FAQs - Nekategorizováno

Dobrý den, 

mám neklasickou (50-60%) formu poruchy tvoření kortizolu a beru na to léky. Mohlo by mi to nějak bránit v práci dopravního pilota? 

Děkuji
S pozdravem 
Kryštof



Dobrý den, 

Addisonova choroba má pro pilota závažné příznaky, může však být dobře léčena s pomocí léků. Pokud je nemoc stabilní a léčba odpovídající, pacient s touto nemocí může získat Osvědčení zdravotní způsobilosti kterékoli třídy všetně té první pro dopravního pilota. 

Podmínkou je častá kontrola leteckým lékařem dvakrát ročně, při níž jsou provedeny krevní testy a kontrola nemoci. Nepříznivý výsledek kontrolních vyšetření by znamenal dočasnou nezpůsobilost do úpravy stavu.

Toto je názor publikovaný v ICAO Manual of civil aviation medicine, který najdete na mých stránkách. Protože Vám dosud první třídu nemohu vydat, podstatný je názor těch kolegů, kteří Vás pro první třídu vyšetří. Věřím však, že to dopadne dobře a přeji Vám mnoho zdaru v kariéře dopravního pilota.
Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den,
chtěl bych se Vás zeptat zda může "akné" být překážkou pro získání zdravotní způsobilosti 1 třídy. Vyrážka nikterak nesvědí a v běžném životě mě nikterak neomezuje. Zkoušel jsem leccos ale nedaří se mi akné zbavit. Děkuji a přejí nádherný den



Dobrý den, 
akné není překážkou k vydání Osvedčení zdravotní způsobilosti 1. třídy.
Přeji Vám mnoho leteckých úspěchů
David Melechovský

Co je to autokineze? Je to v otázkách na ATPL.



Odpověď:
Autokinetický efekt, nebo prostě autokineze, patří mezi letové iluze.

Pokud se ve tmě snažíme sledovat osamělý zroj světla, po chvíli pozorování máme subjektivní nesprávný vjem, že světlo se pohybuje. Ačkoli ve skutečnosti zůstává bez pohybu.

Příšinou iluze je optická vlstnost oka, které dokáže zjistit pohyb pozorovaného předmětu pouze ze změn polohy vůči okolí. Osamělé světlo v noci nemá v okolí žádný pozorovatelný bod, ke kterému by bylo možno pohyb srovnávat. Navíc oko má tu vlastnost, že nepozoruje předmět nikdy přímo, ale neustále těká a opticky "ohmatává" okolí pozorovaného předmětu. Tyto oční pohyby rozpohybují obraz osamělého světla a vytvoří nesprávný dojem jeho pohybu, a to i velmi výrazně.

V letectví autokineze hrozí samozřejmě v noci při vizuální navigaci na osamělý zdroj světla. Jsou dva okamžky, ve kterých může být tento jev kriticky nebezpečný. Poprve když se v noci letí ve formaci, autokinetický jev můž způsobit kolizi. Za druhé je to při doplňování paliva za letu, ale to nám v čechách tak moc nehrozí.

Autokinetický efet bývá také skutečnou příčinou pozorovaných UFO. V dubnu 2009 bylo UFO masivně pozorováno UFO v Alamu v Tennessee. Pozorovatelé viděli dva objekty pohybující se po noční obloze , měnící směr a rychlost, tak , jak se měnily směry očních pohybů pozorovatelů osamělé hvězdy na noční obloze.
David

Dobrý den,

Tento týden mi bylo diagnostikováno benigní paroxysmální polohové vertigo, chtěla jsem se zeptat, zda-li je to limitující pro získáni zdravotní způsobilosti 1.třídy a dále zda je s tímto možné provádět leteckou akrobacii (výhledově, nemyslím aktuálně).

Předem děkuji za odpověď, s pozdravem Kateřina



Dobrý den,
závrať a problémy s orientací v prostorů jsou pro piloty závažným problémem, které rozhodně ohrožují bezpečnost Vašeho letu. Dokud trpíte obtížemi, především závratěmi , je létání nebezpečné a nevhodné. U akrobatických letů to platí zvláště naléhavě.

Benigní paroxysmální polohové vertigo je choroba, u níž je léčba polohovými manévry úspěšná u 70-90 % pacientů. Proto do budoucna máte velkou naději svou nemoc vyléčit, vrátit se k létání a získat 1. třídu zdravotní způsobilosti. Po odeznění obtíží doporučuji vyčkat minimálně 4 měsíce s návratem do kokpitu po poradě s Vaším neurologem a leteckým lékařem.
Držím Vám palce
David Melechovský

Dobrý den, 
je mi 15 let, jsem studentkou gymnázia a chtěla bych se stát pilotem. Mám bezlepkovou dietu. Všechny poslední vyšetření mám v pořádku, dietu dodržuji a nedělá mi to problémy. Je bezlepková dieta, celiakie překážkou pro výcvik pilotů ? Děkuji za odpověď.
Alexandra



Dobrá den, 
pokud dodržujete dietu a nemáte problémy nebo komplikace nemoci, potom celiakie není překážkou pro získání zdravotní způsobilosti pilotky.
Přeji mnoho úspěchů při leteckém výcviku, srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den, asi 5 let se mi občas objevuje bílkovina v moči. Někdy jí mám na vyšetření zvýšenou a jindy zase vůbec. Chtěl bych se zeptat, jestli by bílkovina v moči mohla být problém pro získání zdravotní způsobilosti 1. třidy. Moc děkuji za odpověď.

 
Dobrý den,
 
při každém vyšetření u leteckého lékaře má být zkoumána moč. Bílkovina ve Vaší moči může být tedy zjištěna a letečtí lékaři by se měli zajímat o příčinu, proč tam ta bílkovina je. To znamená, že by Vás mohli požádat o podrobnější nefrologické vyšetření. Pokud příčina není závažná a nehrozí selhání ledvin, potom bílkovina v moči sama o sobě vydání 1. třídy nebrání a mohou Vám osvědčení vydat.
 
Pokud jste v minulosti prodělal nějaká vyšetření ledvin, vezměte si lékařskou zprávu s sebou k vyšetření.
 
Důvodem k těmto opatřením je, že se pravděpodobně chystáte utratit mnoho peněz a času za výcvik dopravního pilota. Hrozící selhání ledvin by mohlo ohrozit tyto Vaše investice.
 
Srdečně zdraví

David Melechovský

 

Dobrý den, chci se zeptat, zda je brániční kýla (nezpůsobující jinak další komplikace vyjma pálení žáhy) překážkou prodloužení 1.třídy. Případně, jak ovlivní způsobilost její laparoskopická operace. Děkuji



Dobrý den,
skluzná brániční kýla nebrání vydání Osvědčení zdravotní způsobilosti 1. třídy. Větším problémem by mohl být tak zvaná paraoesophageální kýla, která je ve stejném místě a je relativně vzácná. Léky na pálení žáhy ani případná laparoskopická operace (fundoplikace) nejsou pro 1. třídu problémem. Doporučuji Vám pro operaci vybrat si pracoviště, které má s touto operací velké zkušenosti. Velmi totiž záleží na správné operační technice, jinak může být výsledek operace zklamáním.
Se srdečným pozdravem David Melechovský

Dobrý den,
chtěl bych si skočit tandemový seskok, ale měl jsem před 10 lety úraz hlavy a nyní mám část lebky nad pravým okem vč. nadočnicového oblouku z umělé náhražky. 
Myslíte, že je to pro mě riskantní?
Předem děkuji za odpověď. S pozdravem, R. S.



Dobrý den, 
Vaše poranění velmi pravděpodobně nepředstavuje žádné zvýšené riziko pro absolvování tandemového seskoku, kde za jeho průběh je zodpovědný kvalifikovaný parašutista. Pokud nemíváte problémy například s vedlejšími dutinami nosními při rychlých změnách atmosferického tlaku ( např. při delší jízdě autem z kopce ) , nepředpokládám zde žádné jiné riziko. Absolvujte seskok bez obav a užijte si jej.
S pozdravem
David Melechovský

Dobrý večer, zajímalo mě, je cukrovka 2.typu překážkou pro vydání osvědčení 1.třídy? Ne že bych ji měl, jen se vyskytla u příbuzných a mám k ní trochu náběh, tak se o to zajímám.



Dobrý večer, 
s cukrovkou 2. typu je to poněkud komplikované. K vydání Osvědčení zdravotní způsobilosti se musí zajistit, že léčba cukrovky je vyhovující a hodnoty glykémií a glykovanéhi hemoglobinu jsou přijatelné. Pokud je cukrovka 2. typu dobře léčena pouze dietou, je možné vydat 1. třídu bez omezení. Stějně tak pokud je k léčbě užíván pouze Metformin (například GLUCOPHAGE). Pokud jsou k léčbě potřebné další léky, lze vydat 1. třídu pouze s omezením OML - pouze ve vícečetné posádce. Inzulín zůstává nepřijatelným pro létání, i když se zde do budoucna připravují určité možnosti vyjímečných schválení inzulínu u pilota. V každém případě ale vydání 1. třídy u pilota s cukrovkou je možné pouze se schválením Úřadu pro civilní letectví.
Podstatně jednodušší a jistější je ale předcházet cukrovce. Udržujte se v dobré fyzické kondici a hlídejte si tělesnou hmotnost.
Srdečně zdraví David Melechovský

Mám průkaz GLD, osvědčení zdravotní způsobilosti platné ještě rok. V lednu mi byla diagnostikována cukrovka 2. typu. Léčba - dieta + 3x denně Metformin Mylan. Mohu bez problémů létat, nebo jaký je v dané situaci postup?

Děkuji za odpověď.

Jirka



Dobrý den, 
pokud je cukrovka 2. tyou dobře léčena s pomocí Metforminu, obvykle nebrání pokračování letecké kariéry. Letecký lékař by měl zkontrolovat lačnou glykémii a glykovaný hemoglobin. Dále by měl ověřit nepřítomnost závažných komplikací cukrovky, například očních, ledvinných, nervových atd. Měl by dohlédnout na to, že docházíte ke svému diabetologovi a měl by si vyžádat od něj lékařskou zprávu. Pokud se toto podaří, nic nebrání Vašemu létání.
Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den pane doktore,
s radostí jsem ojevil vaše webové stránky. Od přečetených informací si slibuju, že byste mi mohl poradt, a později i prohlédnout pro získání vhodného zdravotního osvědčení pro létání.
Mám diabetes mellitus se závislostí na podávání inzulinu. Je mi 30 let, cukrovku mám diagnostikovanou od 23 let. Naštěstí ji mám dobře kompezovanou, bez orgánových komplikací a za celou dobu bez jediné mimořádné údalosti (hypo/hyperglykemický záchvat a pod.). Kromě toho užívám 1x denně prestarium neo kombi (původně hraniční TK, pod touto medikací pravidelně kolem 120/70).
Mám pilotní průkaz na paraglide, kde jsem i zdravotní prohlídku získal zcela standardní cestou, jen s doporučením zvýšené opatrnosti.
Rád bych se ale věnoval i parašutismu a bude-li to možné, tak i létání na větroních, kde je aktuálně potřebná 2. třída. Tu jsem vloni v Ústavu leteckého lékařství nedostal právě kvůli cukrovce. Pan doktor mě ale zároveň informoval o připravované změně předpisů s tím, že by to pro mě mohla být šance k dalšímu létání.
Můžete mi prosím, zatím alespoň obecně a bez detailní znalosti mého případu, poradit, jak se změní možnosti létání pro lidi s IDDM? A od kdy tato změna bude platná? Snažil jsem se to vyčíst z uveřejněných na webu, ale nepodařilo se mi odvodit jenoznačný závěr.
Předem vám děkuju za reakci a přeju pěkný den.S pozdravem,
Vítek



Dobrý den,
 
nemám pro Vás dobrou zprávu. Inzulin dependentní diabetes mellitus 1.typu bohužel výslovně není slučitelný s žádnou leteckou kvalifikací, na což příslušné zákony doslova pamatují. Je mi líto, že Vás nemohu více povzbudit. Důvodem je vysoké riziko hypoglykémie s částečnou nebo úplnou ztrátou vědomí při léčbě inzulínem, což je samozřejmě u pilota problém.
 
Srdečně zdraví

David Melechovský

Dobrý den,
existuje nějaký předpis, že aktivní pilot nemůže darovat krev nebo plasmu pro bezpečnost letu? 
Děkuji JN.



Dobrý den, 
pilot může bez obav darovat krev nebo krevní komponentu. Po odběru podle požadaku předpisu nesmí létat 24 hodin.

