Dotazy - Astma, alergie

Dobrý den, mám na vás takový dotaz. Myslíte si že 
člověk s alergii nebo spiš s mini astmatem (doktor říká že mám alergii na roztoče,srst a trávu) má možnost dostat opravnění zdravotní způsobilosti k letu 1.tř. Užívám (seretide dyskus 50/100 ). Nikdy jsem neměl žádný záchvat nebo něco podobného.



Dobrý den, Marku, 
popsané druhy alergie obvykle nebývají problémem pro získání 1. třídy. Pokud jste v minulosti neprodělal anafylaktický šok, celkový otok nebo jiné dramatické projevy alergie, není se třeba obávat. Kontrolovány budou především výsledky spirometrie, které musí být "s uspokojivým výsledkem". Protože astma je záchvatovité onemocnění, obvykle se na spirometrii neprojevuje a lze očekávat normální výsledek. Pokud jste nikdy jsem neměl žádný záchvat nebo něco podobného, nerozumím, proč Vám byl Seretide ordinován. Užívání Seretide samo o sobe není diskvalifikující. Astmatické záchvaty jsou pochopitelně pro pilota problém.
Držím Vám palce a dejte mi, prosím, vědět výsledek vyšetření.
Zdraví David Melechhovský

Dobry den, chcel dalsi tyzden som objednany na lekarsku prehlaidku 1. triedy lebo chcem ist studovat ako profesionalny pilot. Jedine co mam je alergia a toho sa trosku obavam, pretoze dnes mi robili testy a neviem ci to je v poriadku alebo nie. (toto su dnesne testy na alergiu, cisla su v mm na kolko mi narastol test)Som alergicky na breza-6,jelša-5,lieska-2,zmes tráv-7,zmes obilnin-6,raž-10,plesne alternaria-4, histamin-5. Som po 4 rocnej liecbe pollynex Rye, stav sa zlepsil, zachvaty nemavam, jedine na jar kycham a po uziti lieku je to kludne. Jedine co beriem je Xyzal a to je 1 tableta denne a iba cez jar a potom do nosa Nasonex. nie som nejak extra silny alergik teda neprejavuje sa to u mna zvlastne. Viem ze xyzal je antihistaminikum ale naprikald tuto jar som ho zacal brat az v juni ked uz mi skor nic nebolo bral som len do nosa. Jediny moj problem je v tom ze ma svrbel nos chvilku. Ked si dam sprej do nosa tak mi je OK. Som schopny bezneho zivota aj bez xyzalu.Myslite si ze budem mat problem prejst testami alebo mozem byt kludny. Dakujem



Dobrý den, 
V současné době je nelegální létat s antihistaminikem, kterým Xyzal je, protože předpis to neumožňuje. Důvodem jsou sice malé, ale objektivně zjistitelné tlumící účinky tohoto léku. Naopak v České republice je nyní akceptován lék Aerius a Claritine. Současně je přijatelná desenzibilizační léčba. V zásadě záleží na charakteru Vašich obtíží. Pokud jste neprodělal anafylaktický šok, celkový otok a podobně dramatické příznaky alergie, nebude bránit vydání 1. třídy. Zdraví
David Melechovský

Dobrý den,

čeká mě zdravotní prohlídka na Osvědčení zdravotní způsobilosti 1. třídy. Měla jsem pravděpodobně alergickou reakci na léky, ale na alergologii alergii neprokázali. Jak velká je to komplikace?
Předem děkuji za odpověď.



Dobrý den,
v tomto případě záleží na projevech Vaší alergie. Pokud projevem jsou nebyly stavy bezvědomí, dušnost, otoky v oblasti obličeje a podobně, je třeba se o Vaší alegii zajímat podrobněji.

Pokud jsou projevy alergie méně závažné, například charakteru kožní vyrážky, nebudou bránit výkonu povolání pilota.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den, 
Chtěl bych se stát pilotem, ale mám pylovou alergii na jasan, břízu a ještě na kočky. Projevuje se to tím, že mi otečou oči. Zvládnu s tím projít MCC-1?



