Dotazy do poradny

Poradna leteckého lékaře

Před odesláním dotazu si prostudujte historii poradny, prosím. Je velmi pravděpodobné, že tam najdete odpověď i na váš dotaz. Poradna je určená anonymním dotazům k tématům: vydávání Osvědčení zdravotní způsobilosti pro piloty a palubní průvodčí, zdraví pilota, dotazy z oboru letecké medicíny a lidské výkonnosti. Prosím, k objednání vyšetření použijte telefon nebo e-mail.
Astma, alergie

Dobrý den pane doktore, 

můžete mi prosím poradit ohledně zdravotního stavu, v dětství jsem trpěl alergiemi, které jsem léčil vakcínami, dnes bych měl brát pouze léky (Xyzal nebo jiná antihistaminika), občas v sezóně si kýchnu pokud neberu výše zmíněná léčiva, po alikaci antihistaminky je vše v pořádku. Dále jsem zjistil při běhu mám zhoršený pocit dýchaní, nicméně astma mi nikdy diagnostikováno nebylo a při zvedaní těžkých vah v posilovně kdy tepovou frekvenci dostávám hodně vysoko se potíže s dechem neobjevují. Otázka tedy je zda by mohly být tyto potíže překážkou k získání osvědčení zdravotní způsobilosti 1. třídy? 

A dále zda mi prosím poradíte jak postupovat co se lékařských prohlídek týče. Rád bych se dostal na obchodního pilota, samozřejmě musím prvně začít na PPL výcviku, ale nerad bych se po investování nemalých finančních prostředků dozveděl, že kvůli výše uvedeným zdravotnímcproblémům neprojdu přes lékařské osvědčení prvního stupně. Je možné si tedy udělat rovnou první stupeň? Nebo je jiná alternativa? 

Děkuji za Váš čas a Vaší odpověď

Přeji pěkný den
S pozdravem, 

MichalDobrý den, Michale,

u alergie je důležitá intenzita projevů. Pokud měl pacient v minulosti těžké projevy alergie spojené například s bězvědomím, potom je takový záchvat za letu s cestujícími samozřejmě enormním nebezpečím. Pokud se alergie projevuje rýmou, jistě to nebezečím při létání není. Léky na alergii ( antihistaminika ) mají často tlumící efekt, proto je jeji užívání pro piloty omezováno. V současné době je akceptován z těchto léků Aerius a Claritin 1 tableta denně.

Pokud míváte dechové obtíže, je to závažný příznak a měl by jste se léčit i z důvodu Vašeho zdraví, nejen kvůli létání. Pokud máte potíže jen při námaze, je zde riziko, že se obtíže budou postupně zhoršovat. Většina léků na astma není při létání problém, problém jsou astmatické záchvaty spojené s dechovou tísní u pilota. Pokud je astma dobře léčené a stabilní , není to pro létání problém. Pokud má pilot záchvaty dušnosti, zcela jistě to nezjemňuje jeho pilotáž. Doporučuji kontaktovat alergologa - pneumologa.

Na poslední otázku je obtížná odpověď a ve výsledku se budete muset sám rozhodnout pro jednu z variant. Pokud budete dělat integrovaný výcvik dopravního pilota, ve škole po Vás budou chtít Osvědčení zdravotní způsobilosti 1. třídy při zahájení výcviku. Pokud budete dělat modulový výcvik, potřebujete 1. třídu při zahájení výcviku obchodního pilota. Pokud by Vaším jediným cílem v letectví je pracovat jako pilot, zcela jistě je vhodnézískat 1. třídu hned na začátku. Pokud rád létáte pro radost a o výcviku obchodního pilota perspektivně uvažujete, potom stačí získat 1. třídu až před zahájením výcviku obchodního pilota.

Tedy pokud by jste bral výcvik soukromého pilota bez následného výcviku obchodního pilota jako zmařenou investici, potom je zcela jistě vhodné získat 1. třídu úplně na začátku.

Přeji mnoho zdaru při létání!
Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den,

čeká mě zdravotní prohlídka na Osvědčení zdravotní způsobilosti 1. třídy. Měla jsem pravděpodobně alergickou reakci na léky, ale na alergologii alergii neprokázali. Jak velká je to komplikace?
Předem děkuji za odpověď.Dobrý den,
v tomto případě záleží na projevech Vaší alergie. Pokud projevem jsou nebyly stavy bezvědomí, dušnost, otoky v oblasti obličeje a podobně, je třeba se o Vaší alegii zajímat podrobněji.

Pokud jsou projevy alergie méně závažné, například charakteru kožní vyrážky, nebudou bránit výkonu povolání pilota.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den,
vím, že se zabýváte pouze způsobilostí 1. a 2. třídy, nicméně bych se chtěl zeptat ohledně 3. třídy a medikamentu Symbicort k léčení astmatu. Je povoleno ho pro práci ŘLP užívat vzhledem k tomu, že obsahuje kortikoidy k inhalaci a možný vliv například na stresové situace apod.?