Důvodem k tomuto omezení je krátkodoá chudokrevnost, která může snižovat toleranci velkých výšek, zvyšuje riziko hypoxie a také například omdlení v kokpitu. Taková chudokrevnost se u zdravého člověka po odběru spontánně upravuje během několika hodin.

Srdčně zdraví
David Melechovský

Dobrý den pane doktore,
už dlouho se chci stát pilotem a tak jsem si logicky začal o této profesi zjišťovat více informací včetně zdravotních požadavků pro tuto profesi.

Na nějakém webu jsem se dočetl, že dědičné choroby jsou závažným problémem, se kterým se nedá stát pilotem.
Chci se tedy zeptat, zda je problém, když moje matka má cukrovku 2. třídy, dostala ji po porodu, zhruba ve třiceti letech. Sám cukrovku nemám (je mi 22), ale pokud vím, cukrovka je dědičná nemoc.

Děkuji za odpověď.



Dobrý den,

cukrovka je skutečně do jisté míry dědičná a je zde zvýšené riziko, že se ve vyšším věku vyskytně i u Vás.

Nicméně na riziku cukrovky 2. typu si podílí i další faktory, například obezita, nedostatek pohybu a další. Riziko cukrovky můžete rozhodujícím způsobem snížit střídmostí ve stravě a zdravým životním stylem.

Cukrovka 2. typu u Vaší matky rozhodně nebude bránit vydání 1. třídy zdravotní způsobilosti dopravního pilota. Kdyby tomu tak bylo, mnoho pilotů bychom neměli .... :-)

Přeji Vám mnoho zdaru ve výcviku na dopravního pilota a srdečně zdravím
David Melechovský

Dobrý den, pane doktore,
chtěl jsem se zeptat, jestli je možné získat zdravotní způsobilost 2. třídy k výcviku PPL pro soukromé vrtulníky, pokud mám diabetes mellitus 1. stupně. Nemám žádné komplikace způsobené touto nemocí.
Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
Jiří



Dobrý den, Jiří,

diabetes mellitus 1. typu je nutné léčit inzulínem. Riziko hypoglykémie v letadle je příliš vysoké. V tomto případě jsou předpisy zcela jednoznačné a nepřipouští výjimku. S inzulínem jako pilot létat nelze.

Je mi líto, že pro Vás nemám lepší zprávu.
Srdečně zdraví
David Melechovský

Ddobry den pane doktore, 

letame (v Piperu bez pretlakove kabiny) pres Alpy ve vysce hranicici s moznosti nedostatku kysliku

Radeji bych si nejakou bombicku s kyslikem pro jistotu opatril ale mam strach, zda mohu normalne dychat cisty kyslik a nic se mi nestane, jinymi slovy, zda to, pro co se v letectvi uziva vyraz "kyslik", je proste opravdu 100procentni cisty 02.

Jsem (mozna je lepsi dnes uz rici ze byvaly) "divoky/cerny" potapec s pristrojem a z teorie, kterou jsem si kdysi sam nastudoval z knizek, si pamatuji, ze s pristrojem s uzavrenym kyslikovym okruhem (zadne bubliny), se smi jen do male hloubky, hrozi krece atp. Tedy nadychnout se 100 procentniho O2 ktery si nekde levne sezenu se bez toho se Vas na toto zeptat bojim. Postaci vase velmi strucna odpoved, nechci Vas obtezovat tim, abyste zde treba opakoval co jste jiz napsal nekam do clanku atp.
diky moc



Dobrý den,

kyslíkový systém je zařízení, na kterém závisí Váš život. Důsledky jeho selhání doporučuji si vyzkoušet v barokomoře.

Kromě toho, že to nařizuje předpis, tak také obava o vlastní život by mi nedovolila použít jiný systém, než certifikovaný. Nabídka na trhu je kolem 600 USD za přenosné sytémy. Jeho konstrukce není triviální a je to na dlouhou přednášku. Mnoho pilotů již zemřelo na selhání systému amatérské konstrukce, viz databáze NTSB.

V letectví se 100 % kyslík používá ( téměř 100% podle technologické čistoty) a používají se systémy kompenzující výšku. Ty míchají směs podle dosažené výšky. Čistý kyslík je toxický, ale ne při expozici, po kterou obvykle trvá let. Toxické křeče vznikají při dýchání kyslíku pod přetlakem nad 1,4 atm, například při ponoru. V letectví toto nehrozí.

Se srdečným pozdravem David Melechovský

Dobrý den, pane doktore,

v mládí jsem se potýkal s epileptickými problémy - krátké absence a poté jednou epileptický záchvat. Následně nasazeny medikamenty a k dnešnímu dni jsem 20 let bez jakýchkoli neurologických problémů, 10 let mám řidičský průkaz, nemám žádná omezení. Po mnoho let (nepamatuji se již jak dlouho) nasazen pouze Orfiril 150 retard (1 tobolka/den) s reálnou možností plně vysadit. Dle mé ošetřující lékařky již toto dávkování postrádá téměř efekt. Chtěl bych se zeptat zda mám šanci získat osvědčení zdravotní způsobilosti 2.třídy (pro ULL, GLD)?
Předem moc děkuji za vaši odpověď.



Dobrý den, 
Předpis Část-MED požaduje: Žadatel s anamnézou epilepsie může být posouzen jako způsobilý, jestliže:
(1) má v anamnéze jediný afebrilní epileptiformní křečový záchvat s velmi nízkým uvažovaným rizikem recidivy;
(2) nejméně 10 let po vysazení léčby nedošlo k recidivě;
(3) neexistují důkazy o přetrvávající predispozici k epilepsii.
Žádná vyjímka není v tomto článku možná. Riziko recidivy záchvatu je vysoké a při řízení letadla znamená téměř jistou smrt pilota, cetujícho a ohrožení okolí. V mém oboru je mnoho diskutabilních opatření a vyjímek z nich, tato diagnoza ale nevyvolává žádné pochyby. Zatím nesplňujete požadavek 10 let bez záchvatu po ukončení léčby. Léky pro léčbu epilepsie jsou v kokpitu nepřijatelné.
Je mi líto, že Vám nemohu napsat povzbudivější zprávu. Být poslem špatných zpráv je někdy odvrácenou tváří mé práce. Je mi také líto, že se v mojí poradně nehromadí více povzbudivějších odpovědí na dotazy.
Zdraví Vás
David Melechovský

Zdravím Vás pane doktore, velmi se ve svých 30 letech zajímám o dráhu pilota dopravního letounu. Jelikož jsem na úplném začátku a základním požadavkem je perfektní zdravotní stav, mimo jiné, obracím se na Vás s amatérským dotazem: v dětství ( asi ve 12 letech ) jsem měl nehodu na horském kole, kdy jsem utrpěl náraz do hlavy. Z pečlivosti mých rodičů mi bylo provedeno EEG, kde byl zjištěn nález - následně jsem se léčil v PHA na epilepsii ( spíše příznaky ), neboť jsem nikdy neměl žádný záchvat, kdy bych omdlel a ztratil vědomí a měl doprovodné křeče, pouze forma ,,tiků očí´´. V 19 letech léčba ukončena, vysazen lék Orfiril, který jsem bral 1/2 ráno a 1/2 večer, EEG v pořádku, od té doby mám řidičské oprávnění vč. profesního průkazu. Tedy přes 11 let bez problémů a léčby, dodnes díky bohu žádné léky na nic neužívám, nicméně můj dotaz spíše skrývá strach z toho, zda to může mít vliv při posuzování zdrav. způsobilosti na 2. či 1. class? Sice jsem zde našel jeden článek ohledně epilepsie, ale je to zase jiný individuální případ. Předem děkuji za odpověď a připojuji se ke všem, kteří chválí Vás i Vaše stránky, je to opravdu velmi přínosné. Dále pokud by jste pro mě měl pozitivní zprávu, je možné u Vás získat vstupní prohlídku pro získání pilotního průkazu PPL?



Dobrý den, Davide.

Upřímě řečeno jsou informace, které jste mi napsal, podstatné a nutné se jimi zabývat. Je snadné si domyslet , co by znamenal epileptický záchvat u pilota. Proto jsou všichni letečtí lékaři velmi opatrní v těchto případech. Vy by jste potřeboval ale smysluplnou odpověď. Abych ji mohl podat, potřebuji prozkoumat Vaši zdravotní dokumentaci.

Předpis nám pro první třídu říká toto:

Epilepsie
(1) Diagnóza epilepsie znamená nezpůsobilost, pokud neexistují jednoznačné důkazy pro syndrom benigní dětské epilepsie, spojené s velmi nízkým výskytem recidiv, a vysazenou léčbou po dobu více než 10 let. Jeden nebo více záchvatů po 5. roce znamenají nezpůsobilost. V případě akutního symptomatického záchvatu křečí, u něhož lze předpokládat velmi nízké riziko recidivy, lze zvážit přiznání způsobilosti po neurologickém přezkoumání.
(2) Žadateli může být úřadem vydávajícím průkazy způsobilosti přiznána způsobilost s omezením pro vícepilotní provoz, pokud:
(i) má v anamnéze jediný afebrilní epileptiformní křečový záchvat;
(ii) nejméně 10 let po vysazení léčby nedošlo k recidivě;
(iii) neexistují důkazy o přetrvávající predispozici k epilepsii.

Pro druhou třídu toto:

Žadatel může být posouzen jako způsobilý, jestliže:
(1) má v anamnéze jediný afebrilní epileptiformní křečový záchvat s velmi nízkým uvažovaným rizikem recidivy;
(2) nejméně 10 let po vysazení léčby nedošlo k recidivě;
(3) neexistují důkazy o přetrvávající predispozici k epilepsii.
(b) Stavy se silným sklonem k mozkové dysfunkci

Pokud bychom byli schopni prokázat všechna fakta , která jste mi napslal do dotazu, určitá naděje by tu pro první třídu byla, ovšem jen a pouze pro vícepilotní provoz, nikoli například pro práci instruktora nebo pilota práškovacího letadla. Pro druhou třídu by to bylo snadnější a nadějnější.

První třídu zatím vydávat nemohu. Pro druhou třídu bych od Vás vyžadoval Vaši minulou zdravotní dokumentaci, čerstvé neurologické vyšetření a EEG.

V každém případě odpověď je komplikovaná a vyžaduje znalost detailů. Pokud by jste si chtěl přijít o tom popovídat, rád se Vám budu věnovat.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den, vím že se nedá létat s epilepsií, ale rád bych se zeptal jak je to s podezřením na epilepsii s negativním výsledkem. Asi před rokem jsem totiž nevyspalý a na lačno požil marihuanu, následkem čehož jsem omdlel. Záchranka mě odvezla do nemocnice, kde mi však na CT ani na EEG nic nenašli. Doteď jsem od incidentu neměl žádné problémy a cítím se zcela zdravý. Rád bych se zeptal, jestli v takovéto situaci nebudu mít problémy se získáním zdravotní způsobilosti 2., případně 1. třídy. Předem děkuji za odpověď



Dobrý den,
pokud se při neurologickém vyšetření a na EEG nepotvrdilo podezření na epilepsii, není důvod se v tomto směru obávat, protože epilepsii nemáte.
Nevysvětlené stavy bezvědomí problém samozřejmě jsou a bývají důvodem k pečlivému vyšetření. Náhlé bezvědomí u pilota je samozřejmě smrtící událost.
Pokud jste ale požil ráno nevyspalý marihuanu a poté omdlel, takový kolaps má příčinu vysvětlitelnou a neznamená to nezpůsobilost.
Omlouvám se, ale dovolím, si ještě jednu poznámku. Pokud chcete být dopravní pilot a přebírat zodpovědnost za stovky cestujících, vyžaduje to určité kvality osobnosti. Užívání marihuany, zvláště poránu na lačno, pravdopodobně nebyl nejlepší nápad. Užíván marihuany je samozřejmě pro pilota také diskvalifikující. Já bych si asi za takto veselého kapitána do letadla také nesedl.
Zdraví david Melechovský

Dobrý den,
zajímá mne jestli je možné udělat vstupní prohlídku pro 1. třídu pokud mám hemofii A? Na internetu jsem našel, že není, ale na druhou stranu v dnešní době jsou hemofilici na prevenci, která toto omezení z velké části eliminuje. Jaký je Váš názor?
Děkuji J.P.



