Dotazy - Psychologické potíže

Dobrý den pane doktore, 
myslíte si že po nehodě toho Airbusu germamwimgs se budou v Evropských státech (kromě ČR a SK) zavádět psychotesty na vyšetření pro první třídu zdravotní způsobilosti pilota.

Děkuji.



Dobrý den,

V souvislosti s nehodou letadla společnosti Germanwings neočekávám znovuzavedení psychotestů jako součást vstupního vyšetření pro první třídu zdravotní způsobilosti.

V této poradně jsem se k psychotestům již vyjadřoval, odpověď najdete v historii. Stručně shrnuto, mají nízkou specificitu a nedostatečnou validitu. Jinými slovy nejsou dostatečně výtěžné, aby u pilota spolehlivě odhalily depresi a syndrom vyhoření. V tom se odborníci v našem oboru shodují a znovuzavedení psychotestů není cestou, jak podobným neštěstím předejít. Již dříve byly opuštěny jako nevyhovující nástroj a nejsou v požadavcích předpisu Part-MED pro prvotní vydání první třídy zdravotní způsobilosti.

Po nehodě jsem až na jeden vyjímečný ohlas z České republiky v reakcích médií pozoroval, že laická i odborná veřejnost chápe neúčinnost psychotestů a nezaznamenal jsem volání po jejich znovuzavedení. EASA kontaktovala letecké lékaře a dala jim doporučení, jak vést rozhovor s piloty, ale nedoporučila zavedení psychotestů.

Mým názorem je, že není náhodné, že takováto nehoda postihla právě Lufthansu. Tato společnost je známá silným tlakem na zaměstnance, jejich intenzivním testováním včetně psychotestů a netolerancí k jakýmkoli lidským chybám a nedostatkům u zaměstnanců. Právě takovýto přístup přístup typicky vyvolává syndrom vyhoření a mohl být spolupůsobící příčinou při vzniku syndromu vyhoření u pilota Lubitze podezřelého z vraždy cestujících a posádky. Piloti jsou lidé, nikoli stoje, a je třeba mít určitou toleranci k jejich chybám, ke kterým vždy bude docházet. Letadlo a celý letecký provoz mus být uspořádan tak, aby chyby byly odhaleny a systém byl vulnerabilní vůči chybě.

Podle mého názoru podobným neštěstím může předejít pouze kvalitní personální práce se zaměstnanci. Je nutné s nimi hovořit a zajímat o to, jak žijí, zda mají osobní nebo rodinné problémy a je třeba s nimi vést rozhovor. Pokud si budeme šetřit námahu a pesonální práci se zaměstnancem nahradíme za pochybný psychotest, pokud zaměstnance budeme považovat za čísla ve statistice, potom jsme se nepoučili a podobné nehody se budou opakovat.

S pozdravem
David Melechovský

Dobrý den pane doktore.

Chtěla jsem se zeptat, zda pokud člověk pracoval jako dopravní pilot, poté byl léčen s depresí, zda je možné, aby znovu obdržel class 1 medical. Pokud je to možné, prosím napište za jakých podmínek je to možné.

Děkuji

Marketa



Dobrý den, Markéto,

deprese jsou v naší populaci časté a vyskytují se i mezi piloty. Přesto jde o závažné zdravotní potíže, které mohou bezpečnost letu narušit, jak se minulosti již opakovaně stalo.

Příslušné letecké předpisy nám říkají:

"Žadatelé s psychiatrickým stavem, jako jsou například:
1) afektivní poruchy;
se musí podrobit psychiatrickému vyhodnocení s uspokojivým výsledkem dříve, než může být provedeno přiznání způsobilos ti. Posouzení způsobilosti žadatelů o osvědčení zdravotní způsobilosti 1. třídy se postoupí úřadu vydávajícímu průkazy způsobilosti;"

"Psychologické vyhodnocení může být vyžadováno jako součást nebo doplněk odborné psychiatrické nebo neurologické prohlídky."

