejsou pro pilota problém. Prednizon je pro pilota nepřijatelný, ale obvykle se užívá jen při akutním vzplanutí choroby. Prodělaná biologická léčba v minulosti není problémem.

Léčba Crohnovy nemoci a zvláště léčba biologická je dnes velmi účinná a v naprosté věstšině případů se podaří ji stabilizovat v souladu s požadavkem jmenovaného předpisu. Proto tato nemoc Vám velmi pravděpodobně nebude bránit v povolání dopravního pilota. Nicméně není vhodné usilovat o 1. třídu, dokud se choroba neuklidní a dokud užíváte Prednison.

Přeji Vám mnoho zdaru ve výcviku na dopravního pilota. David Melechovský

Dobrý den 

Chtěl bych se zeptat zda mohu získat 1.class medicl i v zahranici například Rakousko a zda není připadne problém s prodloužení v ČR a jestli tam jsou nějaké výhody? 
V případě zda ano tak nemáte nějaký zkušenosti jak to probíha a připadne nějaký osvědčený kontakt. 

Předem děkuji za odpověď.Dobrý den,

vstupní vyšetření pro prvotní získání 1. třídy zdravotní způsobilosti můžete získat v některém letecko-lékařském centrum v Evropské unii. V Rakousku toto vyšetření provádí http://www.amc-austrian.com/, kde se můžete objednat. Takto získané Osvědčení je stejně platné a plnohodnotné, jako Osvědčení získané v České republice.

V průběhu vyšetření nezapomeňte uvést, že pilotní průkaz Vám vydává Česká republika. Musí Vám to do Vašeho nového medicalu poznamenat. Je to důležité, jinak by Vám mohli vydat pilotní průkaz pouze v Rakousku. Oni tomu rozumí a budou vědět, co péo nich žádáte, nejde o nic neobvyklého. Jinak rakouské letecko-lékařské centrum má dobrou pověst a odbornou úroveň.

S prodloužením Vašeho medicalu v ČR není a nesmí být žádný problém. Předpisy EASA jsou v tomto směru jednoznačné.

Zdraví
David Melechovský

Dobrý den, měl bych na Vás dotaz ohledně Medical Class 1. Jak moc se apeluje na stav chrupu ? Zuby mám od dětství zažloutlé a s úbytkem skloviny. Samozřejmě to ničemu nepřekáží, nicméně bych rád věděl, jak to vidí tabulky a předpis.

Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den.Dobrý den,
pilot musí být schopen radiokorespondence. Proto je vyžadováno, aby měl ústech takový počet zubů, aby byl schopen srozumitelně hovořit. Počet a kvalita zubů nemá vliv na bezpečnost letu. Vyjímkou by byly pouze rozsáhlé záněty v dutině ústní a podobně.
Srdečně zdraví 
David Melechovský

Dobrý den pane doktore, jsem sportovní pilot a pilot ul více než 6 let nálet cca 400h a nikdy jsem neměl problém se zvládáním létání a pohybu v prostoru z psychologického hlediska. V posledním měsíci jako by me po vzletu něco přeplo a dostavuje se úzkost až strach a pocit útěku a nutnost přistání. Jde to ale potlačit přichází to v urč. Intervalech. Jinak veškeré úkony a pilotáž zvládám, naopak v případě nutnosti řešit nějakou neobvyklou situaci vše odpadne a soustředění na let je zpět. Je to po letu ale docela vyčerpávající. Nechci ukončit litání vim ze to musí jít zvládnout a překonat. Chci Vás poprosit o radu případně Vaší zkušenost. DěkujiDobrý den, 

děkuji Vám za otázku, která je velmi důležitá.

Především musím říci, že se svými obtížemi zdaleka nejste sám. Strach z létání se u zkušených pilotů objevuje poměrně často a jde o vážný problém, se kterým se letečtí lékaři nesetkávají vzácně.

Bohužel existuje více příčin, pro které se strach z létání objevuje u zkušených pilotů. Patří sem specifické fobie z určitého jevu provázejícího let, například klaustrofobie, strach z výšek a podobně. Příčina tohoto jevu je složitá a může se objevit i náhle během života. Příčinou strachu také může být akutní stresující zátěž, kterou ve Vašem životě právě prožíváte. Důvody vůbec nemusí s létáním souviset. 

Další příčinou může být traumatizující stresující zážitek, se kterým jste se při létání setkal, například nehoda, nebezpečná situace, ohrožení života. Dále se strachem můžou projevovat další psychiatrické onemocnění - panické ataky, náhlé zachvácení panikou bez zjevné příčiny. Potíže, které mi píšete, přibližně odpovídají tomuto problému. Strachem z létání se může projevovat i prostá depresivní porucha v souvislosti obtížným životním obdobím.

Subjektivně vnímáte svoje létání jako bezpečné s těmito obtížemi. Obávám se ale, že strach je v letadle něco, co zabilo už mnoho pilotů. Rozhodně to snižuje schopnost koncentrace, omezuje schopnost současně provádět všechny úkoly při pilotáži od řízení až po navigaci a radiokomunikaci. Zvyšuje to riziko chyby.

Rozeznání příčiny problému a jeho léčba může být komplikovaná a vyžaduje osobní kontakt s odborníkem. V zahraničí jsou lékaři prychiatři, kteří se specializují na obdobné obtíže u pilotů. V České republice neznám žádného odborníka, kterého bych Vám mohl doporučit s čistým svědomím. Pravděpodobně bude vyhledat obecně pomoc psychiatra, který by byl ochoten si tento problém nastudovat a zabývat se jím. Je totiž velmi pravděpodobné, že strach z létání není jediným problémem, se kterým se v pslední době potýkáte.

Bohužel Vám neumím nabídnout žádné rychlé, jednoduché a účinné řešení tohoto problému. Rozhodně doporučuji problémem se zabývat tak, aby jste létal dál a s pocitem uspokojení. Při těchto obtížích však minimálně doporučuji obrátit se na svého leteckého lékaře a po domluvě s ním minimálně létat s bepečnostním pilotem.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobry den,

da se nekde najit seznam schvalenych leku? Spada mezi ty schvalene i Xados? DekujiDobrý den, 

ofickální seznam léků není udržován a jeho znalost patří ke vzdělání leteckého lékaře. Ten by měl posoudit, zda použití konkrétního léku odpovídá požadavkům předpisu.

Xados dosud akceptován Úřadem pro civilníé letectví nebyl, ale prevděpodobně brzo bude. Zatím byl pro alergii schválen pouze Claritine a Aerius.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den,

jsem držitelem Osvědčení zdravotní způsobilosti první třídy a chtěl bych se zeptat jestli i v takovémto případě je nutné mít svého praktického lékaře. Protože stejně vždy je vše nutné konzultovat s leteckým lékařem, popřípadě by mě zajímalo jestli nějak funguje spolupráce mezi praktickými lékaři a těmi leteckými, abych nemusel při každé nemoci/zranění chodit po dvou doktorech. Pokud k tomu máte nějaké bližší informace, byl bych za ně vděčný.

Děkuji předem a přeji hezký denDobrý den, Matesi, 

toto je velmi důležitá otázka a já Vám za ni děkuji.

Cílem práce leteckého lékaře je odhadnout riziko Vašeho náhlého selhání při řízení letadla spojeného s rizikem letecké nehody. Současně máme povinnost vyšetřit Váš zdrak a sluch tak, aby neomezoval bezpečnost letu. Proto se letecký lékař zaměřuje na některé konkrétní nemoci, které náhlé selhání způsobují, například srdeční nemoci, onemocnění mozku atd. Dále letecký lékař spojuje znalosti medicíny se znalostí leteckého prostředí a požadavků na piloty. Musíme se tedy v leteckém prostředí pohybovat a mít s ním zkušenosti.

Uvedu Vám konkrétní příklady. Je od nás požadována detailnější znalost kardiologie, očního lékařstvé, otorinolaryngologie . Musím třeba umět vyhodnotit riziko fibrilace srdečních síní na riziko náhlého selhání. Takové znalosti jsou poměrně speciální a od praktických lékařů je v tomto oboru nelze žádat. Naproti tomu se ale vůbec nezabýváme třeba očkováním, prevencí nádorů prostaty, prsů, tlustého střeva, indikováním lázeňské péče, léčbou běžných virových onemocnění a podobně.

Jsme tedy poměrce úzce zaměřeni na určitou část Vašich zdravotních obtíží a máme jiný cíl, než Váš praktický lékař. Jsou od nás požadovány jiné znalosti a jiná vyšetření. Proto rozhodně doporučuji mít praktického lékaře a chodit na preventivní prohlídky, které Vám zdravotní pojišťovny hradí na rozdíl od mé péče.