Dobrý den, 
podstatný je názor leteckého předpisu Part-MED, který říká:

c) Žadatelé s hematologickým stavem, j ako jsou:
1) koagulační, hemoragické nebo trombotické poruchy;
mohou být posouzeni jako způsobilí na základě leteckolékařského vyhodnocení s uspokojivým výsledkem.
d) Leteckolékařské poso uzení:
1) posouzení způsobilosti žadatelů o osvědčení zdravotní způsobilosti 1. třídy s kterýmkoli ze stavů uvedených v písmeni c) výše se postoupí úřadu vydávajícímu průkazy z působilosti;

To znamená, že rozhodnutí zůstává na lékařích, kteří pracují na Úřadu pro civilní letectví (nikoli ULZ). Bohužel musím vyjádřit pochyby o tom, zda tam projdete vstupním vyšetřením pro 1. třídu s hemofilií. Dejte mi, prosím, vědět výsledek vyšetření, ať dopadne jakkoli.
Děkuji Vám a držím Vám Palce. Zdraví Vás David Melechovský

Dobrý den,
rád bych se zeptal. Mám jednu hypofunkční ledvinu která funguje asi tak na 10% procent - nemám ji vyřízlou, ani nemám žádnou jizvu... zdravotně mě nijak neomezuje. Jaká je šance( jestli nějaká vůbec je) že bych se mohl stát dopravním pilotem na strojích jako Airbus A320 apod.



Dobrý den,
k odpovědi je třeba vědět, z jakého důvodu je jedna ledvina nefunkční. Obecně je ověřit dostatečnou funkci druhé ledviny s pomocí krevních testů, dialýza není přijatelná. Potom nic nebrání vydání Osvědčení zdravotní způsobilosti 1. třídy. Po vydání Osvědčení jsou nutné častější kontroly dostatečné funkce ledvin.
Přeji mnoho zdaru, zdraví
David Melechovský

Dobrý den,
rád bych se zeptal jestli dočasná hypoxie může způsobit trvalé poruchy zraku?
Věnuji se létání a potápění. Při nedávné diskusi s piloty jsem slyšel názor že pobyt v prostředí s nízkým obsahem kyslíku působí
odumírání očního nervu a tedy trvalé zhoršování zraku. Prý je to častý jev u stíhacích pilotů. Je to pravda?

U potápění na nádech je tělo vystaveno hypoxii která trvá desítky sekund až minuty. U závodního potápění na nádech dochází poměrně
často ke ztrátě vědomí závodníka z důvodu nedostatku kyslíku. Pokud by hypoxie u pilotů mohla způsobit trvalé zhoršení zraku,
myslíte že by toto nebezpečí platilo i pro potápění na nádech?

Ze zkušenosti své a svých kolegů o žádném takovém případu nevím a ve mně dostupné literatuře jsem žádnou informaci na toto téma
nenašel, proto jsem se obrátil na Vás.

Děkuji Vám. Váš
Pavel P.



Odpověď:
Dobrý den,
Vaše otázka je zajímavá, ale odpověď je obtížná.

Jednorázová hypoxie nebezpečná samozřejmě je. Základním životním orgánům , především mozku, chybí kyslík . Nejprve dojde k selhání funkce mozkových buněk, které se projeví známými změnami - trubicovité vidění, zešednutí zorného pole, poruchy rozumění smyslu řeči, poruchy rozhodování atd. atd. Pokud trvá hypoxie déle a selžou kompenzační mechanizmy, může dojít k nevratnému poškození těchto buněk a jejich smrti. V praxi se to projeví podle doby trvání akutní hypoxie - trvalými poruchami chování, intelektu, narušené sociální chování, později poruchy hybnosti. Dále se rozvine tak zvaný apalický syndrom - srdce buje, tělo je živé , ale vyšší nervové funkce včetně vědomí jsou mrtvé. Posledním stadiem je smrt.

Chronické vystavování hypoxii může vést postupně stejným směrem. V praxi to známe z onemocnění, které se jmenuje syndrom spánkové apnoe. Obezní lidem v noci tlačí tuk hltanu na patro a způsobuje zástavu dechu s opakovaným výskytem výrazné hypoxie. Kromě spánkových poruch vede toto onemocnění k nevratnému poškozování vyšších nervových funkcí, kam patří intelekt, sociální chování a změny osobnosti. Tito lidé jsou ale každou noc vystaveni mnoha atakám intenzivní hypoxie.

Zrak je vývojově stará složka mozkové funkce a tedy méně náročná na kyslík. K jejímu poškození dojde relativně pozdě. Při těchto následcích nebude poškození zraku vedoucím příznakem. Selhání zraku není náslekem hypoxie, ale kompenzačním mechanizmem - tělo šetří kyslík na vidění a posílá ho do jiných oblastí.

Protože se potápění na nádech, stejně jako létání, nemůžeme věnovat stejně intenzivně, jako obezní lidénočnímu spánku, pravděpodobně následky hypoxie nubudou pozorovatelné. Samozřejmě pokud nedochází k výrazné hypoxii spojené s bezvědomím.

Mým závěrem je, že pokud se při potápění či občasném létání nevystavujete bezvědomí, není třeba se obávat trvalých následků hypoxie. Je potřeba se obávat akutních následků - utonutí nebo havárie letadla. Pokud se při potápění opakovaně vystavujete stavu bezvědomí, toto riziko je podstatné a může dojít k poškození zdraví a především vyšší nervové činnosti.

S pozdravem
MUDr. david Melechovský

Dobry den pane doktore, 
rad bych se zeptal zdali je mozne nejak zmerit nachylnost k hypoxii, popr. je nejake omezeni ci hranice k ziskani PPL?



Dobrý den, 

náchylnost k hypoxii je možné změřit například v hypobarické komoře. Tedy tak, že Vás hypoxii vystavíme a pozorujeme Vaši výkonnost v čase trvání hypoxie. Taková měření jsou technicky náročná, provádí u vojenských pilotů, ale v u civilních k tomu není důvod a neprovádí se.

Letecké předpisy nám dovolují létat bez kyslíku nebo přetlakové kabiny do výšky 1000 ft (3000 m). Na maximálně 30 minut můžeme dokonce stoupat až do do výšky 13 000 ft, tedy asi 4 km. Tato hranice je stanovena relativně přísněji s ohledem na citlivější piloty a cestující. Pokud jste zdráv, nemůže v těchto výškách dojít k projevům hypoxie. Pokud jste tedy získal Osvědčení zdravotní způsobilosti a dodržujete výšky letu požadavené předpisem, není třeba se hypoxie obávat.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Vážený pán doktor, 

dovoľte mi najprv sa Vám poďakovať nielen za Vaše jasné a zrozumiteľné odpovede, ale aj - a to najmä - za ľahko pochopiteľné vysvetlenie Vám predloženému problému. Vďaka Vašimmu vysvetleniam medicína prestáva byť záhadná a stáva sa osožnou i pre bežného smrteľníka.

A keďže až na základe Vašich článkoch o hypoxii (najmä "Hypoxie při létání ve velkých výškách" ) som pochopil moje nereagovanie na kritickú situáciu na dialnici a stoický kľud počas nej, poprosím Vás o Váš názor, či je možné, aby aj "pozemšťan" s priemerným minútovým tepom 54 za 24 hodín (najnižší 45/min., najvyšší 65/min., váha 72 kg, muž)sa môže dostať pod vplyv hypoxie počas kľudnej jazdy autom po dialnici za slnečného dňa? 

Ďakujem za odpoveď a želám Vám, aby Vás Vaša práca ešte dlho interesovala.

S úctou

Jan U.



Dobrý den,
nejsem si jistý, zdali jsem správně porozuměl Vaší otázce.
Pokud jste zdráv, hypoxie nemůže nastat ve výšce pod 3000 metrů. Na zemi je to u zdravého a dýchajícího člověka nemožné. Hypoxie je spojená s poklesem celkového tlaku a s ním také s poklesem parciálního tlaku kyslíku ve vzduchu.
Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den, chystám se na dráhu profesionálního pilota, nicméně u mě byla diagnostikována jícnová kýla (hyátová hernie). Čeká mě tedy nemálo komplikovaná operace žaludku a zajímalo by mě, když nebudou žádné komplikace, jestli bude možné s kariérou počítat?

Předem moc děkuji za odpověď



Dobrý den, 

rozlišjeme dva základní druhy jícnových (hiátových) kýl, skluzné a paraoesofageální. Ty první neohrožují bezpečnost našeho letu, ty druhé ano. V každém případě se jedná ale o problém dočasný, který by měla operace vyřešit. Operace jícnové kýly patří mezi ty méně kompliované. Sám jsem je prováděl a výsledky byly velmi dobré. Není třeba se obávat, že by jícnová kýla ohrozila Vaši kariéru pilota.
Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den,
Právě jsem úspěšně absolvoval na Vaše doporučení prohlídku zdravotní způsobilosti 1. třídy v Košicích. Vše proběhlo úplně vpohodě hlavně bez psychotestů, na žádném oddělení jsem nečekal déle než pár minut (všude jsem měl prioritu před ostatními pacienty- což bylo velmi příjemné) a zhruba za 6 hodin jsem byl hotový s veškerým všetřením a s medical 1 v kapse!
Všem kdo se uchází o medical 1 můžu jen doporučit a Vám bych velmi rád poděkoval za doporučení a ušetření nervů a snad i peněz jelikož jsem platil za toto vyšetření 281 euro ( cca 7 500 kc ).
Rád bych k Vám chodit na pravidelné prohlídky - stačí přijít za rok nebo se u vás mám zastavit se zprávou od doktora z Košic a s průkazem medical 1. 
Děkuji Jan 



Dobrý den,

děkuji za zprávu, rád tyto zkušenosti předávám dalším pilotům.
Gratuluji k získání první třídy. K obnovení stačí přijít za rok.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den pane doktore,

Kdy je podle letckých doktorů nejlépe začít létat ať už s malými letadly a nebo kluzáky(myslím od kolika let)?



Dobrý den, 

létat je možné bezpěčně od věku, kdy je pilot dostatečně mentálně vyspělý k tomu, aby si uvědomoval důsledky svého jednání. To může být u každého v jiném věku. Na druhou stranu pilotáž letadla nevyžaduje mnohaleté studium a životní zkušenosti. Navíc mladý člověk má lepší schopnosti učit se a také motorické dovednosti jsou na prahu dospělosti nejlepší.

Předpisy říkají, že na kluzácích musíte dosáhnout věku nejméně 15 let v roce zahájení výcviku. Pro soukromého pilota motorovýh letadel můžete být zařazen do výcviku v kalendářním roce, v němž dosáhne věku 16 let. Pilotní průkaz je možné získat v 17 letech.

Praxe ukazuje, že tyto věkové hranice jsou dobře nastavené, protože tito mladí piloti nemají více nehod, než ti starší.

Se srdečným pozdravem
David Melechovský

Vážený pane doktore,
absolvuji kurs PPL(A). Při nácviku manévrů jako zatáčky 60 stupňů, vybrání pádu, vývrtky ... se mi dělá nevolno. Je obecně možné se nějakým způsobem ... tréninkem ... těchto pocit nevolnosti zbavit ??
Děkuji za radu.



Dobrý den, Martine,

vaše obtíže nejsou vyjímečné, spíše naopak . Dobré je, že s pokračujícím výcvikem se to bude postupně zlepšovat.

Těmto obtížím říkáme kinetóza a o ní jsem napsal článek, najdete jej zde : http://www.leteckylekar.cz/kapitoly-z-letecke-mediciny/47-kinetoza-letadlova-nemoc.html .

Najdete tam odpověď na všechny svoje otázky. Pokud by jste měl další, ozvěte se.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobry den, pane doktore,

Je Klinefelteruv syndrom prekazkou k ziskani Medical Class 1 nebo 2?
Je lecba testosteronem u profesionalnich pilotu akceptovana?

Diky,
Petr



Dobrý den, 
podle mého názoru Klinefelterův syndrom sám o sobě není překážkou pro získání Osvědčení zdravotní způsobilosti 1. třídy. Pouze je nutné ověřit některé vzácnější komplikace tohoto syndromu, například srdeční, metabolické atd. 
Srdečně zdraví David Melechovský

Zdravím, na tuhle otázku bude možná těžké odpovědět. Kolik procent lidí dostane medical class 1 (tzn. je úspěšných v prohlídce)? Pokud nevíte přesně, stačí i hrubý odhad.
S pozdravem, Daniel



Dobrý den,

Děkuji za zajímavou otázku. Je třeba rozlišovat vstupní vyšetření a obnovení. Vstupní vyšetření 1. třídy zatím neprovádím.

