FAQs - Střevní onemocnění

Dobry den,

pred mesiacom mi bola diagnostikovana Crohnova choroba boli mi nasadene lieky prednison, pentasa a imuran. Koncom oktobra budem vysadzat prednison a nastupim na biologicku liecbu (remicade). Je mozne aj s touto chorobou dostat zdravotnu sposobilost 1. triedy?Dobrý den, 

Crohnova choroba se obšas vyskytuje i u pilotů. Předpis Part-MED po pilotech požaduje, aby nemoc byla stabilizovaná. Cituji předpis Part-MRD.: "Přiznání způsobilosti může být zváženo po úspěšné léčbě nebo úplném zotavení po chirurgickém zákroku a pod podmínkou gastroenterologického vyhodnocení s uspokojivým výsledkem."

To znamená, že by jste něměl mít průjmy, bolesti břicha, krev ve stolici a teploty. Vyšetření střeva ( např. koloskopické vyšetření) musí ukázat, že choroba je zklidněna. Léky Pentáza a Imuran nejsou pro pilota problém. Prednizon je pro pilota nepřijatelný, ale obvykle se užívá jen při akutním vzplanutí choroby. Prodělaná biologická léčba v minulosti není problémem.

Léčba Crohnovy nemoci a zvláště léčba biologická je dnes velmi účinná a v naprosté věstšině případů se podaří ji stabilizovat v souladu s požadavkem jmenovaného předpisu. Proto tato nemoc Vám velmi pravděpodobně nebude bránit v povolání dopravního pilota. Nicméně není vhodné usilovat o 1. třídu, dokud se choroba neuklidní a dokud užíváte Prednison.

Přeji Vám mnoho zdaru ve výcviku na dopravního pilota. David Melechovský

Dobrý den, pane doktore, 

je pro získání medical class 1 překážkou Crohnova choroba ? Nemoc je u mě cca třetím rokem v remisi, bez příznaků. Pravidelně užívám pouze přípravek Pentasa.

Díky za odpověď.Dobrý den, 
požadavky u Crohnovy choroby a ostatních kolitid jsou vceli prosté. Cituji letecký předpis Part-MED: "Žadatelé se zjištěnou diagnózou nebo anamnézou chronického zánětu střev by mohli být posouzeni jako způsobilí, pokud je zánět střeva prokazatelně v remisi a stabilní a k jeho kontrole není nutné podávat steroidy." 
Lék Pentasa nepní pro bezpečnost Vašeho letu rizikem. Pokud jste třetí rok v remisi, nebude Vaše nemoc bránit vydání 1. třídy. Ke zvážení stojí myšlenka, že pokud se Vaše nemoc výrazně zhorší a stane se aktivní, budete nucený přerušit aktivní kariéru dopravního pilota.Nicméně léčba Crohnovy choroby výrazně pokročila a výsledky jsou statisticky velmi dobré.
Srdečně zdraví David Melechovský

Dobry den pane doktore,
chci se touto cestou dotazat na moznost pokracovani v letani ULLa (2.trida) paklize byla u mne diagnostikovana Crohnova nemoc, ktera je t.c. v remisni fazi, tudiz neni podavana zadna medikace a citim se zdravotne v poradku. Nicmene zanet zpusobil zuzeni, ktere je nutno resit chirurgicky - ileocekalni resekce. Doposud jsem naletal cca 500h a rad bych vedel, zda je mozno letat i po operaci. Tak trochu pocitam s tim, ze asi ne, protoze se preci jen jedna o zasah do organismu. Rad bych znal vas nazor.
Dekuji za odpoved a preji pekny den, S.S.Dobrý den, 
s Crohnovou nemocí můžete létat, pokud je nemoc v kompletní remisi. Je potřebné zkontrolovat, že nemáte vedlejší příznaky nemoci, jako anemie, kloubní příznaky a podobně, případně je vyřešit. Další podmínkou vyžadovanou předpisem je, že nesmíte mít střevo význačně zúžené, což píšete , že pravděpodobně máte. Operace tohoto zúžení bude žádoucí i pro Vaše létání . Předpis dále vyžaduje, aby jste nelétal do doby, kdy budete spolehlivě po operaci zhojen, rozumná doba je obvykle 3 měsíce po operaci, jako je ileocekální resekce.

Crohnova nemoc pro Vás nebude trvalou překážkou v létání, pokud se podaří vyřešit její komplikace a udržet ji v remisi. Ozvěte se mi po operaci a vezměte s sebou veškerou dokumentaci, potřebná bude především zpráva Vašeho gastroenterologa o stavu Vaší choroby. Rád Vám potom vystaví Osvědčení o zdravotní způsobilosti.

Přeji brzké uzdravení a těším se na Vás!
David Melechovský

Dobrý den
Rád bych začal s výcvikem na pilotní průkaz kluzáků (GLD). Předtím, než začnu, rád bych se Vás zeptal zda podle nových pravidel o posuzování zdravotního stavu bude problém oparace břišní dutiny konkrétně tenkého střeva pod žaludkem jako důsledek po autonehodě.
Tato událost se stala před 11 lety a nemám z toho žádné trvalé následky.
Rád bych Vás jako odborníka poprosil o vyjádření, zda tento fakt nebude bránít k získání zdravotní způsobilosti 2. třídy pro pilotní průkaz kluzáků.
Děkuji Vám za odpověďDobrý den,
nově pro GLD je vyžadováno Osvědčení zdravotní způsobilosti 2. třídy podle Part-MED stejné, jako pro soukromého pilota.
Pokud příčinou Vaší operace byl úraz, potom je nepravděpodobné, že by operace byla překážkou pro Vaši kariéru plachtaře. Je nutné si zejména ověřit, že na trávícím ústrojí není překážka způsobená zúžením nebo stlačením. Je velmi pravděpodobné, že takové zúžení be se již projevilo v průběhu 11 let. K vyšetření u leteckého lékaře si od praktického lékaře vyžádejte dokumentaci o Vašem trávívím ústrojí.
Přeji mnoho zdaru ve výcviku plachtaře.
David Melechovský

Contacts

On-line appointment booking in Prague and Ostrava

E-mail: melechovsky@leteckylekar.cz

Phone: +420 603 423 470

Facebook: Melechovsky

WhatsApp: +420 603 423 470

Office hours

Prague

Monday to Thursday: 08.00 - 18.00

Ostrava

Friday: 11.00 - 18.30