Dobrý den,
alergie obvykle není překážkou pro získání 1. třídy zdravitní způsobilosti. Při vstupním vyšetření bývá vyžadována zpráva ošetřujícího alergologa. Alergie nesmí mít dramatické projevy typu anafylaktického šoku (život ohrožující forma alergie), otoků obličeje a dýchacích cest, astmatické záchvaty a podobně. Nově byl pro léčbu alergie u pilota povolen např. lék Claritine. Podmínkou je schválení leteckým lékařem a nezvyšování doporučené dávky. Ostatní antihistaminika a kortikoidy nejsou akceptovatelné a v době jejich užívání není možné létat. Přijatelná je i léčba s pomocí desenzibilizace. 
Přeji mnoho zdaru ve studiu a v létání. Se srdečným pozdravem David Melechovský

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli alergie na vosí bodnutí je překážkou získání zdravotního osvědčení pro PPL, případně CPL. Děkuji



Dobrý den, 
v tomto případě záleží na projevechz alergie. Pokud projevem jsou stavy bezvědomí, dušnost, otoky v oblasti obličeje a podobně, je asi pochopitelné, že by to problém byl. Pokud do kokpitu nepozorovaně vletí vosa, bodne pilota a ten upadne do bezvědomí, není to pro cestující šťastný okamžik.

Pokud jsou projevy alergie méně závažné, například charakteru kožní vyrážky, nebudou bránit výkonu povolání pilota.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobry den pan doktor. 
Bolel ma zub, konkretne stolicka, sedmicka. Isiel som na zubnu pohotovost a zubar mi z neho vytiahol nerv a nechal otvoreny. Zub ma uz neboli a nemam s nim ziadne problemy, no je stale otvoreny a na zablombovanie som objednany az po termine na ULZ. Mam zaujem o Medical Class 1. Myslite ze to moze byt problem?

Este sa chcem opytat. Dal som si spravit vypis z karty a doktorka mi napisala ze som sledovnay u imunoalergologa a stav mam stabilizovany. Len ako si pametam, u alergologa som bol raz, pred siestimy rokmi, povedal ze alergiu mam na pel a roztoce. No ziadne tabletky a ani kvapky som nikdy neuzival a ani nepocitujem problemy v lete. Na jar ked to zacne kvitnut obcas kychnem ale to je asi tak vsetko. Moze to byt problem s vydanim Class 1?

Dakujem velmi pekne.



Odpověď:
Dobrý den,
s Vaším zubem nepředpokládám žádný problém pro 1. třídu.

Alergie obvykle není diskvalifiku, že v průběhující pro získání první třídy Zdravotní způsobilosti. Pro vydání Osvědčení zdravotní způsobilosti 1. třídy bude potřebná zpráva ošetřujícího alergologa. Intenzita a druh alergie je podstatná. Pokud je pilot alergický na vosí bodnutí a za letu jej bodně vosa ukrytá v kokpitu, pilot může padnout do bezvědomí. To je logicky problém. Pyly a roztoče nejsou problém, pokud alergie nemá dramatické projevy. K léčbě alergie byl nově schválen lék Claritine.
S pozdravem David Melechovský

Dobrý den,
ohledně alergie už tu bylo několik otázek, ale stále se chci zeptat. Mám alergii v jarních měsících projevující se pouze rýmou. Na alergii beru Xyzal (celoročně, ale prý bych přes zimu a podzim nemusel). Také mám potravinovou alergii na jedno specifické ovoce. Je tento lék a typ alergie problém pro získání MCC-1?
Děkuji za odpověď Kryštof



Odpověď:
Dobrý den,
není problémem alergie, která se projevuje pouze rýmou a nemá jiné dramatické projevy. Váš letecký lékař může vyžadovat zprávu ošetřujícího alergologa. Ani alergie na ovoce není problém, protože jíst ovoce není pro piloty povinné.