"Zjištěná porucha nálady znamená nezpůsobilost. Po úplném uzdravení a podrobném individuálním posouzení lze zvážit přiznání způsobilosti s přihlédnutím k charakteru a závažnosti poruchy nálady. Je-li schválena stabilní udržovací léčba, bude třeba posoudit způsobilost s omezením pro vícepilotní provoz."

Pokud tedy dopravní pilot prodělá depresi, musí být vyšeřen psychiatrem a psychologem. Pokud tito konstatují, že došlo k úplnému uzdravení z deprese, potom může získat zpět první třídu. Podmínkou je ale souhlas Letecko-lékařské inspekce Úřadu pro civilní letectví. Pokud pacient má udržovací léčbu antidepresivy, potom smí obchodně létat jen ve vícečlenné posádce.

V tomto případě jde o závažné rozhodnutí, které patří do rukou zkušeného psychiatra a psychologa. Ve světle nedávných událostí je na pečlivost posouzení dbán zvláštní zřetel.

Držím panu pilototvi palce
Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den,
chtěl bych se stát pilotem kluzáků,ale v současné době se oficiálně úspěšně léčím z depresí, beru pravidelně Velaxin,kdy po jeho nasazení se cítím skvěle bez depresí. Jinak dle mého lékaře fyzický stav mám naprosto výborný. Mohu i v případě této diagnózy projít úspěšně lékařským vyšetřením na pilota kluzáků? Předem děkuji za odpověď.O.,R.



Dobrý den, 
letecký předpis Part-MED říká:
c) Žadatelé s psychiatrickým stavem, jako jsou například:
1) afektivní poruchy;
se musí podrobit psychiatrickému vyhodnocení s uspokojivým výsledkem dříve, než může být provedeno přiznání způsobilosti.
2) způsobilost žadatelů o osvědčení zdravotní způsobilosti 2. třídy s kterýmkoli ze stavů uvedených v písmeni c) výše se posoudí po konzultaci s úřadem vydávajícím průkazy způsobilosti.
Jinými slovy budete potřebovat vyjádření Vašeho ošetřujícího psychitra o stavu Vaší choroby ( nikoli o schopnosti řídit letoun). Váš letecký lékař musí potom konzultovat Váši nemoc s lékaři přímo na Úřadu pro civilní letectví, který vydá závěrečné rozhodnutí. 

Váš lék patří do skupiny léčiv zvaných SSRI. Tyto léky nesnižují pozornost a naoupak mírně zvyšují výkonnost pilota. Pro pilotování letadla nepředstavují riziko. Rizikem ale zůstvá Vaše deprese. Proto musí být vyhodnocení Vaším psychiatrem přiznivé, choroba musí být stabilní. V praxi jsou piloti s těmito léky pomalu uvlňováni pro provaz, děje se tak velmi pomalu a opatrně z pochopitelných důvodů.

V každém případě se nenechte odradit a o získání zdravotní způsobilosti se pokuste. Přeji Vám úspěch. Zdraví David Melechovský

Pane doktore, trpím dle diagnosy Obsedativně-kompulzivní nemocí, regulovanou pravidelným užíváním léků. Již několik roků chodím na kontrolu bez výraznějších změn stavu. Nepociťuji ani omezení nemocí v mém životě. Proto bych se rád zeptal, zda mám šanci uspět u zdravotní prohlídky
2.třídy, popř. do budoucna i v 1.třídě, při získání průkazu PPL/CPL. Děkuji. S pozdravem Adam