Děkuji za odpověďDobrý den,

předpis vyžaduje : Žadatelé s astmatem provázeným význačnými příznaky, nebo které pravděpodobně přivodí nezpůsobilost, musí být posouzeni jako nezpůsobilí.
Použití léků pro kontrolu astmatu znamená nezpůsobilost kromě případů, kdy jejich užívání je slučitelné s bezpečným výkonem práv vyplývajících z průkazu způsobilosti a kvalifikace žadatele.

Obecně jsou inhalační kortikoidy akceptovány do dávky 800 mikrogramů na den. Kortikoidy v tabletách nejsou přijatelné. Bude vyžadována spirometrie. FEV1/FVC nad 70% . Ve sporných případech se provádí zátěžová spirometrie.

V praxi lze konstatovat, že astma je v moderní medicíně problém řešitelný a nebývá trvalou překážkou pro letecké kvalifikace.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den pane Melechovský,

jsem držitelem PPL, ovšem vyskytly se vcelku zásadní zdravotní potíže, kdy jsem zažil jeden nemilý astmatický záchvat po zvýšené fyzické aktivitě. Dále se onemocnění neprojevilo. Byl jsem vyšetřován na specializovaném oddělení, kde závislost na fyzické zátěži nepotvrdili. Ovšem vyšetření na alergie ukázalo výrazné rozšíření škály alergenů, na které jsem citlivý. Aby toho nebylo málo mám ještě 2,5 dioptrie vrámci krátkozrakosti. V nejhorším podstoupím refrakční operaci. Zajímá mi jen Váš osobní názor, zda-li stále ještě mohu pomýšlet na I.třídu a CPL nebo mohu svůj sen o vykonávání této profese pověsit na pomyslný hřebík, nedejbože si na ten samý hřebík pověsit oprátku. Děkuji za diskrétnost a za odpoveď.Dobrý den, 

pro první třídu v současné době není žádný limit v počtu dioptrií při krátkozrakosti. Pouze nad -6 diptrií je vyžadováno vyšetření očním specialistou k vyloučení komplikací na sítnici při takto silné krátkozrakosti. Vašich -2,5 diptrií je tedy naprosto bezproblémových, pokud nemáte jiný zdravotní problém na očích.

U astmatu se posuzující lékař bude zajímat o častost a intenzitu záchvatů. Musíte podstoupit spirometrické vyšetření a rentgenologické vyšetření plic. V případě pochybností se doplňuje ještě spirometrické vyšetření při námaze. Na asthma by jste měl dostat léky. Pokud bude při léčbě Vaše nemoc stabilní bez záchvatů a výsledky spirometrie budou příznivé, Vaše astma nesmí bránit Vašemu povolání pilota. Nepřijatelná je pouze léčba s pomocí kortikoidů v tabletách, které se užívají u nejtěžších onemocnění astmatem při náhlém zhoršení. Inhalační kortikoidy nejsou pro létání překážkou.

V zásadě se dá říci, že dnešní možnosti léčby astmatu jsou tak široké a účinné, včetně například termoplastiky průdušek, že není důvod, aby pilot nemohl provádět své povolán z důvodu astmatu. Musí se pouze nastavit ta správná léčba, což může chvíli trvat.

V každé případě by ale pilot měl být psychicky stabilní osobnost. Vaši poznámka o oprátce je nadsázka nebo žert. Nicméně sebevražedné dendence jsou rozhodně diskvalifikující, Váš žert by mohl být nesprávně pochopen ;-) .

Mimochodem, špatně jste vyplnil svoji emailovou adresu a nemohu Vám poslat odpvěď emailem. Napište mi na email.

Přeji mnoho zdaru ve Vaší kariéře pilota, se srdečným pozdravem
David Melechovský

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli alergie na vosí bodnutí je překážkou získání zdravotního osvědčení pro PPL, případně CPL. DěkujiDobrý den, 
v tomto případě záleží na projevechz alergie. Pokud projevem jsou stavy bezvědomí, dušnost, otoky v oblasti obličeje a podobně, je asi pochopitelné, že by to problém byl. Pokud do kokpitu nepozorovaně vletí vosa, bodne pilota a ten upadne do bezvědomí, není to pro cestující šťastný okamžik.

Pokud jsou projevy alergie méně závažné, například charakteru kožní vyrážky, nebudou bránit výkonu povolání pilota.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den, 
Chtěl bych se stát pilotem, ale mám pylovou alergii na jasan, břízu a ještě na kočky. Projevuje se to tím, že mi otečou oči. Zvládnu s tím projít MCC-1?Dobrý den,
alergie obvykle není překážkou pro získání 1. třídy zdravitní způsobilosti. Při vstupním vyšetření bývá vyžadována zpráva ošetřujícího alergologa. Alergie nesmí mít dramatické projevy typu anafylaktického šoku (život ohrožující forma alergie), otoků obličeje a dýchacích cest, astmatické záchvaty a podobně. Nově byl pro léčbu alergie u pilota povolen např. lék Claritine. Podmínkou je schválení leteckým lékařem a nezvyšování doporučené dávky. Ostatní antihistaminika a kortikoidy nejsou akceptovatelné a v době jejich užívání není možné létat. Přijatelná je i léčba s pomocí desenzibilizace. 
Přeji mnoho zdaru ve studiu a v létání. Se srdečným pozdravem David Melechovský