Spolupráce leteckého lékaře s praktickým lékařem vzniká, pokud Vážněji onemocníte. Potom jste povinen svého leteckého lékaře informovat o své nemoci a požádat jej o radu. Pokud nemoc může mít vliv na bezpečnost letu, měl by si letecký lékař vyžádat lékařskou zprávu ošetřujícího lékaře, což může být i praktický lékař. Dále by měl posoudit, zda je nemoc slučitelná s bezpečným létáním, zda je adekvátně léčena zda léky nemají nežádoucí vedlejší účinky.

Uvedu Vám opět typický příklad. Když pilot onemocní vysokým krevním tlakem, takovou nemoc zvládne většinou praktický lékař léčit samostatně. Měl by provést potřebná vyšetření srdce, očního pozadí, ledvin, krevní testy. Naordinuje léky a zkontroluje jejich účinnost. Je toho hodně, co musí udělat. Důležité je tedy, že k praktickému lékaři to máte blízko, znáte se s ním a důvěřujete mu.

Letecký lékař by si v takovém případě měl vyžádat zprávu praktického lékaře o provedených vyšetřeních a měl by zkontrolovat nejenom krevní tlak, ale zda například praktický lékař nepřehlídnul poškození zraku hypertenzí. Měl by zkontrolovat, že použité léky jsou kaceptované v letectví, protože nezpůsobují závratě a omdlívání. Některé léky proti vysokému tlaku snižují toleranci přetížení, což praktický lékař nemusí vědět. Měl by ověřit, že léky berete alespoň pět dní a nemáte závratě nebo hypotenzi, aby jste nezkolaboval v letadle.

Leteckých lékařů je nepoměrně méně, než praktických lékařů, a určitě to k němu máte dál, než k praktickému lékaři. Pilot by se měl léčit tam, kde to má blízko, kde důvěřuje svému lékaři a nemá důvod mu zastírat své obtíže.

Víte, je třeba se zamyslet i nad praktickou stránkou věci. Když zakážeme létat pilotům s antidepresivy, výsledkem jsou létající depresivní piloti. Kdybychom zakázali létat pilotům s antihypertenzivy, piloti budou dál létat s hypertenzí. Víme, že piloti nám z pochopitelných důvodů snaží i třeba neúmyslně a v dobré víře snaží bagatelizovat své zdravotní obtíže. Sám jsem pilot a dobře rozumím jejich obavám. Zlehčování obtíží mými pacienty patří k mému povolání a sotva se lze na kolegy piloty zlobit. Výsledkem mojí léčby by ale byla neadekvátní léčba. Proto je můj názor, že letecký lékař by se neměl plést do léčby. 

Upřímně řečeno jsem se už setkal v praxi už s více takovými tragickými případy, kdy se letecký lékař pletl do léčby. To je v České republuce trochu historický fenomén. Pilot například bagatelizoval a zlehčoval své obtíže tak dlouho, až si z dobře léčitelné hypertenze vyrobil závažné srdeční selhání a ischemickou chorobu srdeční. Proto si myslím, že práce leteckého a ošetřujícího lékaře by mělůa být důsledně oddělována. Je to v zájmu zdraví našich pacientů a ve výsledku to prodlužuje leteckou kariéru.

Srdečně zdraví David Melechovský

Dobry den, mam dotaz ohledne třídy 3 na ultralight. Mam zvyseny krevni tlak kolem 140/70 130/70. Pred zhubnutim 16 kg, jsem mel o neco vyssi. Zatoven mam na obe oci 1 dioptrie. Bude to vadit k ziskani 3 tridy?
Dekuji za odpoved.Dobrý den, 

krevni tlak 140/70 a 130/70 je naprosto normální tlak. Letecké předpisy akceptují až 160/95, i když internisty doporučený maximální tlak je 140/80. Nemusíte mít obavy, nemáte hypertenzi.

3. třída je určena řídícím letového provozu. Vy potřebujete Osvědčení zdravozní způsobilosti pro SLZ. Stejně tak 1 dioptrie není překážkou pro létání.

Srdečně zdraví David Melechovský

Dobry den, chtel bych se zeptat jestli by bylo mozne absoulovat kurz nadechoveho potapeni po pneumothoraxu, ktery byl resen operacni cestou pred 6 lety. Od te doby zadne problemy nejsou.Dobrý den, 

pneumotorax v minulosti nemusí představovat překážku pro potápění, ale vyžaduje bližší pozornost. Je nutné posoudit, co bylo příčinou pneumotoraxu, zda tato příčina stále trvá (například emfyzematické buly), kolikrát k němu došlo, jaká operace byla zvolena. Je nutné provést RTG a spirometrické vyšetření, pokud již neproběhlo v posledním roce.

Důvodem k této opatrnosti je opakování příhody za podmínek přetlaku a s omezenopu možností náhlého ukončení ponoru. Taková příhoda by mohla ohrozit Váš život.
Srdečně zdraví¨David Melechovský

Zdravím Vás pane doktore, velmi se ve svých 30 letech zajímám o dráhu pilota dopravního letounu. Jelikož jsem na úplném začátku a základním požadavkem je perfektní zdravotní stav, mimo jiné, obracím se na Vás s amatérským dotazem: v dětství ( asi ve 12 letech ) jsem měl nehodu na horském kole, kdy jsem utrpěl náraz do hlavy. Z pečlivosti mých rodičů mi bylo provedeno EEG, kde byl zjištěn nález - následně jsem se léčil v PHA na epilepsii ( spíše příznaky ), neboť jsem nikdy neměl žádný záchvat, kdy bych omdlel a ztratil vědomí a měl doprovodné křeče, pouze forma ,,tiků očí´´. V 19 letech léčba ukončena, vysazen lék Orfiril, který jsem bral 1/2 ráno a 1/2 večer, EEG v pořádku, od té doby mám řidičské oprávnění vč. profesního průkazu. Tedy přes 11 let bez problémů a léčby, dodnes díky bohu žádné léky na nic neužívám, nicméně můj dotaz spíše skrývá strach z toho, zda to může mít vliv při posuzování zdrav. způsobilosti na 2. či 1. class? Sice jsem zde našel jeden článek ohledně epilepsie, ale je to zase jiný individuální případ. Předem děkuji za odpověď a připojuji se ke všem, kteří chválí Vás i Vaše stránky, je to opravdu velmi přínosné. Dále pokud by jste pro mě měl pozitivní zprávu, je možné u Vás získat vstupní prohlídku pro získání pilotního průkazu PPL?Dobrý den, Davide.

Upřímě řečeno jsou informace, které jste mi napsal, podstatné a nutné se jimi zabývat. Je snadné si domyslet , co by znamenal epileptický záchvat u pilota. Proto jsou všichni letečtí lékaři velmi opatrní v těchto případech. Vy by jste potřeboval ale smysluplnou odpověď. Abych ji mohl podat, potřebuji prozkoumat Vaši zdravotní dokumentaci.

Předpis nám pro první třídu říká toto:

Epilepsie
(1) Diagnóza epilepsie znamená nezpůsobilost, pokud neexistují jednoznačné důkazy pro syndrom benigní dětské epilepsie, spojené s velmi nízkým výskytem recidiv, a vysazenou léčbou po dobu více než 10 let. Jeden nebo více záchvatů po 5. roce znamenají nezpůsobilost. V případě akutního symptomatického záchvatu křečí, u něhož lze předpokládat velmi nízké riziko recidivy, lze zvážit přiznání způsobilosti po neurologickém přezkoumání.
(2) Žadateli může být úřadem vydávajícím průkazy způsobilosti přiznána způsobilost s omezením pro vícepilotní provoz, pokud:
(i) má v anamnéze jediný afebrilní epileptiformní křečový záchvat;
(ii) nejméně 10 let po vysazení léčby nedošlo k recidivě;
(iii) neexistují důkazy o přetrvávající predispozici k epilepsii.

Pro druhou třídu toto:

Žadatel může být posouzen jako způsobilý, jestliže:
(1) má v anamnéze jediný afebrilní epileptiformní křečový záchvat s velmi nízkým uvažovaným rizikem recidivy;
(2) nejméně 10 let po vysazení léčby nedošlo k recidivě;
(3) neexistují důkazy o přetrvávající predispozici k epilepsii.
(b) Stavy se silným sklonem k mozkové dysfunkci

Pokud bychom byli schopni prokázat všechna fakta , která jste mi napslal do dotazu, určitá naděje by tu pro první třídu byla, ovšem jen a pouze pro vícepilotní provoz, nikoli například pro práci instruktora nebo pilota práškovacího letadla. Pro druhou třídu by to bylo snadnější a nadějnější.

První třídu zatím vydávat nemohu. Pro druhou třídu bych od Vás vyžadoval Vaši minulou zdravotní dokumentaci, čerstvé neurologické vyšetření a EEG.