Dobrý den, Adame, 
Vaše nemoc Vám skutečně může komplikovat cestu do kokpitu. Předpis Part-MED požaduje: Žadatelé s psychiatrickým stavem, jako jsou například:
2) neurotické poruchy;
se musí podrobit psychiatrickému vyhodnocení s uspokojivým výsledkem dříve, než může být provedeno přiznání způsobilosti.
Nenapsal jste mi jaký druh léků užíváte. Nicméně léky ze skupiny antidepresiv a anxiolytik nejsou pro létání přijatelné obecně. Pokud by jste byl schopen trvale se obejít bez léků z těchto skupin, klíčové rozhodnutí vydá posuzující psychiatr.
Zkuste si to přestavit z opačné strany. Letíte na dovolenou společně s Vašimi nejbližšími a vpředu sedí kapitán, který trpí obsesemi a užívá tlumící léky. Sám nejlépe víte, co Vaše nemoc dokáže. Pokud by Vás psychiatr doporučil k vydání zdravotní způsobilosti, musel by si být stoprocentně jistý, že příznaky Vaší nemoci se neobjeví znovu.
Někdy moje práce stojí za starou bačkoru a tohle je jedna z těch chvil. Je mi opravdu upřímně líto, že Vám nemohu napsat něco více potěšujícího.
Zdraví Vás David Melechovský

Dobrý den pane doktore,

obracím se na Vás jako na odborníka o radu. Není to profesní dotaz, ale ryze amatérský obyčejného člověka, co hrozně rád stojí na zemi, mám léčenou hypertenzi a panický strach z letu letadlem. Příští rok chceme jet, tedy podle slov přítelkyně letět do Itálie. Prosím Vás, je nějaké vyšetření, které by zjistilo, jak na tom doopravdy jsem a jestli vůbec mohu tento let absolvovat?

Přeji Vám příjemné letní dny.



Dobrý den,

art. hypertenze rozhodně nebrání letu s letadlem. I kapitán Vašeho letadla může mít vysoký krevní tlak. Pokud je správně léčen, je zcela spolehlivý a způsobilý letadlo řídit.

Panický strach z letu je mnohem závažnější okolnost. Jako cestující můžete užít lék tlumící úzkost ( benzodiazepin ), který Vám předepíše Váš praktický lékař. Na zvážení je pomoc psychologa , která je ale drahá a ne vždy spolehlivá. Některé letecké společnosti pořádají "kurzy" pro cestující se strachem z létání. Jejich smyslem je dozvědět se více o letecké technice, principech létání a striktních bezpečnostních pravidlech v letectví. "Sáhnout" si na svůj strach pomáhá ho odbourat.

Držím Vám palce, aby jste svůj strach překonal. Bude to chtít rozhodnost a vytrvalost. Srdečně Vás zdraví
David Melechovský

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda je na překážku pro ověření zdravotního stavu pro pilotní průkaz na GLD či ultralight, pokud jsem někdy byl u psychologa na konzultaci (nikoliv psychiatra).
Předem díky za odpověď.
Pavel



Dobrý den, 
pro posouzení Vašeho zdravotního stavu rozhodně není důležitá minulá návštěva u psychologa. Důležitý je Váš zdravotní stav, duševní i fyzický. Pokud nemáte závaždé psychiatrické obtíže, nemusíte se obávat o svoji zdravotní způsobilost. V průběhu vyšetření si povíme, proč jste u psychologa byl s ohledem na Vaši bezpečnost. Pokud ten důvod nebyl podstatný nebo již pominul, můžete létat naprosto bezpečně.
Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den,ráda bych se zeptala, kde lze absolvovat lékařskou prohlídku první třídy v UK a jestli se tam dělají psychologické testy.



Dobrý den, lékařskou prohlídku je možné absolvovat v Civil Aviation Authority, který je v nedaleko Londýna u letiště Gatwick. Informace najdete na http://www.caa.co.uk/default.aspx?catid=49 . Objednejte se k vyšetření telefonicky na tel. +44 (0)1293 573700. Autobus mezi CAA a letištěm Gatwick jezdí zdarma. Vyšetření trvá půl dne. Lékaři i sestry jsou velmi vstřícné. Jsou zvyklí na cizince a s cizí státní příslušností nevzniká problém. Psychotesty se zde neprovádějí, pokud k nim není zdravotní důvod. V písemném prohlášení je bezpodmínečně nutné uvést, zda jste již v minulosti byla někde vyšetřena a s jakým výsledkem. V případě zdravotních potíží nebo léčby s pomocí léků může CAA vyžadovat specializované vyšetření odborníkem důvěryhodným pro CAA. Obvykle akceptují dodatečné vyšetření provedené v České republice, které stačí odeslat poštou a oni vrátí Osvědčení také poštou. Zpráva praktického lékaře není podmínkou, nicméně doporučuji ji vzít s sebou společně s ověřeným jazykovým překladem.
Přeji mnoho zdaru, David Melechovský