Podle standardů americké FAA, jak byl prezentován na posledním kongresu FAA, je požadavkem na letecké lékaře, aby při obnovení zdravotní způsobilosti odešlo 95% ze všech pilotů s medicalem v ruce. U zbylých 5ti procent se očekává potřebné doplnění informací o zdraví, zdravotní dokumentace a podrobnější vyšetření. Po důkladnějším zhodnocení zdraví pacienta získává medical 99,9 %. Pokud jsou výsledky lékaře výrazně jiné, FAA podrobněji kontroluje jeho práci.

Protože jsou evropská pravidla velmi podobná, dají se očekávat stejné výsledky. Tyto standardy rozhodně splňuji. Pokud vezmeme v úvahu pouze obnovení 1. třídy, tam je situace ještě lepší. Piloti s již vydanou 1. třídou jsou pod pravidelným soustavným zdravotním dohledem. Jejich případné zdravotní problémy jsou tedy už často známy a jsou v soustavné léčbě. Navíc jsou obvykle lépe informováni o principech naší práce a lépe spolupracují. Ve výsledku potom odhadem 99% pilotů odejde z mojí ordinace s vydaným medicalem. Od zbylého 1% musím žádat nějaké vyšetření nebo doplnění infomací.

Protože obnovování 1. třídy provádím teprve asi rok a půl, dosud žádný z mých pacientů nepřišel trvale o první třídu. Myslím, že je to především excelentní výsledek mých kolegů lékařů ve všech oborech medicíny, se kterými spolupracuji a kteří dobře pečují o své pacienty. Jim patří poděkování.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Je pravda , že při kouření cigarety v letadle ve velké výšce může člověk omdlít? Stalo se to někdy?



Odpověď:
Cigareta zhoršuje citlivost na hypoxii.

Hemoglobin je červené krevní bavivo, které přenáší kyslík. Kuřáci mají 5-20% hemoglobinu trvale znehodnoceno oxidem uhlenatým. Jejich krev je méně schopna dodávat tkáním kyslík a příznaky hypoxie nastanou dříve.

Pokud letíš ve výšce nad 3000 m v nepřetlakované kabině a zapálíš si cigaretu, urychlíš nástup hypoxie a může dojít až ke ztrátě vědomí. Historky o pilotech v bezvědomí ve střemhlavém letu s cigaretou v ústech patří k plachtařské latině, přesto mají logický základ.

Poučení je : především nelétejte nad 3000 m bez kyslíku. Kouřit je nezdravé, ale cigareta není pro pilota zakázána jak omamná látka.
David Melechovský

Dobrý deň,

Rád by som sa Vás opýtal, či sú kŕčové žily na nohe v oblasti kolena (vnútorná strana nohy) diskvalifikujúci faktor na vstupnej prehliadke 1. triedy. Mám 21 rokov, BMI 30-31, spravili sa mi v čase, keď som mal cca 17-18 rokov a vyššiu hmotnosť. Oblasť výskytu je asi o polovicu menšia ako dlaň ruky. Bol som s tým už u špecialistu, ktorý tvrdil, že sa nejedná o veľký problém a na jeseň mi to zoperujú, podviažu a odstránia. K letecko-lekárskej prehliadke sa mi však vyjadriť nevedel.
Bolo mi tiež robené sono, kde mi napísali

"CCDS:
HVS DK bilat. bez známok aktívnej resp. prekonanej HVT, reakcie na periférne augmentácie primerané, bez refluxu počas Valsavovho man.; lumeny voľne priechodné a komprimovateľné.
SFJ vľavo sufic.; vpravo insufic. SFJ a VSM s jej kmeňovou varikozitou mapované Cockett perf. na predkolení bilat. bez známok insufic."

Za odpoveď a ochotu poradiť veľmi pekne ďakujem!



Dobrý den, 
křečové žíly (varixy) na dolních končetinách nejsou překážkou pro vydání Osvědčení zdravotní způsobilosti. Nemusíte mít obavy. Doporučuji pokračovat v redukci tělesné hmotnosti. Komplikace provázející obezitu, jaká trombóza hlubokých žil dolních končetin a pod.) by mohly předčasně ohrozit Vaši kariéru.
Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den,
Před třemi lety se mi objevila v moči krev, to asi po třech dnech pominulo. Podstoupil jsem nějaká vyšetření, ale lékaři mi nic, kromě toho, že mám v moči bílkoviny nezjistili. Jinak je funkce ledvin v pořádku. Od té doby jednou za rok chodím dávat vzorek moči na nefrologii kvůli bílkovinám.

Mohlo by to bránit k získání osvědčení zdravotní způsobilosti 1. třídy?

Děkuji předem za odpověď



Dobrý den, 
pokud se nezjistilo žádné závažnější onemocnění, které způsobuje přítomnost krve v moči, velmi pravděpodobně nebude bránit získání 1. třídy zdravotní způsobilosti. Přítomnost krve v moči je příznak, nikoli nemoc. Pokud není projevem závažné nemoci, nemůže ohrozit bezpečnost Vašeho letu. K vstupnímu vyšetření si vezměte s sebou zdravotní dokumentaci o prodělaných vyšetřeních.
Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda pro získání zdravotní způsobilosti 2. třídy pro PPL(A) je překážkou glaukom.

A dále zda je problém, že jsem v dětství podstoupil léčbu krevní sraženiny na mozku po úrazu hlavy. Byla léčena léky pro snížení srážlivosti krve a v době léčby se projevovala bolestmi hlavy. Žádné jiné problémy nebyli diagnostikovány. Léčba byla úspěšná a více než 20 let již problémy s bolestmi hlavy nemám.



Dobrý den, 
předpis Část-MED se glaukomu zmiňuje pouze v té souvislosti, že pperace glaukomu znamená nezpůsobilost. Přiznání způsobilosti lze zvážit po 6 měsících od úspěšného výkonu. Lze požadovat sledování. Samotné zvýšení nitroočního tlaku tedy předpis neřeší. Na druhou stranu je nutné vyloučit některé následky glaukomu. Nepřijatelné jsou již zjištěné výpadky zorného pole a postižení optického nervu. Nesprávné hodnoty nitroočního tlaku jsou léčitelné a pro všechny třídy budou překážkou pouze dočasnou do vyléčení. Nutné jsou potom častější kontroly nitroočního tlaku.

Nitrolební sraženina v minulosti je problém závažný. K každém případě bude vyžadováno vyšetření neurologické, EEG a také výpočetní tomografií. Nitrolebních sraženin potraumatických rozeznáváme více typů - epidurální, subdurální, intracerebrální, následky se od sebe zásadně liší a proto nelze na Vaši otázku obecně odpovědět. Záleží na rozsahu jizvy, lokalizaci, přítomných změnách. Prakticky jakékoli obtíže po těchto poraněních jsou diskvalifikující. Mám zkušenosti s konkrétními pacienty, že následky těchto poranění jsou posuzovány velmi pečlivě. Hlavním rizikem pro létání je zde poúrazová epilepsie, která se může projevit i desítky let po poranění. Pro posuzování těchto následků existují přesné tabulky a definované postupy. Důleřité jsou okolnosti a přesný druh poranění.
Přesto se neneche odradit a o získání Osvědčení se pokuste.
S pozdravem
David Melechovský

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať či mi môže pri získaní 1.
triedy robiť problém krivá priepažka v nose.
Ďakujem.



Dobrý den, 
vybočená nosní přepážka je velmi častý stav, u většiny pacientů bývá přítomná již od narození, v menšině případů k deviaci dojde v důsledku nejrůznějších poranění nosu. Za nemoc ji lze považovat pouze pokud působí nějaké obtíže. Rozhodně nemůže bránit vydání 1. třídy.
Hlavně u pacientů s alergiemi obtíže s oteklými sliznicemi zhoršuje a narůstá často potřeba užívání nosních kapek a sprejů vedoucích často k návyku na tyto preparáty. Projevem vybočené přepážky bývá zhoršená nosní průchodnost až neprůchodnost, většinou jednostranná (na straně vybočení jsou obtíže horší), opakované rýmy či záněty vedlejších dutin nosních, bolesti hlavy, krvácení z nosu, chrápání.
Všechny tyto příznaky jsou léčitelné a nebudou bánit Vaší kariéře dopravního pilota. Přeji mnoho zdaru ve studiu a v létání.
S pozdravem David Melechovský

Dobrý den, 
rád bych se zeptal jestli mám šanci úspěšně projít zdravotní prohlídkou 1. třídy, když mám zvýšenou kyselinu močovou v krvi, a když jsem jako malý byl astmatik. Astmatem netrpí již přes 8 let, a záchvaty jsem neměl.
Děkuji za odpověď a s pozdravem Lukáš



Dobrý den , 
zvýšená hladina kyselniny močová není překážkou pro vydání Osvědčení, pokuje její hladina dobře kontrolována s pomocí léků nebo diety.

Astma a 1. třída zdravotní způsobilosti : předpis ukládá povinost vyšetření pneumologem, které obsahuje i spirometrické vyšetření a někdy také spirometrické vyšetření po námaze. Podmínkou pro vydání osvědčení je nepřítomnost astmatických záchvatů v posledních 5 letech, nekouřit a přijatelné výsledky těchto testů. Aceprována je léčba s pomocí bronchodilatancií a inhalačních kortikoidů. Není možná léčba s pomocí kortikoidů v tabletách. Akceptovány jsou některé moderní způsoby léčby, jako termoplastika průdušek, imunomodulační léčba a jiné.

Podle Vašeho dotazu by Vaše zdravotní obtíže neměly být překážkou pro vydání Osvědčení zdravotní způsobilosti 1. třídy.
S pozdravem David Melechovský

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda mohu získat způsobilost 1. třídy, když u mě byla zjištěna Leidenská mutace.
(Přesný nález:
Mutace FV-Leiden (1691 G>A)/heterozygot
Mutace MTHFR (677 C>T)/heterozygot)
Žilní trombózu, ani jiné problémy se srážlivostí krve jsem dosud nikdy neměl.
Zdravím a předem děkuji za odpověď.
Petr



Dobrý den, 
předpis Část-MED se o laidenské mutaci nezmiňuje. Říká pouze:
c) Žadatelé s hematologickým stavem, jako jsou:
1) koagulační, hemoragické nebo trombotické poruchy;
mohou být posouzeni jako způsobilí na základě leteckolékařského vyhodnocení s uspokojivým výsledkem.
d) Leteckolékařské posouzení:
1) posouzení způsobilosti žadatelů o osvědčení zdravotní způsobilosti 1. třídy s kterýmkoli ze stavů uvedených
v písmeni c) výše se postoupí úřadu vydávajícímu průkazy způsobilosti;

Rozhodnutí tedy zůstává na individuálním posouzení Úřadu pro civilní letectví. V praxi jsem se zatím s tímto problémem nesetkal. 

Ve Vaší situaci bych já uvažoval takto: jako heterozygot máte 8x zvýšené riziko flebotrombozy. Toto riziko by bylo ve skutečnosti podstatně větší, protože povolání pilota je rizikové pro vznik flebotrombozy samo o sobě. Pilot musí dlouhé hodiny sedět bez pohybu a v kabině přetlakovaného letadla jej dehydratuje klimatizace a omezený přísun tekutin. Proběhlá flebotromboza znamená diskvalifikaci z létání minimálně na 2 roky, ve Vašem případě ale s Leidenskou mutací trvale, protože by jste pravděpodobně trvale musel užívat antikoagulační léčbu. Po takové příhodě by jste přišel o zaměstnání a také všechny prostředky, které jste investoval do výcviku. Toto riziko se mi jeví jako neúnosně vysoké. Pokud stojíte o moji radu, létejte jen pro radost a vzpomínejte na mně v dobrém.
Zdraví Vás
David Melechovský

Dobrý den pane doktore,
mám Leidenskou mutaci a v době letu (cca 2 - 3 hod.) budu ve II. trimestru těhotenství. Píchám si Fraxiparine 0,3 ml. 
Je v tomto případě nějaké zvýšené riziko?
Předem děkuji za opdověď.
Iva Š.