V každém případě odpověď je komplikovaná a vyžaduje znalost detailů. Pokud by jste si chtěl přijít o tom popovídat, rád se Vám budu věnovat.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Vážený pane doktore,
absolvuji kurs PPL(A). Při nácviku manévrů jako zatáčky 60 stupňů, vybrání pádu, vývrtky ... se mi dělá nevolno. Je obecně možné se nějakým způsobem ... tréninkem ... těchto pocit nevolnosti zbavit ??
Děkuji za radu.Dobrý den, Martine,

vaše obtíže nejsou vyjímečné, spíše naopak . Dobré je, že s pokračujícím výcvikem se to bude postupně zlepšovat.

Těmto obtížím říkáme kinetóza a o ní jsem napsal článek, najdete jej zde : http://www.leteckylekar.cz/kapitoly-z-letecke-mediciny/47-kinetoza-letadlova-nemoc.html .

Najdete tam odpověď na všechny svoje otázky. Pokud by jste měl další, ozvěte se.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den, pane doktore
Na ZŠ jsem v testech barvocitu (barevné puntíky Ishihara) vždy rozeznala pouze několik málo symbolů (např. 2-3 z 10). Lze při takové poruše barvocitu vůbec získat způsobilost 2. třídy alespoň pro létání ve dne nebo to mám rovnou vzdát?
Děkuji
Helena, 27 letDobrý den, Heleno. 

Musím ale konstatovat, že máte v tomto velkou smůlu. Poruchy barvocitu jsou u žen nepoměrně vzácnější (0,5%), něž u mužů (8%). Pokud máte pouze poruchu barvocitu, není zde žádný důvod vzdávat létání. Létání je krásné, ušlechtilé a létat je správné. Budete moci určitě létat ve dne za vidu (VFR). 

Požadavek leteckého předpisu je správně přečíst prvních 15 obrázků z Ishiharových tabulek. Pokud by se Vám to nepodařilo, může se provést podrobnější vyšetření barvocitu. Existuje několik různých testů, které se pro toto používají. Musíte správně seřadit barevné knoflíky podle jejich odstínu. Jiné si představte si je jako semafor. Vy musíte správně rozhodnout, jakou barvu semafor ukazuje. Při těchto testech je Váš barvocit jednoznačně spolehlivě změřen. Výsledek není subjektivní a spolehlivě ověří Váš barvocit. 

Dobré je konstatovat, že ani dopravní pilot nemusí mít 100 % barvocit. Stačí, když bezpečně rozeznává základní barvy. Pokud ani v těchto podrobnějších testech neuspějete, létání v noci a za IFR Vám předpisy neumožní. Rozhodně Vám to ale neznemožňuje létat ve dne. Pokud se spokojíte s létáním ve dne za vidu, podrobnější vyšetření nebude nezbytné.

Srdečně zdraví David Melechovský

Hezký den, pane doktore, 

chtěl jsem se zeptat, jaký má vyšší tlak vliv na způsobilost k létání (UL), popř. zda se s ním v souvislosti s létáním dá něco dělat.

Děkuji,

MartinDobrý den, 

vysoký krevní tlak (arteriální hypertenze), je nemoc spojená se zvýšeným rizikem srdeních a cévních náhlých příhod, mnoha dalšími zdravotními komplikacemi, také napříkklad se zhoršením zraku. Proto by pilot neměl mít tuto nemoc.

Internisty doporučený maximální tlak v tepnách je 140/80 mmHg. Chápeme, že u leteckého lékaře může být pacient rozrušený a proto je zde jistá tolerance a akceptujeme i 165/95 mmHg. V případě zvýšených hodnot měříme krevní tlak vícekrát. Snažíme se být trpěliví a vytvářet příjemné prostředí, aby pacient nebyl zbytečně stresován v průběhu vyšetření. Pokud je vyšší krevní tlak následkem pouze krátkodobého strachu z vyšetření, abvykle to umíme odlišit.

Vysoký krevní tlak se léčí pohybem, redukcí hmotnosti, omezením soli a dalšími dietními opatřeními. Pokud tento postup není dostatečný, máme k dispozici více různých druhů léků. Témeř všechny druhy dnes užívaných léků na léčbu vysokého krevního tlaku jsou u pilotů přijatelné a léčba je velmi účinná.

Proto je vysoký krevní tlak obvykle jen dočasnou a řešitelnou překážkou v létání. V případě amatérského létání nejde samozřejmě jen o bezpečnost letu. Jde také o to, že vysoký ktervní tlak je nenápadná nemoc s melmi závažnými důsledky pro běžný život, kterým je lepší se vyhnout vhodnou léčbou.

Se srdečným pozdravem
David Melechovský

Dobrý den pane doktore.
V lednu se chystám podstoupit zdravotní vyšetření pro získání 1. třídy. Jsem zdravý, doktory navštěvuji velmi sporadicky, ale v posledních letech jsem měl problémy se záněty obou uší. V levém i pravém jsem měl záněty středního ucha, v pravém ještě plíseň (pravděpodobně z bazénu) a zánět vnějšího zvukovodu. Myslím, že tyto nemoci se mohly podepsat na mém sluchu a pravé ucho mám poslední dobou takové zalehlé. Po každém léčení mi dával můj ušní lékař poslechnout cosi z kovu tvaru Y, do kterého cvrnkul a vydávalo to velice slabý zvuk. Vždy jsem to slyšel. Mohu se zeptat, jaká kvalita sluchu je pro dopravního pilota potřebná?Popřípadě, jak si svůj sluch otestovat?Mám pocit, že slyším výtečně, ale doktoři mohou tvrdit něco jiného. Mohu si svůj sluch nechat někde vyšetřit ještě před podstoupením vyšetření? Zde jsem se dočetl, že je potřebná přiměřená kvalita sluchu, ovšem to je pro mě moc obecný pojem. DěkujiDobrý den, 
opakované středoušní záněty v minulosti opravdu mohu zhoršovat kvalitu sluchu. 

U profesionálního pilota je požadavkem přiměřená kvalita slyšení, která umožňuje komunikaci s řídícím letového provozu a například také odposlechnout identifikační signál radiomajáku. Součástí vyšetření pro 1. třídu zdravotní způsobilosti dopravního a obchodního pilota je povinné audiometrické vyšetření, které se provádí při vstupním vyšetření a dále v předepsaných intervalech. Toto letecké audiometrické vyšetření zjišťuje sluchový práh pouze na frekvencích odpovídajících přibližně výšce lidského hlasu.

Při vstupním vyšetření je požadavek na sluch přesně definován, tónovou audiometrií čistými tóny nesmí být u žadatelů zjištěna na žádném uchu vyšetřovaném samostatně sluchová ztráta větší než 35 dB na žádné z frekvencí 500, 1 000 nebo 2 000 Hz nebo větší než 50 dB na frekvenci 3 000 Hz. Žadatelé o prodloužení platnosti nebo obnovu s větší sluchovou ztrátou musí prokázat uspokojivou funkční sluchovou schopnost. To znamená, že se zde akceptuje i vyšší ztráta sluchu, pokud pilot prokáže palubní funkční sluchovou zkouškou nebo diskriminační řečovou zkouškou schopnost komunikovat a plnit svoje povinnosti za letu. Tyto zkoušky se provádí přímo na palubě letícího letadla. To platí ale pouze pro obnovení 1. třídy, nikoli pro vstupní vyšetření.

Tyto požadavky stavuje letecký předpis Part-MED. Jsou velmi benevolentní. 35 dB je opravdu výrazně hlasitý zvuk. Zákonodárce si totiž byl vědom toho, že radiostanici je možné výrazně zesílit. Dokonce jsou za určitých podmínek akceptovatelné i sluchové pomůcky, naslouchátka. V praxi je proto nedostatečná kvalita sluchu velmi vzácným důvodem k nezískání 1. třídy.

Pokud si chcete ověřit kvalitu svého sluchu, velmi rád Vás vyšetřím audiometrem. Objednejte se prosím.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den,
v nejbližší době bych Vás chtěl navštívit kvůli vyšetření na druhou třídu zdravotní způsobilosti. Jelikož jsem věděl, že vidím hůř na jedno oko na dálku, nechal jsem se vyšetřit. Doktor mi napsal 0,75 na levé a 0,5 dioptrie na pravé. Řekl mi, že záleží na mě jestli budu chtít brýle, či nikoliv.
Myslíte z Vašich zkušeností, že tyto dioptrie nebudou překážkou pro získání 2. třídy? Myslím tím bez brýlí. 
Děkuji za odpověď a Váš čas
S pozdravemv LukášDobrý den,

Váš zrak bde vyhovovat pro druhou třídu i bez brýlí. Pokud však tuto vadu zraku lze korigovat brýlemi, doporučuji létat s nimi, i když je nebudete mít zapsané v medicalu a nebude to Vaše povinnost.

Nejde pouze o splnění požadavků předpisu. Důležité je i jak rychle rozeznáte letadlo letící proti Váma ajak budete umět letadlo podrovnávat při přistání. V těchto úkonech je kvalita zraku rozhodující a Vaše korekční vada Vás bude zbytečně hendikepovat.

Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den pane doktore,

Kdy je podle letckých doktorů nejlépe začít létat ať už s malými letadly a nebo kluzáky(myslím od kolika let)?Dobrý den, 

létat je možné bezpěčně od věku, kdy je pilot dostatečně mentálně vyspělý k tomu, aby si uvědomoval důsledky svého jednání. To může být u každého v jiném věku. Na druhou stranu pilotáž letadla nevyžaduje mnohaleté studium a životní zkušenosti. Navíc mladý člověk má lepší schopnosti učit se a také motorické dovednosti jsou na prahu dospělosti nejlepší.

Předpisy říkají, že na kluzácích musíte dosáhnout věku nejméně 15 let v roce zahájení výcviku. Pro soukromého pilota motorovýh letadel můžete být zařazen do výcviku v kalendářním roce, v němž dosáhne věku 16 let. Pilotní průkaz je možné získat v 17 letech.

Praxe ukazuje, že tyto věkové hranice jsou dobře nastavené, protože tito mladí piloti nemají více nehod, než ti starší.

Se srdečným pozdravem
David Melechovský

Dobrý den pane doktore,

Od kolika let se může jít na zdravotní prohlídku 1. třídy, když součástí prohlídky je EKG, které doktoři radí od 18.let.? A jestli náhodou nevíte kde se v Rakousku nachází jejich Ústav leteckého zdravotnictví?

S pozdravem MiroslavDobrý den, 
věk pro získání 1. třídy zdravotní způsobilosti není nijak omezen. Věk je omezující pouze pro zahájení pilotního výcviku a získání pilotního průkazu. Protože 1. třídu je nutné obnovovat každý rok, nemá valný smysl na prohlídku chodit předčasně. K vyšetření se objednejte před zahájením příslušného výcviku. 2. třídu potřebujete před zahájením výcviku soukromého pilota, 1. třídu před zahájením výcviku obchodního pilota, případně před zahájením integrovaného výcvikového kurzu.
V Rakousku žádný Ústav leteckého zdravotnictví nemají a myslím, že jim nechybí. Mají zde Aeromedical center, kde provádí vstupní vyšetření 1. třídy. Informace najdete na jejich webových stránkách http://www.amc-austrian.com/ .
Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den,

Skrze vyhledávač jsem se snažil na této poradně najít dotaz, abych nepsal nový, ale nenašel jsem.

Na krku se mi udělal taková boulička, zatím jsem pouze vyhledával na internetu, ale chystám se za lékařem. V případě, že by bylo nutné chirurgické odstranění, prý se jedná o zákrok pod lokálním umrtvením, jaké omezení z toho plyne pro létání. 

Nemám zkušenosti vůbec s hojením a chováním se k místo po zákroku.

Díky a zase někdy osobně, pěkný den :)Dobrý den, 
po lokální anestezii se doporučuje nelétat 12 hodin. 
Pokud se jednalo o odstranění nádorku v podkoží nebo uzliny, potom můžete po 12 hodinách bezpečně létat. Pokud se jednalo o rozsáhlejší operaci, zavolejte mi a poradím Vám.
Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den,
je mi 15 let a chtěla bych se stát dopravní pilotkou nebo biznis pilotkou ale mam pokrivenie chrbtice ( skoliozu) vychýlenou o 18 stupnu a nosím kontaktní šošovky cez které vidím dobrě. Mužu se i tak stát pilotem ? Do prědu se ospravedlnuju za pravopis ale jsem Slováčka a moc neumím Česky.Dobrý den, 

skolióza není překážkou pro vykonávání práce dopravního pilota. Pokud máte bolesti zad, je dobré se zamyslet na tím, že povolání pilota je sedavé zaměstnání a Vaše obtíže se mohou zhoršit.

Brýle a kontaktní čočky nejsou také překážkou pro získání kvalifikace profesionálního pilota, rozhodující je kvalita videní v brýlích. Při vstupním vyšetzření pro 1. třídu se provádí vyšetření očním specialistou, který posoudí kvalitu Vašeho zraku.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobry den, 

je roztrousena skleroza v stabilizovanem stavu, lecena, bez jakychkoli projevu prekazkou ziskani 1.class medical? popripade je mozne ziskat alespon rozsirenou tridu 2 pro PPL(A)?

za odpoved predem dekuji.Dobrý den, 
roztroušená skleroza bohužel patří mezi nemoci, jejíž příznaky jsou s létáním neslučitelné. Mezi tyto příznaky patří postižení zraku, postižení řeči, psychotické projevy, epileptické záchvaty, svalové křeče a mnoho dalších. 

Létat pro radost lze s druhou třídou, pokud se prokáže, že nemoc je 6 měsíců stabilní bez jakýchkoli projevů, ovšem pouze s bezpečnostním pilotem. Létání bez omezení v sóle je možné, pokud příznaky nemoci zmizí na 2 roky. Léčba s pomocí kortikoidů není akceptovatelná. Za úvahu také stojí, že každé zhoršení nemoci nebo nové vzplanutí znamená ztrátu způsobilosti včetně peněz investovaných do výcviku.

První třídu pro profesionální létání nelze s roztroušenou sklerózou získat z pochopitelných důvodů.

Je mi líto, že nemám lepší zprávy.

Se srdečným pozdravem
David Melechovský

Dobrý den pane doktore,
vlastním Medical 2. třídy a chci se zeptat, zda-li je možné nějak rozšířit Class 2 o nějaká vyšetření k získání Class 1 nebo je nutné podstoupit celkové vyšetření?

S pozdravem HonzaDobrý den, Honzo,

pro získání první třídy zdravotní způsobilosti bohužel musíte podstoupit celé vyšetření znovu. Důvodem jsou jiná kritéria, kterými se výsledky vyšetření hodnotí. Nejde tedy jen o doplnění dalších vyšetření.

Pro získání první třídy Vás může vyšetřit pouze letecko-lékařské centrum , ale můžete si vybrat kterékoli v Evropské Unii. V České republice máme jedno, další jsou ve všech evropských zemích. Pokud by jste se chtěl podrobněji poradit, zavolejte mi.

Srdečně zdraví David Melechovský

Dobry den,
Pane doktore, mam zajem o motorovy paraglidink. Na intrnetovych strankach jsem se dozvedel, ze pro bezmotorovy paragliding je potreba pouze vysetreni u sveho praktickeho lekare. Pro motorovy paragliding je zapotrebi absolvovat zdravotni prohlidku u leteckeho lekare.. z tohoto duvodu pane doktore se na Vas obracim s dotazem, zda je mozne ziskat zdravotni zpusobilost vzhledem k tomu ze mam ocni vadu na pravem oku.. tupozrakost.. a zda ma pro mne vlastne cenu toto vysetreni absolvovat.. tupozrakost mam na pravem oku s tim ze s druhym okem vidim perfektne.. u lekare prectu vsechny radky.. na pravem slabem oku prectu u lekare 4-5 ty radek s pismeny, jinak jsem zdravy.. ziji bez omezeni. Na internetovych strankach jsem pouze nasel odkaz na zdravotni zpusobilost pilota druhe tridy, kde se pise, ze neni pripustna funkcni ocni vada.. zda se to vztahuje i pro motorovy paragliding v tento moment opravdu nevim a jsem z toho zmateny.. muzete mi prosim Vas pane doktore v tomto smeru poradit..Dobrý den, Pavle, 

pro sólové létání s bezmotorovým paraglide nebo rogalem Vám skutečně stačí vyšetření praktickým lékařem. Pro motorový paraglide nebo létání v tandemu Vás může vyšetřit pouze letecký lékař.

Tupozrakost pro rekreační létání obvykle nepředstavuje zásadní problém. Pokud postižené oko nepřečte na Snellenově optotypu řádek označený číslem 10 z 5 metrů, potom je nutné vyšetření očním specialistou. Důvodem k vyšetření není ověřit funkci postiženého oka. Pravým důvodem je ověření dobrého vidění a zdraví lepšího oka. Rekreační pilot může být i jednooký a může létat s přijatelnou mírou rizika. Musíme si být ale zcela jisti, že toto jedno zdravé oko vidí velmi dobře, třeba i s použitím brýlí, a nemá jiný zdravotní problém. To by měl vyšetřit oční lékař vybavený potřebními přístroji.

Myslím, že se nemusíte obávat a statečně se vydejte k leteckému lékaři. Přeji Vám mnoho zdaru v paraglidingu.