Dobrý den pane doktore
Mám trošku hloupý dotaz. Připravuji se na letecký výcvik a rád bych se časem dopracoval až na dopravního pilota. Všude na různých fórech o létání čtu strašáky o zdravotní způsobilosti 1.třídy. Nemám strach ze zdravotních testů, protože jsem si nedávno zaplatil komplexní vyšetření abych věděl, jak na tom jsem. Jediné čeho se trochu bojím jsou psychotesty. Aby jste mě pochopil nejsem hloupý, jen mi ne pokaždé jdou do hlavy klasické ig testy, doplňování obrázků atd. A proto se ptám, kdybych se eventuelně časem rozhodl získat zdravotní způsobilost 1. třídy, jestli se tyhle testy dělají vždycky a nutně. S doktory vesměs nemám moc dobré zkušenosti a proto mě příjemně překvapily tyhle stránky a vy osobně a až se do toho pustím, tak se určitě objednám k vám. Na pár vašich článků už jsem narazil. Děkuji za odpověď.



Dobrý den,

děkuji za dotaz, není vůbec hloupý.

Pokud jde o psychotesty, situace je poděkud komplikovaná. V povědomí veřejnosti zůstávají psychotesty čímsi magicky záhadným, co spolehlivě rozkrývá zákoutí lidské psychiky. Letečtí psychologové dlouho hledali psychotest, který spolehlivě rozezná toho, kdo dokáže dostatčně bezpečně vykonávat zaměstnání pilota nebo alespoň létat pro radost. Pátrání se účastnilo mnoho vědců a psychotesty byly i předmětem vojenského výzkumu. Velké a bohaté země s mnoha letadly, jako jsou Spojené státy nebo Velká Británie, věnovaly nejvíce úsilí hledání těch správných psychotestů. Po mnoha letech vědeckého zkoumání jsou výsledky více než rozpačité. Ukázalo se, že žádný psychotest není dostatečně citlivý a spolehlivý v tom, aby označil ty správné úchazeče o toto zaměstnání.

Právě proto se tyto velké země, které jsou v našem oboru nejvíce pokročilé, rozhodly ukončit psychologické testování pilotů. Rozhodnutí souvisí s tím, že v těchto zemích si pilot platí svůj výcvik většinou sám. Tím nejpřesnějším a nejspolehlivějším psychotestem je dostatečně kvalitní výcvik a dostatečně přísné zkoušky pilota ve výcviku. Pokud uchazeč projde dostatečně kvalitním výcvikem a všemi zkouškami, je s nějvětší pravděpodobností schopen vykonávat svoji práci. Letecký lékař neměl zkoumat, jestli je "inteligence" nebo duševní výkonnost jeho pacienta dostatečná. To by měla být práce leteckých instruktorů a examinátorů, aby poznali, jestli jsou Vaše znalosti a dovednosti v kokpitu dostatečné.

Vyjímkou jsou různá psychiatrická onemocnění, například mentální retardace, demence, poruchy osobnosti, poruchy nálady a chování, neurotická porucha. Jinou vyjímkou mohou být psychologické obtíže způsobené například životní situací pilota. Potom je optimální psychotest, který prověří schopnosti pilota, opět let s letadlem. Profesionálové jdou na přezkoušení do simulátoru, amatéři do malého letadla s examinátorem. Musí prokázat svoje schopnosti v takovém prostředí, který nejvíce odpovídá požadavkům, totiž v kokpitu.