Dobrý den,
let s dopravním letadlem provází několik rizikových faktorů spojených s tromboembolií: imobilizace v úžkém prostoru sedadla, dehydratující účinek suchého vzduchu v kabině a omezování příjmu tekutin během cesty. Nárůst rizika může být v souvislosti s těhotentvím a genovou mutací značně vysoký. Užití Fraxiparine je rozhodně vhodné. Současně doporučuji přijímat během letu dostatek tekutin. Často se doporučuje provádět cviky a dechová cvičení, která jsou vymyšlená pro omezený prostor pro cestující v letadle a riziko tromboembolie snižují. Popsaná jsou například zde : http://life.ihned.cz/c1-44477070-nekolik-tipu-jak-se-po-ceste-letadlem-citit-svezi . Vhodné je také podle možnosti se projít během letu uličkou mezi sedadly a podobně.
Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den,
rád bych se zeptal, která instituce v čr analyzuje letecké nehody z hlediska přítomnosti alkoholu nebo drog v těle pilota ?
Děkuji



Dobrý den, 
letecké nehody vyšetřuje Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Alkohol je vyšetřován ve spolupráci s Vojenským ústavem soudního lékařství.
S pozdravem
David Melechovský

Dobrý den pane Melechovský,

rád bych se Vás zeptal o upřesnění jednoho tvrzení. Rád bych si udělal 1. zdravotní třídu a známý mi tvrdil, že pokud bych šel na vyšetření do XXX a následně bych začal chodit k Vám na každoroční obnovování 1 třídy, tak pokud by to z jakéhokoliv důvodu následující roky nebylo u Vás možné, tak bych musel na XXX projít celou procedurou jako při vstupním vyšetření tzn. psychotesty znova a nebylo by možné pouze prodloužit. Pokud by to tak opravdu bylo, platí to tak samo i pro vyšetření provedené ve Vídni?

Děkuji mnohokráte za odpověď



Dobrý den,

tato otázka je mi kladena překvapivě často. V naší zemi jsou si piloti málo vědomi svých práv a je třeba v tomto směru dělat osvětu.

Rozhodně se nemusíte se obávat. S ničím podobným jsem se dosud nesetkal. Letecký předpis Část-MED jednoznačně definuje, jaká vyšetření jsou pro obnovení zdravotní způsobilosti nezbytná. Tento předpis Vám zaručuje, že můžete obnovit svoji zdravotní způsobilost u jakéhokoli leteckého lékaře v Evropské unii, který má rozšířené pověření pro 1. třídu. Nikdy nemůžete být šikanován jen proto, že jste si vybral jiného lékaře. To by byl kriminální čin. Využívejte svých práv. Můžete být kdykoli vyšetřen u mně nebo ve Vídni nebo třeba v Portugalsku, kdekoli v EU . Záleží pouze na Vašich potřebách. Změna lékaře nesmí být důvodem k rozšiřování požadavků na Vás.

Vstupní vyšetření musíte opakovat pouze v případě, že Vaše zdravotní způsobilost pozbyla platnosti na dobu delší 5 let. Jinak by byl takový požadavek neoprávněný.

Paušální testování psychotesty bez neurologického, psychologického nebo psychiatrického zdravotního důvodu je v rozporu s předpisem Část-MED. Pokud by jste mu byl kdekoli vystaven, stěžujte si na Úřadu pro civilní letectví, případně přímo u Evropské agentury pro bezpečnost letectví, která je pověřena kontrolou nad dodržováním společných evropských nařízení.

Pokud by jste se kdokoli s podobnými praktikami setkal, informujte mě, prosím.

Přeji mnoho zdaru v létání a budu rád, když se potkáme v mé ordinaci.

Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den,

Skrze vyhledávač jsem se snažil na této poradně najít dotaz, abych nepsal nový, ale nenašel jsem.

Na krku se mi udělal taková boulička, zatím jsem pouze vyhledával na internetu, ale chystám se za lékařem. V případě, že by bylo nutné chirurgické odstranění, prý se jedná o zákrok pod lokálním umrtvením, jaké omezení z toho plyne pro létání. 

Nemám zkušenosti vůbec s hojením a chováním se k místo po zákroku.

Díky a zase někdy osobně, pěkný den :)



Dobrý den, 
po lokální anestezii se doporučuje nelétat 12 hodin. 
Pokud se jednalo o odstranění nádorku v podkoží nebo uzliny, potom můžete po 12 hodinách bezpečně létat. Pokud se jednalo o rozsáhlejší operaci, zavolejte mi a poradím Vám.
Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den,
pokud bych si udělal Medical class 1 v Rakousku, mohu si ho prodloužit v České republice? 
Mockrát děkuji za odpověď!



Dobrý den, 
u nás můžeme prodloužit všechny medicaly vydané v kterékoli zemi Evropské unii.
Se srdečným pozdravem
David Melehovský

Dobrý den,
mám vystavený medical pro GLD a ULLa na jeden rok. Ale pro LAPL to mám na dva roky. Pokud nebudu létat kluzáky mohu přijít na prohlídku až za dva roky? Děkuji V.P.



Dobrý den, 

průkaz LAPL není v České republice dosud vydáván a jeho zavedení je odloženo do 8.4.2015. 
Pilot kluzáku musí z rozhodnutí Úřadu pro civilní letectví musí nově získávat Osvědčení zdravotní způsobilosti 2. třídy (dříve určené pouze pro piloty PPL) podle předpisu Part-MED. 
Je to trochu komplikované. Nicméně se to pokusím zjednodušit. Podívejte se na Osvědčení zdravotní způsobilosti a zjistěte, podle kterého předpisu je vydáno. Pokud máte staré Osvědčení podle předpisu L1 nebo JAR-FCL3, musíte prodělat po zkončení jeho platnosti vyšetření pro vydání 2. třídy podle Part-MED. Pokud máte už vyšetření podle Part-MED, jeho platnost pro GLD končí dnem uvedeným pro 2. třídu. Platnost pro ULL není v průkazu vyznačena. Trvá 5 leto do 30 let věku, 2 roky do 60 let a poté jeden rok.
Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den,
V minulosti jsem míval migrény (nikdy jsem v jejich důsledku neztratil vědomí ani se nedostal do stavu, že bych nebyl schopný reagovat). Ale v lékařské dokumentaci mám záznam o pokusech je léčit (nic stejně nepomáhalo, takže jsem pokusy brzy vzdal). Mám šanci získat na UZL II. třídu pro PPL? Předem díky.



Dobrý den, 
součástí vyšetření před vydáním Osvědčení zdravotní způsobilosti II. třídy na ULZ je neurologické vyšetření. Vaše obtíže nesmějí mít tak závažný charakter, aby ohrozily bezpečnost letu. Současně neurolog Vás vyšetří a pokud nezjistí závažné odchylky ve fungování Vaší nervové soustavy, bude Vám vydáno Osvědčení.
Přeji mnoho leteckých úspěchů
David Melechovský

Hezký den pane doktore,
chtěl bych se zeptat, zda li pro vydání osvědčení první třídy může být překážkou nadváha (BMI 25,5). Děkuji za Vaši odpověď. Radek



Dobrý den, 
Vaše BMI patří 25 v mojí ordinaci k těm nejskvělejším. I když jste na hranici mírné nadváhy, pořád jste na tom lépe, než 75% mých pacientů, profesionálních pilotů. Takže hlavu vzhůru a hajdy pro první třídu.

Dnes již není v předpise požadavkem žádné omezení BMI. Obezita ale způsobuje mnoho závažných onemocnění, jako jsou kardiovaskulární choroby, spánková apnoe, cukrovka a mnoho dalších. Pokud pilot chce létat spokojeně až do vysokého věku, měl by se obezitě vyhýbat.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den, je nedostatečná funkce štítné žlázy, léčená pomocí hormonů každý den, překážkou pro prodloužení medical 1?



Dobrý den, 
nedostatečná funkce štítné žlázy správně léčená pomocí hormonů není překážkou pro vydání jakéhokoli medicalu. Povinností leteckého lékaře je zkontrolovat správnost léčby a vyžádat si zprávu ošetřujícího endokrinologa včetně laboratorních výsledků hladiny hormonů. Zprávu musí poslat ke kontrole letecko-lékařské inspekci Úřadu pro civilní letectví. Pokud by se ukázalo, že hladina hormonů není ve správném rozmezí, je tato komplikace obvykle dobře řešitelná úpravou léčby. Nepřijatelné jsou projevující se zdravotní obtíže spojené s nesprávně léčenou nebo neléčenou sníženou i zvýšenou funkcí štítné žlázy.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Snažím se věnovat akrobacii. Co omezuje snášenlivost negativního přetížení? Jak se má správně dělat manévry proti ztrátě vědomí?



Odpověď:
Snášenlivost negativního přetížení je velmi omezená, protože je to podnět, se kterým se v běžném životě nelze setkat a tělo se mu neumí bránit téměř vůbec. Neumíme se mu bránit manévry ani technickými prostředky. Nejsou k tomu žádné pomůcky. Proto stíhači otáčí letadlo "na boudu" vždy tak, aby bojový manévr byl vždy proveden na pozitivním přetížení. -2 G znamenají, že pilot je pro ovládání letadala nepoužitelný. -4G vedou k bezvědomí. O příčině toho víme překvapivě málo. Pravděpodobně mozkové cévy chrání mozek před přeplněním krví tím, že se uzavřou. Zpomalí se extremně i srdeční práce. A to způsobí nedostatek kyslíku v mozku, tedy příčina je podobná, jako při hypoxii.
David Melechovský

Dobry den,

Chtel bych se vas zeptat, jake jsou kriteria pro uspesne vydani medical class 1 nebo 2 po neurologicke strance.

Po skole bych rad udelal PPL, CPL a dale pokracoval :)

Kdyz jsem byl maly, mel sem pomerne velke tiky, skubani hlavou, mrkani, atd...

Momentalne jiz skoro presly, je mi 19 a nekdy nejaky pocit neco udelat mam, ale da se to bezproblemu zvladat. (Nikdy jsem zadne leky nebral a ani neberu

Dekuji za uprimnou odpoved, ad si nemusim delat planenadeje,ikdyz to byl muj detsky sen az doposud.



Dobrý den, 
neurologické požadavky jsou definovány v předpisech "Část-MED" a "Přijatelné způsoby průkazu a poradenský materiál k Části-MED". Oba tyto dokumenty najdete v Odkazech na mých webových stránkách. Podle Vašeho popisu není možné přesně určit příčinu Vašich obtíží. Pokud máte nějakou dokumentaci ze starších neurologických vyšetření, pošlete mi je. Rád to s Vámi budu konzultovat. 
Srdečně Vás zdraví
David Melechovský

Vážený pane doktore,
děkuji Vám za Vaše webové stránky leteckylekar.cz. Našel jsem zde odpovědi na mnohé otázky. Přesto bych se Vás chtěl zeptat na můj problém. Mám zájem o výcvik pilota ULL(A) a včera jsem absolvoval seznamovací let. Při startu a některých manévrech mi dvakrát dobře nebylo, ale myslím si, že se to zlepší. Také jste to naznačoval v jednom ze svých článku. Překvapilo mě však, že po přistání se mi trošičku točila hlava a tento stav přetrvává dodnes (cca 26 hod po letu). Může to mít skutečně spojitost s letem, který trval 20 minut ve výčce cca 250m nebo je to shoda náhod a problém může být jinde? Děkuji Vám za odpověď.



Dobrý den,

pokud jde o lidské zdraví, není nic nemožného. Vzpomínám si na svůj první transkontinentální let z Prahy do Hanoje. Podlaha se pode mnou vlnila ještě 3 dny. Pokud jste letěl sportovním letadlem poprvé, tak bych Vaše obtíže nehodnotil jako zdravotní problém, ale jen jako nezkušenost s neobvyklým prostředím letu. Téměř jistě se to bude s výcvikem zlepšovat.

Zdraví Vás
David Melechovský

Přistával jsem v podvečer s vlečnou proti slunci po celodenním vlekání. Udělalo se mi silně nevolno, po přistání to rychle odeznělo. Překvapil mě ten náhlý pocit na zvracení a motání hlavy. Je to nebezpečné?



Odpověď:
Ahoj,
zaznamenal jsem podobnou příhodu u nás v aeroklubu. Obtíže naprosto stejného druhu nastaly u mladého vlekaře, který přistával proti zapadajícímu slunci. Na stažený plyn se sluneční kotouč probleskoval mezi listy vrtule. Vlivem stroboskopického efektu a nízkých otáček motoru vlečné byla frekvence záblesků slunečního svitu přesně taková, jaká vyvolává jev zvaný Flicker vertigo.

Světelné záblesky o frekvenci 4 až 20 Hz mohou u človeka vyvolat pocit nas zvracení, zvracení, pocit úzkosti, vzácně i kolaps. Název Flicker vertigo znamená závrať ze záblesků a řadí se mezi letové iluze. Více ohroženi jsou piuloti vrtulníků , protože mají častěji listy rotoru mezi sebou a sluncem.