Srdečně zdraví David Melechovský

Vážený pane doktore,
snad jednoduchý dotaz. Nosím kontaktní čočky -4,25 D na obě oči. Je to problém pro získání lékařské prohlídky pro licenci na kluzáky GLD?
Děkuji a přeji Vám příjemný den
S pozdravem
Ing. Ondřej Kozub
ChotěbořDobrý den, 
pro získání 2. třídy zdravotní způsobilosti nejsou stanoveny žádné limity počtu dioptrií na Vašich brýlích.
Rozhodující je pouze kvalita Vašeho vidění ve Vašich brýlích. To znamená, že není rozhodující, kolik máte dioptrií, ale jak ve svých brýlích vidíte.
Se srdečným pozdravem David Melechovský

Vážený pán doktor,

zaujímal by ma Váš názor na posudzovanie tupozrakosti pre vydanie zdr. spôsobilosti 1. triedy podľa súčasných predpisov (nar. 1178/2011). Podľa tohto nariadenia je každý prípad, kedy uchádzač jedným okom nie je schopný dosiahnuť ostrosť 6/9 posúdený ako "neštandardné videnie" a teda je mu zamietnuté vydanie 1. triedy. Avšak v prípade, že uchádzač už je držiteľom 1. triedy a neštandardné videnie získal, je možné mu po ďalšom schválení úradom zdr. spôsobilosť predĺžiť aj keď nedosahuje ostrosť 6/9. V praxi to teda znamená, že ak si dopravný pilot poraní jedno oko a bude ním vidieť len napr. na 50%, stále mu može byť predĺžená 1. trieda a môže "bezpečne" lietať. Avšak ak má človek vrodenú tupozrakosť, nemá žiadnu šancu získať 1. triedu, keďže by predstavoval "nebezpečenstvo". Nemyslíte, že v tomto prípade by k uchádzačovi bolo spravodlivejšie, ak by bol jeho stav posudzovaný individuálne a nie len podľa tabuľkových hodnôt?

Poučky v učebniciach uvádzaju, že človek s tupozrakosťou by mal byť v podstate polo-slepý, nemal by mať žiadne priestorové videnie a mal by mať problémy s bežnými činnosťami ako napr. riadenie auta. Môj prípad je taký, že mám jedno oko tupozraké, no som držiteľom zdr. spôsobilosti 2. triedy, dokončil som PPL(A) s doložkou pre nočné lety VFR a bez akýchkoľvek problémov bezpečne lietam. Nemám problém s odhadom vzdialenosti a výšky ani s priestorovým videnim a oboma očami súčasne vidím do diaľky aj do blízka veľmi dobre. Chcel by som pokračovať až do úrovne ATPL, avšak tupozrakým okom 6/9 určite nedosiahnem. Chcel by som Vás preto poprosiť o radu, aké sú moje možnosti pre získanie zdr. sp. 1. triedy. Viem, že v rámci FAA je možné tupozrakosť riešiť prostredníctvom SODA (statement of demonstrated ability). Je reálne že by niečo podobné bolo možné aj v Európe?

Ďakujem veľmi pekne za Váš čas a odpoveď.

S pozdravom,
ViktorDobrý den, Viktore, 

máte pravdu, že požadavkem při vstupním vyšetření 1. třídy je vidění 0,7, tedy 6/9. Musíte každým okem zvlášť přečíst řádek označený číslem 9 na Snellenově optotypu ze 6 metrů . Oběma očima potom také musíte přečíst řádek označený číslem 6.

Tupozrakost zhoršuje vidění postiženého oka. V praxi tak požadavkům na dopravního pilota obvykle vyhoví pouze ten, u něhož byla tato nemoc brzo v dětství rozpoznána a úspěšně léčena. Žadatelé s rozvinutou tupozrakostí obvykle požadavkům na dopravního pilota nevyhoví. Protože se tito pacienti o svoje postižení nijak nezasloužili, je to pro ně nespravedlivé a diskriminující, to je naprostá pravda. Proč tomu tak, to zde asi nemusím rozebírat. Hodí se tu také poznamenat, že pro rekreační létání tupozrakost problém není.

Patří k základním principům letecké medicíny, že požadavky při vstupním vyšetření jsou vždy náročnější, než při pozdějším obnovování zdravotní způsobilosti. Pro tento postup je tu několik dobrých důvodů:

Za prvé – do svého výcviku dopravní pilot a jeho provozovatel investujete asi dva a půl milionu korun. Pokud by se nelišily požadavky při vstupním vyšetření a při obnovení, potom by ti, kteří prošli „ s odřenýma ušima“, měli následující problém. Každé i sebemenší zhoršení zraku by znamenalo ztrátu peněz i času, který byl investován do vašeho vzdělání. Rozdíl mezi požadavky při vstupním vyšetření a při obnovení představuje jistou „rezervu do budoucna“.

Nižší požadavky pro obnovení zdravotní způsobilosti, vydané i například s omezení „jen ve vícečetné posádce“ apod., to je cesta pro kvalifikované a zkušené piloty, kteří by jinak přišli o své zaměstnání a o své povolání. Umožní jim to dál využívat svých zkušeností a znalostí, i když jen s určitým omezením, které si vynucuje bezpečnost letu. Investovat do vzdělání pilota, jehož zdraví je již na začátku kariery hraniční pro bezpečnost letu, je krajně nerozumné rozhodnutí. Chápejte to i tak, že letecký předpis tímto způsobem chrání provozovatele před investicí do pilota, jehož zdravotní stav je na hranici bezpečnosti.

Máte pravdu, že při pozdějším obnovení zdravotní způsobilosti je možné akceptovat i pilota, který nevyhovuje požadavkům pro vstupní vyšetření. Všimněte si ale, že je to možné pouze s omezením pro vícepilotní provoz. Pilot má jedno oko zdravé a nedostatek druhého slabšího oka tak z hlediska bezpečnosti „vyvažují“ zdravé oči kopilota.

Za druhé – tento argument opět není spravedlivý ani férový, ale je z reálného života. Žadatelů o práci dopravního pilota je velký nadbytek. Proto předpis umožňuje získat průkaz obchodního a dopravního pilota těm zdravějším a výkonnějším. Můžeme si o tom myslet, co chceme. Ale ve všech civilizovaných i necivilizovaných zemích je tomu přesně tak.

Mimochodem, tyto požadavky nepochází z nařízení 1178/2011a tedy ani z Evropské unie. Sem byly pouze převzaty. Tyto požadavky jsou definovány v Annexu č. 1 Úmluvy o mezinárodním civilním letectví (u nás předpis L1, článek 6.3.3.2). Platí tedy ve všech zemích ICAO po celém světě.

Píšete, že „človek s tupozrakosťou by mal byť v podstate polo-slepý, nemal by mať žiadne priestorové videnie a mal by mať problémy s bežnými činnosťami ako napr. riadenie auta.“ Není to pravda. Tak jednoduché to není a oční lékařství opravdu není tak hloupě povrchní. Celý problém je mnohem složitější a vysvětlení těchto jevů dalece přesahuje možnosti této odpovědi. Píšete, že“ Nemám problém s odhadom vzdialenosti a výšky ani s priestorovým videnim a oboma očami súčasne vidím do diaľky aj do blízka veľmi dobre.“ Není tomu tak zcela, ale i kdyby bylo, je třeba domyslet souvislosti. Sportovní pilot může být jednooký. Jednookého pilota může oslepit například aura migrény na zdravém oku. Nebo může dojít k poranění zdravého oka uvolněným předmětem v kabině při turbulenci. Jednooký pilot se potom stává slepým. Ve všeobecném letectví je toto riziko přijatelné malé. V dopravním létání ne. Je třeba se smířit s myšlenkou, že v dopravním letectví je požadována vyšší úroveň bezpečnosti, než ve všeobecném letectví. 

Je i líto, že v Evropě nemáme žádnou možnost v tomto směru Vám pomoci. Buďte ujištěn, že ani FAA nevydá SODA, pokud žadatel nesplní stejné požadavky. Prosím, zkuste se nad tím zamyslet nezaujatě vlastním postižením, pokud je to možné. Povolání pilota nepatří mezi lidská práva a svět k pilotům v tomto není spravedlivý. Je snadné se dopátrat toho, že důvodem je ohled k cestujícím a jejich bezpečnosti.

Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den,
mám na Vás 2 otázky, které se týkají zraku. Chystám se za rok na ULZ, kde chci získat zdravotní způsobilost 1. třídy.
Na jednom oku mám 0,75D na dálku a na druhém 0D.Vidím perfektně, ale přesto budu muset nosit brýle. Jak je všeobecně známo, se stářím se zhoršuje zrak a kolem 40 let věku už hodně lidí začíná nosit brýle na blízko i na dálku. Chci se zeptat, jak se u pilota řeší, že je krátko i dalekozraký?Existují brýle, které jsou zároveň spojky i rozptylky?
2. Jak přísná jsou pravidla při testu barvocitu?Jde mi o Ishiharův test. Je pár obrázků, ve kterých číslo moc nebo vůbec nevidím. Řekněme 2 obrázky z 50. Při prohlídce na řidičský průkaz jsem prošel levou zadní, ale při prohlídce na ULZ mi jich dají asi víc a bojím se, že selžu. Je nějaká šance, dostat 1. třídu, když selžu v tomto testu?Třeba, že by mě testovali i jinak, jak moc je můj problém závažný?
DěkujiDobrý den, 

není možné být současně krátkozraký a dalekozraký na stejném oku. Kolem 40-roku se obvykle nedostavuje dalekozdrakost, ale presbyopie. Máme pro ní krásný český název - vetchozrakost. Její problém nevzniká v nesprávné lomivosti čočky v poměru k velikosti oka. Problém je způsoben snižující se poddajností čočky k zaostřování do blízka s přibývajícím věkem. Pokud pilot potřebuje jedny brýle na dálku a jiné na blízko, potom se to řeší bifokálními nebo multifokálními brýlemi. 