V současné době tedy některé státy ukončily psychologické testování uchazečů (USA, UK, Německo, Rakousko) a některé v něm pokračují (ČR, SR). Vývoj v našem oboru postupuje k jejich rušení. Pravdou je, že letecké předpisy psychotesty nevyžadují. Důsledkem této situace je, že díky jednotným předpisům v Evropské unii cestují uchazeči za vstupním vyšetřením pro 1. třídu do těch zemí, které psychotesty neprovádějí. Takto získaná 1. třída je zcela legální a stejně platná. Myslím, že tento stav je dlouhodobě neudržitelný a také z evropského pohledu nežádoucí. K tomu přistupuje další fakt. Lékař by měl provádět svoji praxi “lege artis”, to znamená podle nejnovějších vědeckých poznatků. Z toho důvodu jsem se já rozhodl, že jediným vhodným psychotestem je let v letadle nebo v simulátoru s examinátorem. Podle toho se řídím ve své lékařské praxi.

Jiná situace je u provozovatelů letecké dopravy. Zaměstnavatel pilota má nezpochybnitelné právo provádět psychotesty u svých potencionálních zaměstnanců. Zde mají psychotesty svůj oprávněný smysl. Všichni žadatelé mají plnou leteckou kvalifikaci a zaměstnavatel si chce vybrat ty nejlepší. Zde vzniká otázka, co vlasně psychotesty měříme. Ale to už je zase jiný problém.

Přeji mnoho zdaru v leteckém výcviku. MUDr. David Melechovský

Dobrý den chtěl jsem se zeptat jsou v 2.třídě psychotesty? předem děkuji
Marek



Odpověď:
Dobrý den,
zásadně nikdy neprovádím žádné tradišní psychotesty pilotům s jakoukoli kvalifikací. Mám zásadní pochybnosti o citlvosti a polehlivosti těchto testů. Můj názor jsme převzal od odborníků FAA a CAA UK a je plně v souladu s předpisem Part.MED.
S pozdravem MUDr. David Melechovský

Vážený pane Doktore, 

můj dotaz se týká vydání Medical Certificate Class 1 a psychotestů. 

Před více než rokem jsem byla na zdravotním vyšetření, abych získala zdravotní osvědčení první třídy. Bohužel jsem neuspěla v psychotestech (z testů na krátkodobou paměť a některé matematické úlohy) a byl mi vydán "pouze" Medical Certificate Class 2. Jen pro zajímavost uvádím, že jsem s již zmíněnými matematickými testy měla problém i přesto, že jsem vystudovala dvě univerzity technického typu, kde byla tato věda na velmi obtížné úrovni. 

Pane Doktore, nyní bych měla zahájit výcvik CPL, kdy bude první třída již nezbytná. S ohledem na nepříjemný zážitek při vyšetření zvažuji možnost zdravotní prohlídky ve Vídni.

Budu moci s takovým průkazem - vydaným v jiné zemi, než je země vydání pilotní licence - pokračovat se CPL v ČR? Jaká by byla administrativa? Musím s vídeňským průkazem rovnou na ÚCL? Nebo najdu řešení u Vás při "předčasném obnovení" zdravotního certifikátu? 

Na závěr svého dotazu bych Vám chtěla poděkovat za trpělivé odpovědi všem tazatelům v on-line poradně a za profesionální a lidský přístup, který ke svým pacientům, fanouškům létání a letectví, chováte. 

S pozdravem

Veronika D.



Dobrý den, Veroniko, 

děkuji Vám za Vaše slova. Jsou příjemná a dávají mi energii pokračovat v této práci.

Pokud jde o psychotesty, svůj názor na ně jsem už v této poradně vyjádřil a můj názor se nezměnil. Můžete ho najít v historii této poradny.

Je Vaším plným právem znovu podstoupit vstupní vyšetření pro první třídu v Aeromedical center ve Vídni. Takto získaná zdravotní způsobilost je zcela rovnoprávně platná a musí být uznávána všemi autoritami a provozovateli. 

Ve Vídni psychotesty nejsou paušální součástí vstupního vyšetření pro 1. třídu. Jak je napsáno v příslušném leteckém předpisu Part-MED., psychologickému vyhodnocení se musí podrobit pouze ti, kteří měli v minulosti psychiatrické onemocnění nebo psychologické obtíže. Vzhledem k Vašemu odmítnutí 1. třídy z psychologických důvod v České republice je pravděpodobné, že ve Vídni budou chtít vyšetřit podrobněji i Váš psychický stav.