Dobrý den,
patří lék Aerius mezi antihistaminika ? (V příbalovém letáku není napsáno, že by to bylo antihistaminikum).
Mám jej od alergologa pro sezónní obtíže s alerg. rýmou.
Mohu ho užívat nebo ho musím vysadit (nebo v problémových měsících nelétat) ?Dobrý den, 
Aerius patří mezi antihistaminika. Nově byl Aerius schválen Úřadem jako přijtelný pro členy posádek letadel a můžete jej při létání užívat, pokud to schválil Váš letecký lékař. Nutné je nezvyšovat doporučenou dávku léku.
Srdečně zdraví David Melechovský

Dobry den,

Chtel bych se zeptat jak je to s astmatem... kdybych chtel na PPL (casem mozna cpl, atpl?), jako maly jsem trpel astmatem, muj celkovy zdravotni stav je dobry (myslim tim co prudusky, z meho hlediska, coz se obavam nebude stacit). Na spirometrii mam neco okolo 13% (podle doktorky je astma od 15%), takze to povazuji nekde na hrane, zadne leky az na leky na obcasnou dusnost nepouzivam.. chtel bych se zeptat jestli mam sanci, po dlouhem behu potrebuji nejaky cas na "rozdychani" ale pri nejakem kratsim nebo sprintu nemam problem.. dusnost mam parkrat za mesic, a to takovou ze bych ji nejspis dal i bez leku nicmene z toho co jsem tu cetl, nejsem moc optimisticky 

dekuji za odpovedDobrý den, předpis vyžaduje:
astma jako takové nebrání vydání Osvědčení zdravotní způsobilosti 2. i 1.třídy. Podmínkou je, že pacient nemá astmatické záchvaty, které by za letu samozřejmě byly ohrožením bezpečnosti. Druhou podmínkou je, že neužívá kortikoidy v tabletách. Třetí podmínkou je přijatelná spirometrie.
Z těchto důvodů Vám rozhodně doporučuji léčbu astmatu zahájit tak, aby jste se záchvatů zbavil. Léky na astma v podobě inhalátorů i některých tablet nebrání vydání Osvědčení. Naoopak je jejich užívání vhodné k tomu, aby astma bylo u pilota stabilní a nehrozily záchvaty.
Přeji mnoho zdaru ve studiu. Zdraví Vás David Melechovský

Dobry den, chci se zeptat jestli mi lekar, ktery muze delat zdravotni prohlidky pro ziskani licence ull, predepsat antihistaminika proti kinetoze pro lety s instruktorem. Dekuji Vaclav Majkut.Dobrý den,
nově mohou piloti užívat Aerius a Claritine ze skupiny antihistaminik.
O kinetóza a jak s ní bojovat se dočtete v mém starším článku http://www.leteckylekar.cz/kapitoly-z-letecke-mediciny/47-kinetoza-letadlova-nemoc.html .
Zdraví Vás David Melechovský

Dobrý deň , som žiakom gymnázia a tento rok si idem voliť semináre s predmetov , láka ma povolanie dopravného pilota .Chcem sa spýtať , či je možné získať zdravotné osvedčenie potrebné pre túto prácu ,ak mám astmu bronchiale , som nastavený na liečbu , no lekárka uvažuje o postupnom vysadení liekov.Astmatický záchvat som mal vo 2 rokoch , inac vobec ,a svoju chorobu považujem za stabilizovnú.Otázka teda je ,mám šancu lietať ako doprevný pilot ?.Veľmi pekne Ďakujem za odpoveďDobrý den, 
předpis Část-MED požaduje:
Žadatelé s anamnézou nebo potvrzenou diagnózou:
1) astmatu vyžadujícího medikaci;
se musí podrobit vyhodnocení funkce dýchací soustavy s uspokojivým výsledkem dříve, než může být zváženo
přiznání způsobilosti.
Doplněk k předpisu Přijatelné způsoby průkazu a poradenský materiál k Části-MED k tomu dodává:
Žadatelé s astmatem vyžadujícím medikaci nebo zažívající opakované ataky mohou být posouzeni jako způsobilí, pokud lze astma při uspokojivých funkčních testech a medikaci slučitelné s bezpečností letu pokládat za stabilní. Léčení systémovými steroidy znamená nezpůsobilost.
Funkční testy znamenají spirometrii, případně u rgometrické vyšetření. Systémové kortikoidy jsou kortikoidy v tabletách, nikoli v inhalátorech. 
Vaše nemoc nebude bránit povolání pilota, pokud nemáte astmatické záchvaty při léčbě. Spirometri bývá v takových případech v pořádku. S vysazováním léků bych nespěchal právě proto, aby se záchvaty neobjevily.
Přeji mnoho zdaru ve studiu. Zdraví Vás David Melechovský