Na dálku máte ale brýle velmi slabé a je možné, že vyhovíte požadavkům i bez brýlí.

Nyní k vyšetření barvocitu. Při vstupním vyšetření musíte správě přečíst 15 náhodných Ishiharových tabulek. Při neúspěchu se provádí podrobnější vyšetření barvocitu. Podrobně je to popsáno o dva dotazy níže.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den,

čeká mě zdravotní prohlídka na Osvědčení zdravotní způsobilosti 1. třídy. Měla jsem pravděpodobně alergickou reakci na léky, ale na alergologii alergii neprokázali. Jak velká je to komplikace?
Předem děkuji za odpověď.Dobrý den,
v tomto případě záleží na projevech Vaší alergie. Pokud projevem jsou nebyly stavy bezvědomí, dušnost, otoky v oblasti obličeje a podobně, je třeba se o Vaší alegii zajímat podrobněji.

Pokud jsou projevy alergie méně závažné, například charakteru kožní vyrážky, nebudou bránit výkonu povolání pilota.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den pane doktore,

Mám dotaz jestli když v testech barvocitu nerozeznám jeden prvek znamená to že nemůžu projít na 1.třída zdravotní způsobilosti?Dobrý den, pane Miroslave, 

neporozuměl jsem termínu "nerozeznám jeden prvek". Požadavek je správně přečíst prvních 15 obrázků z Ishiharových tabulek. Pokud by se Vám to nepodařilo, provede se podrobnější vyšetření. Existuje několik různých testů, které se pro toto používají. Musíte správně seřadit barevné knoflíky podle jejich odstínu. Jiné si představte si je jako semafor. Vy musíte správně rozhodnout, jakou barvu semafor ukazuje. Pilot musí bezpečně odlišovat základní barvy, které se v letectví používají jako signální ( noční světla na letišti, barvy použité na EFISu).

Při těchto testech je Váš barvocit jednoznačně spolehlivě změřen. Výsledek není subjektivní a jednozačně určený. 

Důležité je konstatovat, že ani dopravní pilot nemusí mít 100 % barvocit. Stačí, když bezpečně rozeznává základní barvy.

Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den, 
ráda bych se Vás zeptala, jak je to s oční prohlídkou pro kvalifikaci CPL(A). V dokumentech, které se mi povedlo najít se říká, že při vstupní prhlídce pro 1. třídu je zapotřebí úplá oční prohlídka, ale nepovedlo se mi zjistit, jakým způsobem toto vyšetření probíhá. 
Zároveň bych se chtěla zeptat jak se liší požadavy na zrak u 1. a 2. třídy.
S pozdravem,
ZoraDobrý den,
oční vyšetření při vstupní prohlídce pro 1. třídu je definováno v předpise "Přijatelné způsoby průkazu a poradenský materiál k Části-MED ", který najdete v Odkazech na mých webových stránkách. Oční vyšetření je popsáno v kapitole AMC1 MED.B.070 Zraková soustava:

Úplná oční prohlídka očním specialistou je nutná při vstupní prohlídce. Všechny nenormální a sporné nálezy by měly být postoupeny oftalmologovi. Součástí prohlídky by mělo být vyšetření:
(1) anamnézy;
(2) zrakové ostrosti – do blízka, na střední vzdálenost a do dálky (nekorigované a v případě nutnosti s nejlepší optickou korekcí);
(3) zevního oka, anatomie, médií (štěrbinová lampa) a očního pozadí;
(4) pohyblivosti očí;
(5) binokulárního vidění;
(6) barevného vidění;
(7) zrakových polí;
(8) tonometrie při klinické indikaci; a
(9) refrakce u dalekozrakých žadatelů s hypermetropií větší než +2 dioptrie při vstupní prohlídce a objektivní refrakce v cykloplegii u osob mladších než 25 let.

Jak se liší požadavy na zrak u 1. a 2. třídy? To je příliš široce položená otázka. Jsou zde rozdílné požadavky na ostrost zraku, barevné vidění, tolerance různých očních chorob. Je třeba se zeptat na konkrétní oční nemoc nebo problém.

Se srdečným pozdravem David Melechovský

Vážený pane Doktore, 

můj dotaz se týká vydání Medical Certificate Class 1 a psychotestů. 

Před více než rokem jsem byla na zdravotním vyšetření, abych získala zdravotní osvědčení první třídy. Bohužel jsem neuspěla v psychotestech (z testů na krátkodobou paměť a některé matematické úlohy) a byl mi vydán "pouze" Medical Certificate Class 2. Jen pro zajímavost uvádím, že jsem s již zmíněnými matematickými testy měla problém i přesto, že jsem vystudovala dvě univerzity technického typu, kde byla tato věda na velmi obtížné úrovni. 

Pane Doktore, nyní bych měla zahájit výcvik CPL, kdy bude první třída již nezbytná. S ohledem na nepříjemný zážitek při vyšetření zvažuji možnost zdravotní prohlídky ve Vídni.

Budu moci s takovým průkazem - vydaným v jiné zemi, než je země vydání pilotní licence - pokračovat se CPL v ČR? Jaká by byla administrativa? Musím s vídeňským průkazem rovnou na ÚCL? Nebo najdu řešení u Vás při "předčasném obnovení" zdravotního certifikátu? 

Na závěr svého dotazu bych Vám chtěla poděkovat za trpělivé odpovědi všem tazatelům v on-line poradně a za profesionální a lidský přístup, který ke svým pacientům, fanouškům létání a letectví, chováte. 

S pozdravem

Veronika D.Dobrý den, Veroniko, 

děkuji Vám za Vaše slova. Jsou příjemná a dávají mi energii pokračovat v této práci.

Pokud jde o psychotesty, svůj názor na ně jsem už v této poradně vyjádřil a můj názor se nezměnil. Můžete ho najít v historii této poradny.

Je Vaším plným právem znovu podstoupit vstupní vyšetření pro první třídu v Aeromedical center ve Vídni. Takto získaná zdravotní způsobilost je zcela rovnoprávně platná a musí být uznávána všemi autoritami a provozovateli. 

Ve Vídni psychotesty nejsou paušální součástí vstupního vyšetření pro 1. třídu. Jak je napsáno v příslušném leteckém předpisu Part-MED., psychologickému vyhodnocení se musí podrobit pouze ti, kteří měli v minulosti psychiatrické onemocnění nebo psychologické obtíže. Vzhledem k Vašemu odmítnutí 1. třídy z psychologických důvod v České republice je pravděpodobné, že ve Vídni budou chtít vyšetřit podrobněji i Váš psychický stav.

Připomínám, že v této souvislosti ale máte několik povinností. Tou nejdůležitější je, že ve Vídni musíte v dotazníku uvést, že jste byla již v minulosti vyšetřena pro 1. třídu, že jste byla odmítnuta a proč se tak stalo. Pokud byste tak neučinila, dopustila byste se nejenom přestupku, ale takto získaná zdravotní způsobilost je podvodná a ÚCL má povinnost ji zrušit.

Dále musíte uvést, že Úřad vydávající průkaz způsobilosti (pilotní průkaz) je Česká republika. V této souvislosti po Vás mohou chtít Vaši minulou letecko-zdravotní dokumentaci. Můžete o ni požádat Letecko-lékařskou inspekci Úřadu pro civilní letectví, nebo zdravotnické zařízení, které Vás posuzovalo doposud. Posuzující centrum ve Vídni musí do první řádky Vašeho medicalu napsat, že Úřad vydávající průkaz způsobilosti je Česká republika.

Výsledek Vašeho vyšetření musí Aeromedical center poslat do Prahy na ÚCL. Letecko-lékařská inspekce Úřadu tak zjistí, že jste byla v Praze odmítnuta a byla posouzena ve Vídni. Inspekce má právo platnost Vašeho medicalu zrušit, pokud by došla k závěru, že lékaři ve Vídni neměli k dispozici důležité informace o Všem zdravotním stavu. Současně má povinnost jej zrušit, pokud dojde k závěru, že rozhodnutí je odborně nesprávné. 

Pokud ve Vídni uvedete odmítnutí z Prahy a vyšetření z Vídně bude obsahovat i psychologické posouzení, je to nepravděpodobné, také vzhledem k excelentní kvalitě Aeromedical center ve Vídni, odborné zdatnosti a kvalitě jejich zdravotní péče .