Připomínám, že v této souvislosti ale máte několik povinností. Tou nejdůležitější je, že ve Vídni musíte v dotazníku uvést, že jste byla již v minulosti vyšetřena pro 1. třídu, že jste byla odmítnuta a proč se tak stalo. Pokud byste tak neučinila, dopustila byste se nejenom přestupku, ale takto získaná zdravotní způsobilost je podvodná a ÚCL má povinnost ji zrušit.

Dále musíte uvést, že Úřad vydávající průkaz způsobilosti (pilotní průkaz) je Česká republika. V této souvislosti po Vás mohou chtít Vaši minulou letecko-zdravotní dokumentaci. Můžete o ni požádat Letecko-lékařskou inspekci Úřadu pro civilní letectví, nebo zdravotnické zařízení, které Vás posuzovalo doposud. Posuzující centrum ve Vídni musí do první řádky Vašeho medicalu napsat, že Úřad vydávající průkaz způsobilosti je Česká republika.

Výsledek Vašeho vyšetření musí Aeromedical center poslat do Prahy na ÚCL. Letecko-lékařská inspekce Úřadu tak zjistí, že jste byla v Praze odmítnuta a byla posouzena ve Vídni. Inspekce má právo platnost Vašeho medicalu zrušit, pokud by došla k závěru, že lékaři ve Vídni neměli k dispozici důležité informace o Všem zdravotním stavu. Současně má povinnost jej zrušit, pokud dojde k závěru, že rozhodnutí je odborně nesprávné. 

Pokud ve Vídni uvedete odmítnutí z Prahy a vyšetření z Vídně bude obsahovat i psychologické posouzení, je to nepravděpodobné, také vzhledem k excelentní kvalitě Aeromedical center ve Vídni, odborné zdatnosti a kvalitě jejich zdravotní péče .

Se srdečným pozdravem
David Melechovský

Dobrý den, 

chtěl bych se Vás zeptat, do jaké míry negativně ovlivní lekářský posudek psychické problémy v rodině. Otec trpí schyzofrenií. Nemoc se u něho začala projevovat v pozdějším věku. Myslím, že kolem 55 roku. Díky za informaci



Dobrý den, 

výskyt psychického onemocnění v nejbližší rodině zvyšuje riziko výskytu psychické nemoci i u Vás. Riziko, že i u Vás se vyskytne během celého života schizofrenie, je statisticky 6,5 %. To je z letecko-lékařského hlediska přijatelné riziko.

Při posuzování zdravotní způsobilosti u Vás se však řídíme Vaším zdravotním stavem. Pokud jste nyní psychicky zdráv, jste schopen bezpečně řídit letadlo a nemoc Vašeho otce nezhoršuje bezpečnost vašeho letu. Onemocnění vašeho otce nebude mít vliv na Vaši způsobilost.

Letu zdar!
David Melechovský

Dobry den. Chci si udelat zdravotni zpusobilost 1 tridy. Pred asi 2 rokama jsem mnel tezky obdoby a byl sem ponekud ve stresu nekolik tydnu, spatne jsem spal, bolela mne hlava. Moje doktorka mne poslala na vysetreni hlavy na CT a doporucila me i navstevu psychologa kvuli tomu stresu. CT bylo uplne v poradku, a bolest hlavy behem par tydnu po tom co jsem se dal dokupy zmizela. Mohlo by to mit nejaky vliv na ziskani zdravotni zpusobilosti? Videl jsem ze jsem nejake dokumenty ktere se vyplnuji kde se ptaji prave na psychologicke poruchy a caste nebo velke bolesti hlavy.