Podobné obtíže můžou vyvolat záblesky protisrážkového majáku přede mnou stojícího letadla, které bliká do mého kokpitu. Za letu se mohou zábesky protisrážkového majáku mého letadla odrážet od okolní oblačnosti do kabiny, proto se protisrážkový maják za letu v mraku vypíná.

Když záblesky ustanou, obtíže obvykle rychle mizí. Na tomto jevu je ale nebezpečná nevyzpytatelná reakce pilota na obtíže, případně prostorová dezorientace s nesprávným zásahem do řízení. Únava samozřejmě situaci zhoršuje.

Příčina jevu je nejasná a pravděpodobně jde o rezonanci světelných podnětů s vnitřní frekvencí, na které náš digiální mozek funguje. Prevence je snad jen vyhnout se přistání proti zapadajícímu slunci. Pokud obtíže nastanou , změňte otáčky motoru. Frekvence záblesků se tím pravděpodobně změní a dostane se z rozsahu nežádoucích frekvencí.
Zdraví
David

Dobry den pane doktore, lze prosim v letadle (pri kratsich letech v hladine 150 az 180 - typicky napr. prelet centralni casti Alp) pouzit pro dodavku kysliku pilotovi i kyslikove generatory jako napr. O2Pack nebo je nutne mit kyslik "z lahve"

diky moc



Dobrý den,

kyslíkový systém je zařízení, na kterém závisí Váš život. Důsledky jeho selhání doporučuji si vyzkoušet v barokomoře. Osobně s tím mám zkušenost. Díky nevhodné netěsnící masce jsem byl ve FL 180 vystaven velmi nepříjemné hypoxii. Naštěstí jsem letadlo neřídil a byl jen cestujícím.

Kromě toho, že to nařizuje předpis, tak také obava o vlastní život by mi nedovolila použít jiný systém, než certifikovaný. Nabídka přenosných systémů na trhuje je kolem 600 USD. Jeho konstrukce není triviální a je to na dlouhou přednášku. Mnoho pilotů již zemřelo na selhání systému amatérské konstrukce, viz databáze NTSB.

Rozhodně nedoporučuji experimentovat s amatérskou konstrukcí.

S pozdravem
David Melechovský

Dobrý den,
pozapomněl jsem si obnovit Medical 2. třídy. Termín provedení rozšířeného vyšetření je podle údajů v Medical 1.1.2014. Co s tím lze dělat?
Děkuji



Dobrý den, 
Váš medical Vám mohu bez problémů obnovit. Pro druhou třífu jej mohu obnovit kdykoli, pro první třídu pokud nepropadla na dobu delší , než je pět let. Můžete se ke mně bez obav objednat, pouze s propadlým medicalem nelétejte.
Srdečně zdraví David Melechovský

Pane doktore, mám dotaz, jestli se provádí odběr krve, když si žádám o zdravotní způsobilost 1 a 2.třídy?



Dobrý den,
pro získání 2. třídy u mně není vyšetření krve paušálně požadováno. Pro obnovení 1. třídy provádím vyšetření hemoglobinu a za určitých okolností (věk, zdravotní stav) také vyšetření cholesterolu. Pro prvotní získání 1. třídy v České republice ale kolegové požadují více vyšetření - krevní obraz a některé hodnoty ze základních biochemických vyšetření.

Pokud máte ale nějaké onemocnění, například sníženou funkci štítné žlázy nebo cukrovku, mám za povinnost provést vyšetření týkající se těchto nemocí. Letecký lékař je podle předpisu povinen ověřit, že Vaše nemoc je stabilizována a dobře léčena.
Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den pane doktore, 

 
chtěla bych se Vás zeptat, zda je pro prodloužení zdravotní způsobilosti 1. třídy velkou překážkou preventivní odebrání prsních žláz s následnou rekonstrukcí prsou?
 
Děkuji za odpověď.
Hezký den Vám přeji.
 

 
Dobrý den, paní Janovská,
 
pokud bylo odebrání preventivní a neměla jste zhoubný nádor, potom taková operace není překážkou pro vydání 1. třídy.
 
Pokud jste měla zhoubný nádor, bude vyžadována zpráva onkologa. Pokud nejsou známy reziduální zbytky nádoru a léčba je úspěšná, i tak je možné získat první třídu. Je nutné v takovém případě počítat s omezením obchodního létání v dvoučlenné posádce po dobu 5 let a povinnost každý rok předkládat  zprávu onkologa.
 
Srdečně zdraví
David Melechovský

Ahoj Davide,
mam dotaz ze skupiny spise lidske vykonnosti (resp. predpisu). Je nekde stanoveno omezeni max. letove doby, kdy by clovek mohl legalne fungovat jako velici pilot? Jedna se mi o pripad, kdyz se sejdou akce typu let do zahranici s masinkou, ktera ma autopilot (a tedy prilis nezatezuje z hlediska unavy nutnosti se neustale “prat” s rizenim), a pak se jeste naskytne moznost letat vycvik v noci (jako instruktor). Kazdopadne tam bude unava prostredim, protoze clovek musi komunikovat a byt ve strehu po celou dobu letu – to je bez debat.

Jsou tam nejake povinne prestavky (jako maji TIRaci), nebo je to ciste na nejakem celkovem max. povolenem denim naletu resp. naletu za 24hod.? Diky za Tvuj cas.



Ahoj,

pokud letíš soukromě, takový limit neexistuje.

Pokud letíš obchodně, takové limity zcela jistě existují. Najdeš je v NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (ES) č. 1899/2006 , předpis EU-OPS, hlava Q:

Omezení doby letové služby a služby
1.1 Kumulativní hodiny služby
Provozovatel zajistí, aby celkové doby služby přidělené členu posádky nepřekračovaly:
a) 190 hodin služby během 28 po sobě následujících dnů, rozložených na toto období pokud možno rovnoměrně,
a
b) 60 hodin služby během 7 po sobě následujících dnů.
1.2 Omezení celkových dob letu
Provozovatel zajistí, aby celkové doby letů, na něž je jednotlivý člen posádky přidělen, nepřekračovaly
a) 900 hodin doby letu v kalendářním roce;
b) 100 hodin doby letu během 28 po sobě následujících dnů.

Zdraví
David Melechovský

Dobrý den, celkem vážně zvažuji, že bych pracoval jako dopravní pilot. Ale čeká mě chirurgický zákrok a nevím, jestli by nemohl být příčinou problémů u zdravotních testů. Nevím, jak přesně se ta operace jmenuje, ale jedná se o rozříznutí spodní čelisti, posunutí asi o centimetr směrem ven a následné spojení obou částí kosti titanovými destičkami. Tyto destičky jsou trvalé, nebudou mi je vyndávat. V angličtině jsem tuto operaci našel pod zkratkou BSSO. Je mi 17 let, jsem zdravý, neočekávají se jakékoli komplikace nebo dočasné či trvalé následky. Myslíte, že by tento zákrok mohl mít vliv na splnění 1. stupně zdravotní způsobilosti. Děkuji za odpověď. Tomáš



Dobrý den, 

z hlediska bezpečnosti letu je podstatná Vaše chopnost artikulovat a komunikovat. Rány po operaci by měly být zahojené. Jinak nepředppokládám žádné potíže, které by měla Vaše operace způsobit při získávání 1. třídy zdravotní způsobilosti.

Přeji rychlé uzdravení a držím place při leteckém výcviku.
Srdečně zdraví
david Melechovský

Dobrý den,
od malička mám zkřivenou nosní přepážku. Její operace není nutná, ale spíše komfortní, vzhledem k potížím během rýmy apod. Ale byl bych nerad, kdybych si touto operací znemožnil získání Osvědčení zdravotní způsobilosti jak 2. tak i 1. třídy. Je získání Osvědčení po operaci problém, nebo by to neměla být překážka?
Děkuji, Martin



Dobrý den,
nemusíte mít obavy, operace nosní přepážky nemá vliv na Vaši zdravotní způsobilost dopravního pilota. V předpise je pouze požadavek, že obě nossní dutiny musí být průchodné, což by operace měla naopak zlepšit.
Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda je možné získat letecké osvědčení zdravotní způsobilosti v případě, že byla manželovi operativně odebrána slezina. Ten byl 20 let pilotem vrtulníku u armády a nyní ji dobrovolně opustil. Jiné zdravotní problémy nemá. Katka



Dobrý den,
nenapsala jste mi, jakou třídu zdravotní způsobilosti chce Váš manžel, zda chce dále létat s vrtulníkem a také proč mu byla odebrána slezina.
Sama operace ani chybějící slezina, například po úrazu, není překážkou v létání. Překážkou mohou být některé nemoci, které vyžadují odebrání sleziny. Většinou jde o hematologická onemocnění a některá z nich mohou znamenat riziko pro bezpečnost pilota. Objednejte ke mně manžela ke konzultaci.
Zdraví Vás David Melechovský

Dobrý den, chci se zeptat na prohlídku 1. třídy, zda bych prošel s tímto zdrav. stavem. Po narození odoperovaná ledvina, zůstala jizva na levém boku, druhá ledvina zvětšena, zastává funkci obou. V dětství šelest na srdci, dnes již v pořádku. Je mi 28 let. Děkuji za odpověď. S pozdravem František



Dobrý den, 
pokud Vaše jedna ledvina spolehlivě plní svoji funkci a nemáte známky selhávání ledvin, potom operace ledviny nebrání získání 1. třídy. Pokud jste měl v dětví šelest, který nemá vliv na výkon srdce a nemáte známky selhávání srdce, potom velmi pravděpodobně ani tento šelest nebude bránit získání 1. třídy.
Přeji mnoho zdaru v povolání pilota, srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý večer, pane doktore.
Chtěl bych se zeptat jestli je Dg S 010 Otevřená rána vlasové části hlavy a Dg2 W 206 Úder hozeným, vrž.n.předm. důvodem k návštěvě a potvrzení od leteckého lékaře k mé další způsobilosti pilota kluzáku (GLD) s průkazem MCC 2 .
Děkuji za odpověď Zaharowski Ivo



Dobrý den, 
nemusíte jej navštěvovat, stačí mu zavolat a požádat jej o radu. Důležitou okolností poranění hlavy je, zda jste byl v bezvědomí třeba i krátkém nebo neprodělal poranění mozku.
Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den,

platí osvědčení o zdrav. způsobilosti 1.třídy ze zahraničí /Anglie/ i v ČR?
Lze jej u nás eventuelně prodloužit?
Díky za odpověď.



Dobrý den, 
osvědčení zdravotní způsobilosti vydané ve Spojeném království podle předpisů JAR-FCL3 nebo Part-MED jsou v České republice platné, stejně tak platí ve všech zemích Evropské unie.

Prodloužit Vám mohu jakékoli Osvědčení zdravotní způsobilosti 1. nebo 2. třídy vydané kdekoli v Evropské unii.

Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den pane doktore. Od jara jsem aktivní parašutista a tudíž mám platné osvědčení zdravotní způsobilosti 2.třídy. Příští rok bych si chtěl udělat paraglidingový kurz. Můj dotaz zní, zda musím znovu absolvovat lékařské vyšetření, nebo jestli bude stačit to,které platí pro skydiving? Předem Vám děkuji za odpověď.



Dobrý den, 
Osvědčení zdravotní způsobilosti 2. třídy vydané pro parašutismus je platné i pro paragliding. Pokud bude užívat bezmotorový paraglide v sóle, jeho platnost je dokonce neomezená.
Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den,

mám dotaz, zda moje stávající platné zdravotní osvědčení 2. třídy je postačující pro upgrade pilotního výcviku na PPL nebo musím absolvovat vstupní prohlídku? Současná kvalifikace je GLD a ULL.
Díky a pochvala za vynikající stránky!



Dobrý den, děkuji Vám. Podívejte se na svůj doklad o zdravotní způsobilosti. Pokud je zde uvedeno, že je vydáno podle Part-MED nebo JAR-FCL3, je platné i pro pilota PPL. Pokud je vydáno podle ICAO, musíte prodělat vstupní prohlídku podle evropských pravidel. Potřebnou prohlídku Vám mohu provést a vydat Osvědčení zdravotní způsobilosti 2. třídy podle Part-MED.
Přeji mnoho zdaru.David Melechovský

Dobrý deň pán Melechovský,

Minulý týždeň som bol u Vás na lekárskej prehliadke.
Bol som príjemne prekvapený Vašim prístupom a profesionalitou ... a v neposlednej miere aj dobou trvania prehliadky.
Poďakovanie patrí samozrejme aj Vašej asistujúcej sestričke.
Myslím, že aj v budúcnosti budem hľadať možnosť, ako vykonávať obnovovanie ZP u Vás.