Se srdečným pozdravem
David Melechovský

Dobrý den, pane doktore, 

je pro získání medical class 1 překážkou Crohnova choroba ? Nemoc je u mě cca třetím rokem v remisi, bez příznaků. Pravidelně užívám pouze přípravek Pentasa.

Díky za odpověď.Dobrý den, 
požadavky u Crohnovy choroby a ostatních kolitid jsou vceli prosté. Cituji letecký předpis Part-MED: "Žadatelé se zjištěnou diagnózou nebo anamnézou chronického zánětu střev by mohli být posouzeni jako způsobilí, pokud je zánět střeva prokazatelně v remisi a stabilní a k jeho kontrole není nutné podávat steroidy." 
Lék Pentasa nepní pro bezpečnost Vašeho letu rizikem. Pokud jste třetí rok v remisi, nebude Vaše nemoc bránit vydání 1. třídy. Ke zvážení stojí myšlenka, že pokud se Vaše nemoc výrazně zhorší a stane se aktivní, budete nucený přerušit aktivní kariéru dopravního pilota.Nicméně léčba Crohnovy choroby výrazně pokročila a výsledky jsou statisticky velmi dobré.
Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den, mohl bych vykonávat funkci palubního průvodčního i přesto, že mi dělá problém Isiharův test na barvocit? Je mi zatím jenom 14let. Vím, že je možné získat pilotní licenci PPL i přes tuto poruchu, ale podmínky pro práci "letušáka" jsou mi nejasné. A pak mám bohužel jednu hypofunkční ledvinu pracující na 5-10% Dialýzu nemám. Ani žádnou jinou operaci či zákrok. Vím, že by to bylo nepřijatelné. Až přijde čas tak budu chtít létat ma kluzácích a proto půjdu na podrobné vyšetření, ale teď se ptám na ten barvocit a na tu ledvinu. (Vím, že porucha barvocitu je ruzná a že více bych zjistil az na vyšetření ) FilipDobrý den, 

na první otázku dává letecký předpis jednoznačnou a přesně definovanou odpověď: "Palubní průvodčí by měli být schopni správně rozeznat 9 z prvních 15 tabulek 24tabulkové edice Ishiharových pseudoizochromatických tabulek. Nebo mohou palubní průvodčí prokázat, že dokáží bezpečně rozeznávat barvy." To znamená, že je do značné míry barvocit vyžadován. I když si o tom můžeme myslet, co chceme, požadavek je přesně určen. Soukromý pilot může létat i s poměrně těžkou poruchou barvocitu, i když pouze ve dne, nikoli v noci.

Jedna nefunkční ledvina není problém pro způsobilost jakékoli třídy, když ta druhá dostatečně funguje. Tady Vám žádné potíže nehrozí.
Přeji mnoho zdaru v budoucí letecké kariéře! David Melechovský

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se může stát pilotem i člověk u kterého byla zjištěna Leidenská mutace a který má poúrazový šedý zákal a ochrnutou zornici v pravém oku. Brýle nenosí a při lékařských kontrolách čte 6/6. Úraz se stal před 7 lety a synovi je nyní 21 let. Děkuji za odpověd'.Dobrý den,

v tuto chvíli Úřad pro civilní letectví v České republice nedávno informoval letecké lékaře o svém rozhodnutí: pro první třídu je Leidenská mutace nepřijatelná. Pro druhou třídu bude vydáno omezení s maximální dobou letu 3 hodiny. Je možné, že toto rozhodnutí se v budoucnosti změní.
Pokud jde o úraz oka, důležité bude vyšetření očním lékařem. Pokud postižené oko čte 6/6, je to normální vidění. Pro druhou třídu to nebude problém, pokud nepostižené oko je zdravé bez jiných postižení. Pro první třídu je obtížné na základě Vašich informací odpovědět, nejsou dostatečné. Rozhodující bude podrobný nález očního lékaře.
Přeji mnoho zdaru při vyšetření. Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den pane doktore, měl bych na vás dotaz v sobotu jsem si při čištění ucha pravděpodobně napíchl bubínek. Na tyčince jsem měl trochu krve. Sluch je v pořádku jen cítím lehkou bolest. Mohu použít nějaký výplach na vyčištění? Na ORL jsem zatím nebyl má cenu tam chodit? A myslíte že mohu ve čtvrtek létat akrobacii, nebo raději ne? Děkuji za odpověď.Dobrý den, 
poranění bubínku není zcela pravděpodobné, spíše jste se poranil v zevním zvukovodu. Nedoporučuji čistit si uši vatičkou na tyčce, ale pouze prstem. Čištění vatičkou paradoxně zasouvá ušní maz dovnitř, vede k jeho hromadění v zevním zvukovodu s rizikem jeho uzavření a zánětu. Zevní zvukovod má samočistící chopnosti a mytí pouze zevního ústí prstem je dostatečné. Přesto doporučuji navštívít ušního lékaře.
S pozdravem David Melechovský

Dobrý den pane doktore,
mám Leidenskou mutaci a v době letu (cca 2 - 3 hod.) budu ve II. trimestru těhotenství. Píchám si Fraxiparine 0,3 ml. 
Je v tomto případě nějaké zvýšené riziko?
Předem děkuji za opdověď.
Iva Š.Dobrý den,
let s dopravním letadlem provází několik rizikových faktorů spojených s tromboembolií: imobilizace v úžkém prostoru sedadla, dehydratující účinek suchého vzduchu v kabině a omezování příjmu tekutin během cesty. Nárůst rizika může být v souvislosti s těhotentvím a genovou mutací značně vysoký. Užití Fraxiparine je rozhodně vhodné. Současně doporučuji přijímat během letu dostatek tekutin. Často se doporučuje provádět cviky a dechová cvičení, která jsou vymyšlená pro omezený prostor pro cestující v letadle a riziko tromboembolie snižují. Popsaná jsou například zde : http://life.ihned.cz/c1-44477070-nekolik-tipu-jak-se-po-ceste-letadlem-citit-svezi . Vhodné je také podle možnosti se projít během letu uličkou mezi sedadly a podobně.
Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den,pane doktore mám vyhrzlé dvě ploténky 2cm a čeká mně letos už třetí operace,rád bych si začal dělat pilotní zkoušky na PPL ale nevím jestli bych prošel zdravotní test nebo ne a jestli mi to bude dělat problém v letadle totiž nevydržím moc dlouho protože s e pak nemohu narovnat,bude možné projít třeba až po té operaci,děkuji vám mnohokrát za odpověd s pozdavem JaroslavDobrý den, 
pro bezpečnou pilotáž je potřebná pouze přiměřená pohyblivost těla, dolních končetin a schopnost ovládat nožní řízení. Sám také cítíte, že s bolestmi zad není létání optimální. Pokud se ale operace povede a dobře zahojí, nebude nic bránit Vašemu létání. Potíže s ploténkami obvykle jsou pro létání obvykle jen dočasný problém, který lze vyřešit.
Srdečně zdraví David Melechovský

Mám průkaz GLD, osvědčení zdravotní způsobilosti platné ještě rok. V lednu mi byla diagnostikována cukrovka 2. typu. Léčba - dieta + 3x denně Metformin Mylan. Mohu bez problémů létat, nebo jaký je v dané situaci postup?

Děkuji za odpověď.

JirkaDobrý den, 
pokud je cukrovka 2. tyou dobře léčena s pomocí Metforminu, obvykle nebrání pokračování letecké kariéry. Letecký lékař by měl zkontrolovat lačnou glykémii a glykovaný hemoglobin. Dále by měl ověřit nepřítomnost závažných komplikací cukrovky, například očních, ledvinných, nervových atd. Měl by dohlédnout na to, že docházíte ke svému diabetologovi a měl by si vyžádat od něj lékařskou zprávu. Pokud se toto podaří, nic nebrání Vašemu létání.
Srdečně zdraví David Melechovský

Dobry den, pane doktore,

Je Klinefelteruv syndrom prekazkou k ziskani Medical Class 1 nebo 2?
Je lecba testosteronem u profesionalnich pilotu akceptovana?

Diky,
PetrDobrý den, 
podle mého názoru Klinefelterův syndrom sám o sobě není překážkou pro získání Osvědčení zdravotní způsobilosti 1. třídy. Pouze je nutné ověřit některé vzácnější komplikace tohoto syndromu, například srdeční, metabolické atd. 
Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den pane doktore, ráda bych se stala profesionální pilotkou, ale nevím, jestli mě uznají jako zdravou - mám mírnou skoliózu a alergii na trávy, roztoče, plísně a pyl. Jiné potíže nemám, skoliózu mám takříkajíc "jen v papírech", záda mě nebolí a to ani při sportu či zvedání těžkých břemen. Alergie se také nijak neprojevují, astmatem netrpím, jen alergickou rýmou. Léky jsem brala pouze v dětství. 
Děkuji moc za odpověď a přeji hezký zbytek dne.Dobrý den, 
lehká skolióza a alergie neovlivňuje bezpečnost Vašeho letu a nemůže být překážkou pro Vaší kariéru dopravní pilotky. U alegie jsou důležité její projevy. Pokud jste neměla závažné příznaky alergie jako je bezvědomí, atmatický záchvat, dušnost, otok obličeje a dýchacích cest, potom ani alergie není obvykle překážkou pro profesionální létání. O užívání vhodných léků na alergii se poraďte se svým leteckým lékařem, protže některé z nich tlumí pozornost a jsou pro piloty nevhodné.
Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den,
Před třemi lety se mi objevila v moči krev, to asi po třech dnech pominulo. Podstoupil jsem nějaká vyšetření, ale lékaři mi nic, kromě toho, že mám v moči bílkoviny nezjistili. Jinak je funkce ledvin v pořádku. Od té doby jednou za rok chodím dávat vzorek moči na nefrologii kvůli bílkovinám.