Lék Xyzal problém je, není možné jej užívat při řízení letadla, protože má tlumící účinky. Můžete užívat lék Claritine, který byl schválen Úřadem pro civilí letectví.
S pozdravem
MUDr. David Melechovský

Dobrý deň , som žiakom gymnázia a tento rok si idem voliť semináre s predmetov , láka ma povolanie dopravného pilota .Chcem sa spýtať , či je možné získať zdravotné osvedčenie potrebné pre túto prácu ,ak mám astmu bronchiale , som nastavený na liečbu , no lekárka uvažuje o postupnom vysadení liekov.Astmatický záchvat som mal vo 2 rokoch , inac vobec ,a svoju chorobu považujem za stabilizovnú.Otázka teda je ,mám šancu lietať ako doprevný pilot ?.Veľmi pekne Ďakujem za odpoveď



Dobrý den, 
předpis Část-MED požaduje:
Žadatelé s anamnézou nebo potvrzenou diagnózou:
1) astmatu vyžadujícího medikaci;
se musí podrobit vyhodnocení funkce dýchací soustavy s uspokojivým výsledkem dříve, než může být zváženo
přiznání způsobilosti.
Doplněk k předpisu Přijatelné způsoby průkazu a poradenský materiál k Části-MED k tomu dodává:
Žadatelé s astmatem vyžadujícím medikaci nebo zažívající opakované ataky mohou být posouzeni jako způsobilí, pokud lze astma při uspokojivých funkčních testech a medikaci slučitelné s bezpečností letu pokládat za stabilní. Léčení systémovými steroidy znamená nezpůsobilost.
Funkční testy znamenají spirometrii, případně u rgometrické vyšetření. Systémové kortikoidy jsou kortikoidy v tabletách, nikoli v inhalátorech. 
Vaše nemoc nebude bránit povolání pilota, pokud nemáte astmatické záchvaty při léčbě. Spirometri bývá v takových případech v pořádku. S vysazováním léků bych nespěchal právě proto, aby se záchvaty neobjevily.
Přeji mnoho zdaru ve studiu. Zdraví Vás David Melechovský

Dobrý den,
vím, že se zabýváte pouze způsobilostí 1. a 2. třídy, nicméně bych se chtěl zeptat ohledně 3. třídy a medikamentu Symbicort k léčení astmatu. Je povoleno ho pro práci ŘLP užívat vzhledem k tomu, že obsahuje kortikoidy k inhalaci a možný vliv například na stresové situace apod.?

Děkuji za odpověď



Dobrý den,

předpis vyžaduje : Žadatelé s astmatem provázeným význačnými příznaky, nebo které pravděpodobně přivodí nezpůsobilost, musí být posouzeni jako nezpůsobilí.
Použití léků pro kontrolu astmatu znamená nezpůsobilost kromě případů, kdy jejich užívání je slučitelné s bezpečným výkonem práv vyplývajících z průkazu způsobilosti a kvalifikace žadatele.

Obecně jsou inhalační kortikoidy akceptovány do dávky 800 mikrogramů na den. Kortikoidy v tabletách nejsou přijatelné. Bude vyžadována spirometrie. FEV1/FVC nad 70% . Ve sporných případech se provádí zátěžová spirometrie.

V praxi lze konstatovat, že astma je v moderní medicíně problém řešitelný a nebývá trvalou překážkou pro letecké kvalifikace.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobry den,

Chtel bych se zeptat jak je to s astmatem... kdybych chtel na PPL (casem mozna cpl, atpl?), jako maly jsem trpel astmatem, muj celkovy zdravotni stav je dobry (myslim tim co prudusky, z meho hlediska, coz se obavam nebude stacit). Na spirometrii mam neco okolo 13% (podle doktorky je astma od 15%), takze to povazuji nekde na hrane, zadne leky az na leky na obcasnou dusnost nepouzivam.. chtel bych se zeptat jestli mam sanci, po dlouhem behu potrebuji nejaky cas na "rozdychani" ale pri nejakem kratsim nebo sprintu nemam problem.. dusnost mam parkrat za mesic, a to takovou ze bych ji nejspis dal i bez leku nicmene z toho co jsem tu cetl, nejsem moc optimisticky 

dekuji za odpoved



Dobrý den, předpis vyžaduje:
astma jako takové nebrání vydání Osvědčení zdravotní způsobilosti 2. i 1.třídy. Podmínkou je, že pacient nemá astmatické záchvaty, které by za letu samozřejmě byly ohrožením bezpečnosti. Druhou podmínkou je, že neužívá kortikoidy v tabletách. Třetí podmínkou je přijatelná spirometrie.
Z těchto důvodů Vám rozhodně doporučuji léčbu astmatu zahájit tak, aby jste se záchvatů zbavil. Léky na astma v podobě inhalátorů i některých tablet nebrání vydání Osvědčení. Naoopak je jejich užívání vhodné k tomu, aby astma bylo u pilota stabilní a nehrozily záchvaty.
Přeji mnoho zdaru ve studiu. Zdraví Vás David Melechovský