S pozdravom,
Best regards,

Jozef XXXXXXXXXXX



Dobrý den, pane XXXXXXXXX,

jsem opravdu rád, že jste u nás byl spokojen. Dává nám to chuť do další práce.

Těšíme se na Vás příště !

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý večer, ráno jsme přiletěli z Dominikány, let trval 14 hodin, třikrát jsme přistávali a vzlétali. Během letu se synovi začala motat hlava. Již od rána jsme doma a stále se mu při prudším pohybu motá, může to být nebezpečné a čím je to způsobeno? Dīky moc



Dobrý den,

tyto obtíže nejsou neobvyklé. Může za ně neobvyklé podráždění rovnovážného ústrojí a také možná nedokonalé vyrovnání středoušní dutiny. Téměř jistě s během hodin obtíže zlepší. Pokud by příznaky neodezněly do 3 dnů, požádejte o pomoc lékaře.

S pozdravem
David Melechovský

Dobrý den,

jsem držitelem Osvědčení zdravotní způsobilosti první třídy a chtěl bych se zeptat jestli i v takovémto případě je nutné mít svého praktického lékaře. Protože stejně vždy je vše nutné konzultovat s leteckým lékařem, popřípadě by mě zajímalo jestli nějak funguje spolupráce mezi praktickými lékaři a těmi leteckými, abych nemusel při každé nemoci/zranění chodit po dvou doktorech. Pokud k tomu máte nějaké bližší informace, byl bych za ně vděčný.

Děkuji předem a přeji hezký den



Dobrý den, Matesi, 

toto je velmi důležitá otázka a já Vám za ni děkuji.

Cílem práce leteckého lékaře je odhadnout riziko Vašeho náhlého selhání při řízení letadla spojeného s rizikem letecké nehody. Současně máme povinnost vyšetřit Váš zdrak a sluch tak, aby neomezoval bezpečnost letu. Proto se letecký lékař zaměřuje na některé konkrétní nemoci, které náhlé selhání způsobují, například srdeční nemoci, onemocnění mozku atd. Dále letecký lékař spojuje znalosti medicíny se znalostí leteckého prostředí a požadavků na piloty. Musíme se tedy v leteckém prostředí pohybovat a mít s ním zkušenosti.

Uvedu Vám konkrétní příklady. Je od nás požadována detailnější znalost kardiologie, očního lékařstvé, otorinolaryngologie . Musím třeba umět vyhodnotit riziko fibrilace srdečních síní na riziko náhlého selhání. Takové znalosti jsou poměrně speciální a od praktických lékařů je v tomto oboru nelze žádat. Naproti tomu se ale vůbec nezabýváme třeba očkováním, prevencí nádorů prostaty, prsů, tlustého střeva, indikováním lázeňské péče, léčbou běžných virových onemocnění a podobně.

Jsme tedy poměrce úzce zaměřeni na určitou část Vašich zdravotních obtíží a máme jiný cíl, než Váš praktický lékař. Jsou od nás požadovány jiné znalosti a jiná vyšetření. Proto rozhodně doporučuji mít praktického lékaře a chodit na preventivní prohlídky, které Vám zdravotní pojišťovny hradí na rozdíl od mé péče.

Spolupráce leteckého lékaře s praktickým lékařem vzniká, pokud Vážněji onemocníte. Potom jste povinen svého leteckého lékaře informovat o své nemoci a požádat jej o radu. Pokud nemoc může mít vliv na bezpečnost letu, měl by si letecký lékař vyžádat lékařskou zprávu ošetřujícího lékaře, což může být i praktický lékař. Dále by měl posoudit, zda je nemoc slučitelná s bezpečným létáním, zda je adekvátně léčena zda léky nemají nežádoucí vedlejší účinky.

Uvedu Vám opět typický příklad. Když pilot onemocní vysokým krevním tlakem, takovou nemoc zvládne většinou praktický lékař léčit samostatně. Měl by provést potřebná vyšetření srdce, očního pozadí, ledvin, krevní testy. Naordinuje léky a zkontroluje jejich účinnost. Je toho hodně, co musí udělat. Důležité je tedy, že k praktickému lékaři to máte blízko, znáte se s ním a důvěřujete mu.

Letecký lékař by si v takovém případě měl vyžádat zprávu praktického lékaře o provedených vyšetřeních a měl by zkontrolovat nejenom krevní tlak, ale zda například praktický lékař nepřehlídnul poškození zraku hypertenzí. Měl by zkontrolovat, že použité léky jsou kaceptované v letectví, protože nezpůsobují závratě a omdlívání. Některé léky proti vysokému tlaku snižují toleranci přetížení, což praktický lékař nemusí vědět. Měl by ověřit, že léky berete alespoň pět dní a nemáte závratě nebo hypotenzi, aby jste nezkolaboval v letadle.

Leteckých lékařů je nepoměrně méně, než praktických lékařů, a určitě to k němu máte dál, než k praktickému lékaři. Pilot by se měl léčit tam, kde to má blízko, kde důvěřuje svému lékaři a nemá důvod mu zastírat své obtíže.

Víte, je třeba se zamyslet i nad praktickou stránkou věci. Když zakážeme létat pilotům s antidepresivy, výsledkem jsou létající depresivní piloti. Kdybychom zakázali létat pilotům s antihypertenzivy, piloti budou dál létat s hypertenzí. Víme, že piloti nám z pochopitelných důvodů snaží i třeba neúmyslně a v dobré víře snaží bagatelizovat své zdravotní obtíže. Sám jsem pilot a dobře rozumím jejich obavám. Zlehčování obtíží mými pacienty patří k mému povolání a sotva se lze na kolegy piloty zlobit. Výsledkem mojí léčby by ale byla neadekvátní léčba. Proto je můj názor, že letecký lékař by se neměl plést do léčby. 

Upřímně řečeno jsem se už setkal v praxi už s více takovými tragickými případy, kdy se letecký lékař pletl do léčby. To je v České republuce trochu historický fenomén. Pilot například bagatelizoval a zlehčoval své obtíže tak dlouho, až si z dobře léčitelné hypertenze vyrobil závažné srdeční selhání a ischemickou chorobu srdeční. Proto si myslím, že práce leteckého a ošetřujícího lékaře by mělůa být důsledně oddělována. Je to v zájmu zdraví našich pacientů a ve výsledku to prodlužuje leteckou kariéru.

Srdečně zdraví David Melechovský

Dobrý den, pane doktore!

1. Na Vašem webu se hovoří o různých variantách osvědčení zdravotní způsobilosti: a) podle nařízení EU 1178/2011 Part-MED; b) podle JAR-FCL 3; c) podle předpisu "Požadavky na zdravotní způsobilost 2. třídy"; d) podle ICAO. Jedná se o čtyři různé druhy osvědčení, nebo c) a d) jsou shodné, tedy výsledkem prohlídky podle "Požadavků na zdravotní způsobilost 2. třídy" je osvědčení podle ICAO, takže varianty jsou pouze 3? JAR-FCL 3 stále platí, nebo je Part-MED (přinejmenším v rámci EU) jeho náhradou?

2. Jaké jsou hlavní odlišnosti požadavků předpisu "Požadavky na zdravotní způsobilost 2. třídy" (pro ULL) oproti požadavkům pro 2. třídu podle Part-MED?

3. Dá se obecně říci, že požadavky Part-MED jsou oproti "Požadavkům na zdravotní způsobilost 2. třídy" přísnější nebo přinejmenším shodné, a tedy, že kdo vyhovuje 2. třídě podle Part-MED, vyhovuje automaticky i "Požadavkům na zdravotní způsobilost 2. třídy"?

4. Pokud vydáte osvědčení 2. třídy podle Part-MED, můžete současně vydat i osvědčení 2. třídy podle ICAO? Lze to učinit jako pouhý formálně-administrativní krok (absolvovat prohlídku a zaplatit osvědčení podle Part-MED a k němu si odnést ještě kartičku podle ICAO)?

5. Platí osvědčení podle Part-MED i mimo země EU? Pro případ létání mimo EU by se mi zdálo jistější vlastnit doklad podle ICAO. To je také důvodem otázky č. 4.



Dobrý den, 

1. Je mi jasné, že dochází ke zmatení pojmů starých a nových. V současné době máme pouze dva typy Osvědčení zdravotní způsobilosti. První je Osvědčení zdravotní způsobilosti podle nařízení EU 1178/2011 Part-MED (1. , 2. a 3. třída) pro všechny létající prostředky kromě sportovních lékajících zařízení (SLZ). Druhým je Osvědčení zdravotní způsobilosti určené pouze pro SLZ podle CAA-ZLP-153 " Požadavky na zdravotní způsobilost 2. třídy." Oba platné předpisy najde na stránce "Předpisy a formuláře" těchto mých stránek.

Podle předpisu L1 ( Annex č.1 ICAO) nelze v ČR osvědčení pro pilota vydat. Nicméně Osvědčenízdravotní způsobilosti podle nařízení EU 1178/2011 Part-MED splňuje standardy ICAO. Stejně tak předpis JAR-FCL3 už není platný.

2. Požadavky na Osvědčení zdravotní způsobilosti pro SLZ jsou mírnější jednodušší, než požadavky předpisu Part-MED. Nelze tu rozebrat všechny odlišnosti, ale například SLZ nelétají v noci a proto nevadí poruchy barvocitu.

3. viz odpověď 2. Je pravda, že pokud někdo splňuje požadavky Part-MED, splňuje i požadavky pro SLZ. Opačně to platit nemusí.

4. Osvědčení vydané podle Part-MED jsou platná i pro SLZ . Naopak to neplatí nikdy. I když je na medicalech pro SLZ napsáno, že jsou vydány podle ICAO, není to pravda. Je to díky zastaralým tiskopisům z dob, kdy byly tyto medicaly vydávány podle předpisu ICAO L1. Medical pro SLZ nesplňuje standardy ICAO, je čistě národním průkazem ČR.

5. Osvědčení podle Part-MED je platné ve všech evropských zemích a pilot může s tímto medicalem být zaměstnán a provozovat létání ve všech evropských zemích. Splňuje také standardy ICAO a proto pokud pilot přelétává do členské země ICAO, může tento medical použít. Nemůže ale být s tímto průkazem zaměstnán u provozovatele mimo EU (většinou, existují vyjímky). Členské země ICAO vyžadují pro své provozovatele medicaly vydané v té zemi, kde je pilot zaměstnán. Vyjímkou jsou například evropské země, které si medicaly navzájem uznávájí jako domácí. Osvědčení pro SLZ je platné pouze v České republice. Za určitých okolností jej může uznat i jiný stát, v principu je to ale český národní průkaz.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den,

přetížení má vliv na prokrvení mozku. Negativní přetížení mozek překrvuje, mozek se tomuto překrvení brání a zpomaluje proud v tepnách, které ho zásobují. Při pozitivním přetížení se žilní krev hromadí v dolní polovině těla a nevrací se k srdci. Srdce nemá co pumpovat a dochází k nedokrevnosti mozku. Oba mechanizmy způsobují nedokysličení mozku (hypoxii), následkem je postupné selhávání mozkových funkcí.

Mechanické působení přetížení na mozek je méně podstatné, protože k selhání mozku dojde dříve hypoxií. K poškození mozku přetížením by musely být násobky přetížení extrémní. Taká přetížení netolerují ani naše letadla. K poranění mozku přetížením tak dochází pouze nárazem do země při leteckých nehodách.

K porušení spojení mozku s míchou nebo hlavovými nervy nedochází, takové poranění by bylo okamžitě smrtelné.

Přetížení v příčné ose je teoretické, žádné letadlo jej nedokáže vyvinout v takové míře, aby nás to mohlo ohrozit.

Podrobný článek o přetížení najdete v Kapitolách z letecké medicíny na mých webových stránkách.

Zdraví Vás

David Melechovský

Dobry den, chcel by som sa opytat ci mam sancu ziskat zdravotnu sposobilost 2. triedy pre pracu stewarda, ak mi v detstve robili pyeloplastiku na oblicke a pred dvomi rokmi mi vyberali oblickovy kamen...momentalne nemam problemy, podla poslednych vysetreni mi oblicky pracuju na 53% vpravo a 47% vlavo. dakujem za odpoved



Dobrý den, předpis Přijatelné způsoby průkazu a poradenský materiál k Části-MED nařizuje palubním průvodčím:

b) Palubní průvodčí s jakýmikoliv následky nemoci nebo chirurgického výkonu na ledvinách nebo močových cestách, zejména obstrukcí následkem striktury nebo kompresí, které by mohly způsobit zneschopnění, by měli být posouzeni jako nezpůsobilí.
(c) Palubní průvodčí s močopohlavní poruchou, jako je:
(1) onemocnění ledvin; nebo
(2) anamnéza renální koliky způsobená jedním nebo více močovými kameny
mohou být posouzeni jako způsobilí po vyhovujícím renálním/urologickém vyhodnocení.
(d) Palubní průvodčí, kteří prodělali velkou operaci močových cest nebo močového orgánu s úplnou nebo částečnou excizí nebo s přemostěním kteréhokoliv z orgánů, by měli být posouzeni jako nezpůsobilí a znovu posouzeni po úplném uzdravení před posouzením způsobilosti.