Mohlo by to bránit k získání osvědčení zdravotní způsobilosti 1. třídy?

Děkuji předem za odpověďDobrý den, 
pokud se nezjistilo žádné závažnější onemocnění, které způsobuje přítomnost krve v moči, velmi pravděpodobně nebude bránit získání 1. třídy zdravotní způsobilosti. Přítomnost krve v moči je příznak, nikoli nemoc. Pokud není projevem závažné nemoci, nemůže ohrozit bezpečnost Vašeho letu. K vstupnímu vyšetření si vezměte s sebou zdravotní dokumentaci o prodělaných vyšetřeních.
Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den, chystám se na dráhu profesionálního pilota, nicméně u mě byla diagnostikována jícnová kýla (hyátová hernie). Čeká mě tedy nemálo komplikovaná operace žaludku a zajímalo by mě, když nebudou žádné komplikace, jestli bude možné s kariérou počítat?

Předem moc děkuji za odpověďDobrý den, 

rozlišjeme dva základní druhy jícnových (hiátových) kýl, skluzné a paraoesofageální. Ty první neohrožují bezpečnost našeho letu, ty druhé ano. V každém případě se jedná ale o problém dočasný, který by měla operace vyřešit. Operace jícnové kýly patří mezi ty méně kompliované. Sám jsem je prováděl a výsledky byly velmi dobré. Není třeba se obávat, že by jícnová kýla ohrozila Vaši kariéru pilota.
Srdečně zdraví David Melechovský

Ddobry den pane doktore, 

letame (v Piperu bez pretlakove kabiny) pres Alpy ve vysce hranicici s moznosti nedostatku kysliku

Radeji bych si nejakou bombicku s kyslikem pro jistotu opatril ale mam strach, zda mohu normalne dychat cisty kyslik a nic se mi nestane, jinymi slovy, zda to, pro co se v letectvi uziva vyraz "kyslik", je proste opravdu 100procentni cisty 02.

Jsem (mozna je lepsi dnes uz rici ze byvaly) "divoky/cerny" potapec s pristrojem a z teorie, kterou jsem si kdysi sam nastudoval z knizek, si pamatuji, ze s pristrojem s uzavrenym kyslikovym okruhem (zadne bubliny), se smi jen do male hloubky, hrozi krece atp. Tedy nadychnout se 100 procentniho O2 ktery si nekde levne sezenu se bez toho se Vas na toto zeptat bojim. Postaci vase velmi strucna odpoved, nechci Vas obtezovat tim, abyste zde treba opakoval co jste jiz napsal nekam do clanku atp.
diky mocDobrý den,

kyslíkový systém je zařízení, na kterém závisí Váš život. Důsledky jeho selhání doporučuji si vyzkoušet v barokomoře.

Kromě toho, že to nařizuje předpis, tak také obava o vlastní život by mi nedovolila použít jiný systém, než certifikovaný. Nabídka na trhu je kolem 600 USD za přenosné sytémy. Jeho konstrukce není triviální a je to na dlouhou přednášku. Mnoho pilotů již zemřelo na selhání systému amatérské konstrukce, viz databáze NTSB.

V letectví se 100 % kyslík používá ( téměř 100% podle technologické čistoty) a používají se systémy kompenzující výšku. Ty míchají směs podle dosažené výšky. Čistý kyslík je toxický, ale ne při expozici, po kterou obvykle trvá let. Toxické křeče vznikají při dýchání kyslíku pod přetlakem nad 1,4 atm, například při ponoru. V letectví toto nehrozí.

Se srdečným pozdravem David Melechovský

Dobrý den,
v blízké době se chystám absolvovat zdravotní prohlídku. Chtěla bych se zeptat, zda-li prohlídka zahrnuje i testy na drogy? V nedávné době jsem totiž užila v malém množství marihuanu. Představovalo by to problém?Dobrý den,
standardně v průběhu prohlídky neprovádíme testy na přítomnost marihuany nebo jiných návykových látek. Přesto od pilotů a palubních průvodčí se očekává kvalita osobnosti a sociální vyzrálost, při které nedochází k příležitostnímu užívání těchto látek.
S pozdravem David Melechovský

Dobrý den,
Od kolika let má smysl chodit na zdravotní prohlídku pro 1. třídu? Je mi 16 let a chtěl bych začít létat na kluzácích a později přejít na dráhu profesionálního pilota. Proto bych si chtěl rovnou udělat 1. třídu, ale nevím, jestli bych takhle mladý prošel.
Jinak nemám žádné zdravotní problémy, ale mám 3,5 dioptrií (na dálku), ale s brýlemi vidím perfektně.
DíkyDobrý den, 

získání 1. třídy zdravotní způsobilosti není omezeno věkem. Pro výcvik pilota kluzáku Vám ale zatím stačí 2. třída zdravotní způsobilosti. Promyslete, zda 1. třídu v tento okamžik skutečně potřebujete. 
Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den, 

jaký je vztah leteckých předpisů a obecně létání k pískání v uších?

V posledních měsících u sobě pozoruji projevy tinnitu (pískání v uších, zřídka "pulzujíci" hlubší zvuk)- vždy však pouze v místě, kde je ticho, a když nemám pozornost odvedenou jinam, např. před usnutím. V běžném životě pískání nevnímám a nemám ani žádné problémy kvůli pískání usnout. Zhoršenou kvalitu sluchu u sebe také nepozoruji. 

Může se můj tinnitus vyvinout tak, že nebudu moci létat? Jde mi o oprávnění soukromého pilota nebo plachtaře, ne komerční létání. 

Díky,

Petr H.Dobrý den, 

pro létání pro radost je potřebná přiměřená kvalita sluchu a bezchybná funkce rovnovážného ústrojí. Pokud jsou tyto okolnosti zachovány, je velmi nepravděpodobné, že by tinnitus mohl bránit Vašemu sportovnímu létání.


Přeji mnoho zdaru ve výcviku
Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den,
vím, že se zabýváte pouze způsobilostí 1. a 2. třídy, nicméně bych se chtěl zeptat ohledně 3. třídy a medikamentu Symbicort k léčení astmatu. Je povoleno ho pro práci ŘLP užívat vzhledem k tomu, že obsahuje kortikoidy k inhalaci a možný vliv například na stresové situace apod.?

Děkuji za odpověďDobrý den,

předpis vyžaduje : Žadatelé s astmatem provázeným význačnými příznaky, nebo které pravděpodobně přivodí nezpůsobilost, musí být posouzeni jako nezpůsobilí.
Použití léků pro kontrolu astmatu znamená nezpůsobilost kromě případů, kdy jejich užívání je slučitelné s bezpečným výkonem práv vyplývajících z průkazu způsobilosti a kvalifikace žadatele.

Obecně jsou inhalační kortikoidy akceptovány do dávky 800 mikrogramů na den. Kortikoidy v tabletách nejsou přijatelné. Bude vyžadována spirometrie. FEV1/FVC nad 70% . Ve sporných případech se provádí zátěžová spirometrie.

V praxi lze konstatovat, že astma je v moderní medicíně problém řešitelný a nebývá trvalou překážkou pro letecké kvalifikace.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den,měla bych podobný dotaz jako slečna ohledně palubní průvodčí a zdravotní prohlídce. byla jsem taky vybrána a za 15 dní jdu na druhý pohovor. Bohužel mám podobný dotaz, mám 6 vpravo nahoře vytrhnutou a budu čekat ještě 2 měsíce na implantát. ihned tam dát nejde. Samozřejmě vůbec díra nejde vidět, a problémy s řečí také ůbec nemám. I nyní se ještě živím tím že přednáším. děkuji za odpověd.Dobrý den, 

letecký lékař by si měl klást otázku, zda stav Vašeho chrupu ovlivňuje bezpečnost letu letadla a Vaši výkonnost v posádce dopravního letadla. Jste schopna artikulovat, nemáte rozsáhlé záněty v dutině ústní nebo bolesti zubů při změně tlaku vzduchu v kabině letadla? Potom zcela jistě jste schopna vykonávat práci palubní průvodčí.
Přeji mnoho zdaru v práci palubní průvodčí, David Melechovský