Dobrý den pane Melechovský,

jsem držitelem PPL, ovšem vyskytly se vcelku zásadní zdravotní potíže, kdy jsem zažil jeden nemilý astmatický záchvat po zvýšené fyzické aktivitě. Dále se onemocnění neprojevilo. Byl jsem vyšetřován na specializovaném oddělení, kde závislost na fyzické zátěži nepotvrdili. Ovšem vyšetření na alergie ukázalo výrazné rozšíření škály alergenů, na které jsem citlivý. Aby toho nebylo málo mám ještě 2,5 dioptrie vrámci krátkozrakosti. V nejhorším podstoupím refrakční operaci. Zajímá mi jen Váš osobní názor, zda-li stále ještě mohu pomýšlet na I.třídu a CPL nebo mohu svůj sen o vykonávání této profese pověsit na pomyslný hřebík, nedejbože si na ten samý hřebík pověsit oprátku. Děkuji za diskrétnost a za odpoveď.



Dobrý den, 

pro první třídu v současné době není žádný limit v počtu dioptrií při krátkozrakosti. Pouze nad -6 diptrií je vyžadováno vyšetření očním specialistou k vyloučení komplikací na sítnici při takto silné krátkozrakosti. Vašich -2,5 diptrií je tedy naprosto bezproblémových, pokud nemáte jiný zdravotní problém na očích.

U astmatu se posuzující lékař bude zajímat o častost a intenzitu záchvatů. Musíte podstoupit spirometrické vyšetření a rentgenologické vyšetření plic. V případě pochybností se doplňuje ještě spirometrické vyšetření při námaze. Na asthma by jste měl dostat léky. Pokud bude při léčbě Vaše nemoc stabilní bez záchvatů a výsledky spirometrie budou příznivé, Vaše astma nesmí bránit Vašemu povolání pilota. Nepřijatelná je pouze léčba s pomocí kortikoidů v tabletách, které se užívají u nejtěžších onemocnění astmatem při náhlém zhoršení. Inhalační kortikoidy nejsou pro létání překážkou.

V zásadě se dá říci, že dnešní možnosti léčby astmatu jsou tak široké a účinné, včetně například termoplastiky průdušek, že není důvod, aby pilot nemohl provádět své povolán z důvodu astmatu. Musí se pouze nastavit ta správná léčba, což může chvíli trvat.

V každé případě by ale pilot měl být psychicky stabilní osobnost. Vaši poznámka o oprátce je nadsázka nebo žert. Nicméně sebevražedné dendence jsou rozhodně diskvalifikující, Váš žert by mohl být nesprávně pochopen ;-) .

Mimochodem, špatně jste vyplnil svoji emailovou adresu a nemohu Vám poslat odpvěď emailem. Napište mi na email.

Přeji mnoho zdaru ve Vaší kariéře pilota, se srdečným pozdravem
David Melechovský

Dobrý den, je Bechtěrevova nemoc a lehké astma překážkou pro osvědčení 2.třídy? Díky moc.
Petr M.



Dobrý den, 
předpokládám, že chcete lékatat jako soukromý pilot PPL. Asthmatický záchvat při řízení letadla samozřejmě je nebezpečná situace ohrožující úspěšné dokončení letu. Neslučitelné s řízením letadla jsou časté záchvaty, nepříznivé výsledky spirometrie, celková léčba kortikoidy. Osvědčení zdravotní způsobilosti 2. třídy získáte, pokud Vaše nemoc bude stabilizovaná, budete bez záchvatů, s uspokojivými výsledky spirometrie. Je možné užívat většinu léků na astma při létání mimo kortikoidů.