Dobrý den, 
všicni občas procházíme stresem a špatně při něm spíme a bolí nás hlava. To není nemoc a nebrání to získání zdravotní způsobilosti 1. třídy.
Na druhou stranu předchozí silné bolesti hlavy nutí letecké lékaře k pečlivému neurologickému vyšetření při získávání 1. třídy.
Zdraví Vás David Melechovský

Dobrý den pane doktore, jsem sportovní pilot a pilot ul více než 6 let nálet cca 400h a nikdy jsem neměl problém se zvládáním létání a pohybu v prostoru z psychologického hlediska. V posledním měsíci jako by me po vzletu něco přeplo a dostavuje se úzkost až strach a pocit útěku a nutnost přistání. Jde to ale potlačit přichází to v urč. Intervalech. Jinak veškeré úkony a pilotáž zvládám, naopak v případě nutnosti řešit nějakou neobvyklou situaci vše odpadne a soustředění na let je zpět. Je to po letu ale docela vyčerpávající. Nechci ukončit litání vim ze to musí jít zvládnout a překonat. Chci Vás poprosit o radu případně Vaší zkušenost. Děkuji



Dobrý den, 

děkuji Vám za otázku, která je velmi důležitá.

Především musím říci, že se svými obtížemi zdaleka nejste sám. Strach z létání se u zkušených pilotů objevuje poměrně často a jde o vážný problém, se kterým se letečtí lékaři nesetkávají vzácně.

Bohužel existuje více příčin, pro které se strach z létání objevuje u zkušených pilotů. Patří sem specifické fobie z určitého jevu provázejícího let, například klaustrofobie, strach z výšek a podobně. Příčina tohoto jevu je složitá a může se objevit i náhle během života. Příčinou strachu také může být akutní stresující zátěž, kterou ve Vašem životě právě prožíváte. Důvody vůbec nemusí s létáním souviset. 

Další příčinou může být traumatizující stresující zážitek, se kterým jste se při létání setkal, například nehoda, nebezpečná situace, ohrožení života. Dále se strachem můžou projevovat další psychiatrické onemocnění - panické ataky, náhlé zachvácení panikou bez zjevné příčiny. Potíže, které mi píšete, přibližně odpovídají tomuto problému. Strachem z létání se může projevovat i prostá depresivní porucha v souvislosti obtížným životním obdobím.

Subjektivně vnímáte svoje létání jako bezpečné s těmito obtížemi. Obávám se ale, že strach je v letadle něco, co zabilo už mnoho pilotů. Rozhodně to snižuje schopnost koncentrace, omezuje schopnost současně provádět všechny úkoly při pilotáži od řízení až po navigaci a radiokomunikaci. Zvyšuje to riziko chyby.

Rozeznání příčiny problému a jeho léčba může být komplikovaná a vyžaduje osobní kontakt s odborníkem. V zahraničí jsou lékaři prychiatři, kteří se specializují na obdobné obtíže u pilotů. V České republice neznám žádného odborníka, kterého bych Vám mohl doporučit s čistým svědomím. Pravděpodobně bude vyhledat obecně pomoc psychiatra, který by byl ochoten si tento problém nastudovat a zabývat se jím. Je totiž velmi pravděpodobné, že strach z létání není jediným problémem, se kterým se v pslední době potýkáte.

Bohužel Vám neumím nabídnout žádné rychlé, jednoduché a účinné řešení tohoto problému. Rozhodně doporučuji problémem se zabývat tak, aby jste létal dál a s pocitem uspokojení. Při těchto obtížích však minimálně doporučuji obrátit se na svého leteckého lékaře a po domluvě s ním minimálně létat s bepečnostním pilotem.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den pane doktore, obracím se na Vás s dotazem zda bych byl zdravotně způsobilý pro licence GLD a PPL v případě, že jsem se v minulosti několik týdnů léčil s úzkostnou poruchou? Děkuji Vám za odpověď. S pozdravem David Šobáň



Dobrý den, 
pokud Vaše obtíže již odezněly a cítíte se zdráv, léčba úzkostné poruchy v minulosti s velkou pravděpodobností nebude překážkou pro vydání Osvědčení zdravotní způsobilosti 2. třídy pilota PPL a GLD. K vyšetření leteckým lékařem si nezapomeňte vzít lékařskou zprávu svého psychiatra.
Se srdečným pozdravem 
David Melechovský