I u Bechtěrevovy nemoci záleží na stavu choroby. Záleží na Vaší celkové pohyblivosti. Pokud by byla výrazně omezena a vznikly pochybosti, lze provést letecko-lékařskou zkoušku . poletíte v letadle se zkušeným examináterem a on ověří Vaší schopnost řídit letadlo s nemocí. 
S pozdravem
David Melechovský

Dobrý den,
patří lék Aerius mezi antihistaminika ? (V příbalovém letáku není napsáno, že by to bylo antihistaminikum).
Mám jej od alergologa pro sezónní obtíže s alerg. rýmou.
Mohu ho užívat nebo ho musím vysadit (nebo v problémových měsících nelétat) ?



Dobrý den, 
Aerius patří mezi antihistaminika. Nově byl Aerius schválen Úřadem jako přijtelný pro členy posádek letadel a můžete jej při létání užívat, pokud to schválil Váš letecký lékař. Nutné je nezvyšovat doporučenou dávku léku.
Srdečně zdraví David Melechovský

Ahoj,
vím, že se otázka alergií na fóru řeší poměrně často - pravděpodobně proto, že počet alergiků v populaci stoupá a kupodivu se to nevyhýbá ani pilotům. Rád bych se zeptal, zda se s harmonizací pravidel s EU (zrušení JAR FCL a náhrada za PART FCL) nezměnily podmínky pro hodnocení alergie s medikací jako diskvalifikační pro Medical Class I.
Mimochodem, FAA uznává jako přípustnou léčbu nesedativními antihistaminiky. Jenže to je v jiné zemi s jinou kulturou - tak si aspoň vysvětluji, proč je v ČR tohle problém (viz str. 210 přiloženého souboru). 
http://www.faa.gov/about/office_org/headquarters_offices/avs/offices/aam/ame/guide/media/guide.pdf
Totéž platí pro UK.
Existuje tedy nějaká cesta jak s alergií, na kterou občas beru lék Zodac vůbec létat jako profesionál? Pochopil jsem, že pokud chci daný den letět, neberu Zodac. Jinak v podstatě po vzetí léku Zodac ani žádné účinky nepociťuji, dá se říct, že jej neberu. Bohužel, pouze to mám napsané "v papírech". Co se týče nějakých subjektivních příznaků alergie, tak na jaře/v létě občas kýchnu, neděje se to denně (snad ani týdně). Objektivně je z ORL nálezu alergie patrná, kožní testy alergii potvrzují. Doporučená medikace denně Zodac a 1 vstřik Nasonex. Obojí léky na mě v podstatě nefungují, necítím žádné "zlepšení". Celé mě to pěkně štve, protože podle ÚLZ není cesta. Je řešením absolvovat Medical třeba v UK?
Děkuji



Ahoj,

Úřad pro civilní letecví akceptoval pro piloty některá antihistaminka, cituji:
* Všeobecně nejsou přijatelná ta se sedativním efektem, např. Benadryl(diphenhydramine) a Zyrtec(cetirizine), stejně tak Astelin(azelastin), který je mimochodem nosním sprayem(ale se sedativním účinkem)
* Na druhé straně jsou přijatelné: Claritine (loratadine), Clarinex (desloratadine).

Léky je možné užívat se souhlasem Vašeho leteckého lékaře, ke kterému je nutné vyjádření alergologa. Podmínkou je nezvyšovat doporučenou dávku.

Jinou cestou pro Vás je desenzibilizační léčba, dnes dostupná i ve formě kapek. U některých typů alergií je možné je léčit pomocí denně užívaných kapek po dobu asi dvou let. Výsledeky takové léčby jsou příznivé a tato léčba je akceprovatelná. Jiná situace je po injekční desenzibilizační léčbě, kdy po dávce alergenu nesmíte létat. Desenzibilizační léčba může docílit zbavení se závislosti na antihistaminicích.

Zdraví
David Melechovský

Dobry den, chci se zeptat jestli mi lekar, ktery muze delat zdravotni prohlidky pro ziskani licence ull, predepsat antihistaminika proti kinetoze pro lety s instruktorem. Dekuji Vaclav Majkut.



Dobrý den,
nově mohou piloti užívat Aerius a Claritine ze skupiny antihistaminik.
O kinetóza a jak s ní bojovat se dočtete v mém starším článku http://www.leteckylekar.cz/kapitoly-z-letecke-mediciny/47-kinetoza-letadlova-nemoc.html .
Zdraví Vás David Melechovský

Dobrý den pane doktore, 

můžete mi prosím poradit ohledně zdravotního stavu, v dětství jsem trpěl alergiemi, které jsem léčil vakcínami, dnes bych měl brát pouze léky (Xyzal nebo jiná antihistaminika), občas v sezóně si kýchnu pokud neberu výše zmíněná léčiva, po alikaci antihistaminky je vše v pořádku. Dále jsem zjistil při běhu mám zhoršený pocit dýchaní, nicméně astma mi nikdy diagnostikováno nebylo a při zvedaní těžkých vah v posilovně kdy tepovou frekvenci dostávám hodně vysoko se potíže s dechem neobjevují. Otázka tedy je zda by mohly být tyto potíže překážkou k získání osvědčení zdravotní způsobilosti 1. třídy? 

A dále zda mi prosím poradíte jak postupovat co se lékařských prohlídek týče. Rád bych se dostal na obchodního pilota, samozřejmě musím prvně začít na PPL výcviku, ale nerad bych se po investování nemalých finančních prostředků dozveděl, že kvůli výše uvedeným zdravotnímcproblémům neprojdu přes lékařské osvědčení prvního stupně. Je možné si tedy udělat rovnou první stupeň? Nebo je jiná alternativa? 

Děkuji za Váš čas a Vaší odpověď

Přeji pěkný den
S pozdravem, 

Michal



Dobrý den, Michale,

u alergie je důležitá intenzita projevů. Pokud měl pacient v minulosti těžké projevy alergie spojené například s bězvědomím, potom je takový záchvat za letu s cestujícími samozřejmě enormním nebezpečím. Pokud se alergie projevuje rýmou, jistě to nebezečím při létání není. Léky na alergii ( antihistaminika ) mají často tlumící efekt, proto je jeji užívání pro piloty omezováno. V současné době je akceptován z těchto léků Aerius a Claritin 1 tableta denně.

Pokud míváte dechové obtíže, je to závažný příznak a měl by jste se léčit i z důvodu Vašeho zdraví, nejen kvůli létání. Pokud máte potíže jen při námaze, je zde riziko, že se obtíže budou postupně zhoršovat. Většina léků na astma není při létání problém, problém jsou astmatické záchvaty spojené s dechovou tísní u pilota. Pokud je astma dobře léčené a stabilní , není to pro létání problém. Pokud má pilot záchvaty dušnosti, zcela jistě to nezjemňuje jeho pilotáž. Doporučuji kontaktovat alergologa - pneumologa.

Na poslední otázku je obtížná odpověď a ve výsledku se budete muset sám rozhodnout pro jednu z variant. Pokud budete dělat integrovaný výcvik dopravního pilota, ve škole po Vás budou chtít Osvědčení zdravotní způsobilosti 1. třídy při zahájení výcviku. Pokud budete dělat modulový výcvik, potřebujete 1. třídu při zahájení výcviku obchodního pilota. Pokud by Vaším jediným cílem v letectví je pracovat jako pilot, zcela jistě je vhodnézískat 1. třídu hned na začátku. Pokud rád létáte pro radost a o výcviku obchodního pilota perspektivně uvažujete, potom stačí získat 1. třídu až před zahájením výcviku obchodního pilota.

Tedy pokud by jste bral výcvik soukromého pilota bez následného výcviku obchodního pilota jako zmařenou investici, potom je zcela jistě vhodné získat 1. třídu úplně na začátku.

Přeji mnoho zdaru při létání!
Srdečně zdraví
David Melechovský

Kontakty

On-line objednání v Praze a Ostravě

E-mail: melechovsky@leteckylekar.cz

Telefon: +420 603 423 470

Facebook: Melechovsky

WhatsApp: +420 603 423 470

Ordinační hodiny

Praha

Pondělí až čtvrtek: 08.00 - 18.00

Ostrava

Pátek: 10.00 - 18.30