Dobrý den,
v 11 roku mi psycholog napsal do záznamu, že mám úzkostné poruchy. Momentálně jsem v posledním ročníku střední školy. Chci se zeptat, jestli tyto záznamy můžou mít vliv na to, kdybych chtěl zkusit jít na ATC nebo na profesionálního pilota ? Děkuji



Dobrý den, 

pokud jste v minolsti měl psychické obtíže, potom pro profesionální kvalifikace má být vyžadováno podrobnější psychologicklé a psychiatrické vyhodnocení. Pro posouzení je ale rozhodující současný zdravotní stav. Pokud jste psychick zdráv, není třeba se obávat a zdravotní způsobilost získáte. Přeji mnoho zdaru.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobry den. Chci se prosim zeptat zda je mozna stat se profesionalnim pilotem. Pokud mam v lekarske dokumentaci zapsano ze jsem v mladem veku byl drogove zavisli. Chodil jsem 2 roky k psychiatrovi a nyni mam v zaznamu ze jsem vylecen. Dekuji za pripadnou odpoved.

 

Dobrý den,
 
pokud abdtinujete alespoň dva roky a lze to doložit zdravotní dokumentací u adiktologa, potom můžete získat první třídu.
 
V průběhu vstupního vyšetření by mělo dojít k podrobnějšímu psychologickému přezkoumání . Velmi pravděpodobně si také vyžádají dokumentaci od Vašeho adiktologa.
 
V závislosti na době doložitelné abstinence můžete dostat omezení OML ( obchodní létání ve dvoučlenné posádce) na určitou dobu.
 
V každém případě ale drogová minulost neznamená doživotní stigma a při abstinenci není důvod, proč by jste se nemohl stát dopravním pilotem.
 
Srdečně zdraví

David Melechovský

Vážený pane doktore, ohledně psychotestů na ULZ potřebných pro získání 1. třídy medicalu zde bylo Vámi i ostatními dotazujícími napsáno dost, ale i já bych se rád na Vás obrátil s dotazem. Je mi čerstvě 22 let a studuji na VŠ provoz a řízení letecké dopravy, nicméně můj sen je stát se dopravním pilotem, na kterém bych rád začal pracovat po zakončení studia. Bohužel však od rodičů, obzvláště od mamky slýchávám, že "bych měl být realista" a "přestat žít s hlavou v oblacích", protože na to "duševně nemám". Tyto a podobné řeči u mě však vyvolaly otázku, na kterou se chci zeptat. Je možné psychotesty na ÚLZ po nějaké době opakovat, i pokud bych měl podprůměrný výsledek a ULZ nevydal ani potvrzení 2. třídy? Vím, že například u AČR se dají tyto testy opakovat po 1-2 letech a u PČR tomu je podobně. Děkuji za Vaší odpověď a přeji Vám v této složité době hodně zdraví. Petr

 

Dobrý den,
 
povinné je psychologické vyhodnocení a psychotesty, jak je užívá ULZ, v mnohých jiných letecko-lékařských centrech neužívají.
 
Zákon nestanoví žádnou dobu, po kterou by jste nesměl vyšetření opakovat. Naopak připouští jej kdykoli opakovat i bez omezení počtu možných opakování. V případě, že byste si pro opakování vyšetření vybral jiné letecko-lékařské centrum, než je ULZ, máte jen za povinnost uvést, že jste byl již jinde odmítnut.
 
Nenechte se odradit od svého snu a určitě se o získání Osvědčení pokuste.
 
Srdečně zdraví

David Melechovský

Kontakty

On-line objednání v Praze a Ostravě

E-mail: melechovsky@leteckylekar.cz

Telefon: +420 603 423 470

Facebook: Melechovsky

WhatsApp: +420 603 423 470

Ordinační hodiny

Praha

Pondělí až čtvrtek: 08.00 - 18.00

Ostrava

Pátek: 10.00 - 18.30