Přeloženo do češtiny: nesmíte mít přítomný konkrement v močových cestách nebo zůžení močových cest, které by hrozilo uzávěrem. Předpokládám, že neužíváte trvale léčbu s pomocí léků a ledviny pracují tak, aby jste nemusel být dializován. Potom podle mého názoru nemoc nebude bránit vašemu povolání stevarda.
Zdraví David Melechovský

Dobry den,

da se nekde najit seznam schvalenych leku? Spada mezi ty schvalene i Xados? Dekuji



Dobrý den, 

ofickální seznam léků není udržován a jeho znalost patří ke vzdělání leteckého lékaře. Ten by měl posoudit, zda použití konkrétního léku odpovídá požadavkům předpisu.

Xados dosud akceptován Úřadem pro civilníé letectví nebyl, ale prevděpodobně brzo bude. Zatím byl pro alergii schválen pouze Claritine a Aerius.

Srdečně zdraví
David Melechovský

Dobrý den pane doktore Vaše stránky jsem našel v souvislosti se sháněním informací pro seskok padákem z velké výšky cca 10 km z balonu, který jsme chtěli s kolegy realizovat. Jsem bývalým příslušníkem spec.jednotky s poměrně rozsáhlými zkušenostmi v parašutismu stejně jako kolegové se kterými by jsme chtěli seskok uskutečnit. největší výška seskoku, kterou jsme absolvovali bez dýchacích přístrojů bylo 6000 m z letounu Hercules. Běžných seskoků do 4500 m bez přístrojů máme několik set. Jsem si vědom, že seskok z výšky 10 km je značně rizikový, proto chceme věnovat přípravě maximum. Současně musíme vyřešit několik technických otázek. nejdůležitějším bodem je zajištění dýchatelného vzduchu pro posádku a personál balonu a samozřejmě i pro skákající parašutisty. V současné době není zcela jednoduché sehnat v ČR přístroje pro tento seskok, přestože o nějakých kouscích víme. Otázky zní: dá se dýchací souprava nahradit jiným zařízením např.potápěčskou soupravou (celouobličejovou maskou, automatikou, pot.lahvemi-pro které je v koši balonu dost místa... soupravou pro hasiče?? )tak aby se dal let bezpečně absolvovat..jiná doporučení? Vzhledem k rozsahu celé připravované akce, o kterou projevila zájem i média by jsme i rádi uvítali spolupráci s konkrétním odborníkem se kterým by jsme mohli věci přímo konzultovat. Chceme odvést profesionální výkon..ne zorganizovat partyzánskou akci s tragickým výsledkem. Za případné rady a zodpovězení otázek předem děkuji J. B.



Dobrý den,

Vaše otázka mě opravdu zaujala.

Otázka má dvě roviny. Jednou je praktická realizace, aby nedošlo ke ztrátám na životech, a druhou stránkou jsou letecké přepisy, které věci dávají legální mantinely.

Z praktického hlediska připadá v úvahu pouze přenosný kyslíkový přístroj určený pro plachtaře s 2 l lahví a maskou. Nosní brýle nejsou použitelné pro tento účel. Nabídka na trhu je v tomto směru dostatečná. Předpokládám relativně rychlý výstup v řádu minut, takže by stačil otevřený systém s trvalým průtokem. Systém by bylo potřeba upravit tak, aby byl bezpečný pro parašutistu. Ztráta masky například proudem vzduchu ve FL 330 znamená poruchu vědomí za asi 30 sekund. Neumím si představit jiné řešení, než upevnit masku pod helmu. Potápěčská automatika zde není použitelná, je určená pro přetlak, ne podtlak.

Z hlediska předpisu tento problém upravuje předpis L6/II, dodatek 2A. Jestli jsou zda další pedpisy, to bych musel hledat. Kyslíkový systém musí být certifikovaný jako celek a bez úprav. To tyto plachtařské systémy jsou. Dostup s těmito systémy je maximálně 33.000 ft při dýchání 100% kyslíku. Výš by bylo nutné přetlakové dýchání, které je finančně nedostupné. Nutnou podmínkou by byl pulsní oxymetr na prstu.

Prakticky to vidím tak, že nad asi 18.000 ft se tato akce stává poměrně riskantní a finančně náročnou. Nejsem si jistý, zda to je pro amatéry realizovatelné. Mě tyto otázky baví a docela rád bych se účastnil Vaší akce. Jako profesionála, specialistu na hypobarickou medicínu, bych Vám doporučil MUDr. Sázela z Ústavu leteckého zdravotnictví, který se této problematice věnuje trvale.

Zdraví Vás

David Melechovský

Dobrý den,
Mám otázku ohledně zdraví pilotů.Všude se píše ,že budoucí piloti musí absolvovat zdravotní prohlídku ,kde je seznam nemocí které nesnějí mít.Mohu se zeptat jaké nemoci mít nemohou ? Děkuji za odpověd a přeji hezký den flight 666



Dobrý den, 
seznam nemocí, které piloti mít nemohou, je v leteckých předpisech. Pro ultralehké létání, rogalisty a paraglidisty je to předpis "Požadavky na zdravotní způsobilost 2. třídy". Pro soukromé piloty, piloty kluzáku a balonu je to předpis "Část-MED" a "Přijatelné způsoby průkazu a poradenský materiál k Části-MED". Všechny tyto předpisy najdete v Odkazech na mých webových stránkách.
Zdraví David Melechovský

Dobrý den,

Rád bych se vás zeptal,jestli vadí když chci být vojenský pilot ve stíhacím letounu že mám na levém oku 2 dioptrie a na pravém 1 dioptrii.

A taky jestli je ve stíhacím letounu omezená výška pilota jestli ano tak kolik.

Díky předem za odpověď.



Dobrý den, 
omlouvám se, ale požadavky armády na piloty mi nejsou známy a armáda je nezveřejňuje.
Zabývám se pouze civilními amatéry. Doporučuji obrátit se s dotazem na dr. Šindelářovou, oční lékařku z ÚLZ. Je milá, ochotná a ráda Vám poradí.
Zdraví David Melechovský

Ahoj Davide, je povolene brat popri lietani suplementy na posilovanie ? (kreatin, amino, proteiny) Su nejake konkretne ktore su zakazane alebo naopak schvalene ?



Odpověď:
Ahoj,
pokud jsou těmi suplementy potravinové doplňky s obsahem cukrů, proteinů a minerálů, nepředstavují pro létání žádný problém. Nejde o léky ani omamné látky a proto nevyžadují schvalování. Léky na základě hormonů by samozřejmě problémem byly, ale ty jsou problémem i samy o sobě :-)
Zdraví tě
MUDr. David Melechovský

Dobrý deň,
potrebuji niejaku jednoduchú teóriu ohľadom ľudskej výkonnosti. Onedlho budem mať skúšky na pilota GLD a zišlo by sa mi to.
Veľmi pekne ďakujem.
S pozdravom P. P.



Odpověď:
Dobrý den,
jediná dostupná kniha Letecká psychofyziologie autorského kolektivu pod vedením doc. Šulce . Je to útlá knížečka, ale obsahově bohatá v rozsahu větším, než plachtař potřebuje. Obsahem odpovídá kurzu ATPL. Jedná se ale o kvalitní knížku. Jiná komplexní teorie v českém jazyce není dostupná. Například v angličtině jsou dostupné učenice Human performance and limitations od firmy Jeppesen a Oxford Aviation.
Zdraví
David Melechovský

Dobrý den,
v blízké době se chystám absolvovat zdravotní prohlídku. Chtěla bych se zeptat, zda-li prohlídka zahrnuje i testy na drogy? V nedávné době jsem totiž užila v malém množství marihuanu. Představovalo by to problém?



Dobrý den,
standardně v průběhu prohlídky neprovádíme testy na přítomnost marihuany nebo jiných návykových látek. Přesto od pilotů a palubních průvodčí se očekává kvalita osobnosti a sociální vyzrálost, při které nedochází k příležitostnímu užívání těchto látek.
S pozdravem David Melechovský

Dobrý den,
v roce 2005 jsem byl vyšetřován neurologem pro bolesti hlavy bez průvodních projevů cca 1x týdně. Přechodně léky tenormin 50mg 0-0-1/2 a cinarizin 25mg 0-0-1 jako premedikace k vyloučení raních bolestí. Neurologem sděleno, že tato premedikace je pro tělo rozumější, než aplikovat beta-blokátory aj. Dále přechodně Relpax, ale ten jsem netoleroval a Ibalgin (při bolestech). CT z roku 2005 negativní.
Tento stav byl z důvodu stresové rodinné situace. Při vyšetření diagnóza: Torpidní recidivující cefalea, pravděpodobně migrenózního charakteru. Od počátku 2006 bez medikace a bez bolestí - rodinná situace vyřešena rozvodem :-)
závěrečná diagnóza překvalifikována na: Ojedinělé pozátěžové tenzní bolesti hlavy, Dop: při bolesti Ibalgin, jinak bez opatření.
Včera jsem byl opět u svého neurologa provést kontrolní CT, negativní, závěr stejný jako v roce 2006. 
Odlítáno cca 200hodin na ULLa a 15 hodin na GA bez žádných zdravotních obtíží, momentálně před prvním sólem PPL. 
Je tato dignóza k neudělení MC-2? Migréna je obecně považována za zamítnutí...nicméně jí netrpím (a asi ani netpěl...)
Kdy budete dělat Vy vstupní vyšetření?
Děkuji za Váš čas.



Dobrý den, 
migréna ani torpidní recidivující cefalea není diskvalifikující pro 2. ani pro 1. třídu. Záleží na charakteru záchvatů. Pokud Vám záchvaty nebrání pokračovat v potřebné činosti, je nutné vyčkat 2 měsíce po posledním záchvatu a potom je možné vydat 2. třídu bez omezení. U těžkého průběhu záchvatů je 2. třída vydána s omezením "pouze s bezpečnostním pilotem". Toto omezení může být odstraněno nejdříve 6 měsíců po posledním záchvatu. Toto je názor převzatý od britského Civil Aviation Autority, jehož původ najdete zde : http://www.caa.co.uk/default.aspx?catid=2499&pagetype=90&pageid=13839. Jiný kolega může mít jiný názor. V každém případě před vydáním Osvědčení je nutné nové neurologické vyšetření. Zcela jiná situace je , pokud je ke kontrole bolestí hlavy nutná léčba s pomocí léků. Naprostá většina léků na léčbu migrény není akceptovatelná při řízení letadla. 
Podle popisu Vašich obtíží by jste něměl mít potíže s vydáním 2. třídy zdravotní způsobilosti. Nezapomňte si s sebou k vyšetření vzít svoji zdravotní dokumentaci včetně onoho posledního CT. 
Vydání 2. třídy pro PPL Vám již mohu provést.
Přeji mnoho zdaru! S pozdravem David Melechovský

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat, zda by při zkouškách na Medical 1, byl problém v tom, že jsem v dětství prodělal toxoplazmózu a také jsem absolvoval celkem 4 operace, kdy jsem měl zlomenou klíční kost a ruku. Všechny kovy byly extrahovaný. 

Předem díky za odpověď



Dobrý den, 

vyléčená toxoplazmóza nebude mít vliv na vaši způsobilost stát se dopravním pilotem. Stejně tak zahojené zlomeniny vás neomezí, když Vás už v pohyblivosti neomezují.
Přeji mnoho zdaru v kariéře dopravního pilota.
Srdečně zdravá David Melechovský

Otázka: Dnes jsem potkal jednoho svého kamaráda. Říkal mi že byl doktora ve věci prodloužení medical kartičky, aby mohl letos opět poletovat s kluzákem. Povídal mi hotové horory, kterým se zdráhám uvěřit, zvlášť když jsem nic podobného od nikoho jiného zatím neslyšel. Ale prvního apríla už bylo, tak nevím.
Otázkou je co z toho co mi povídal je pravda, a co třeba pramení z nedorozumění nebo nesprávného pochopení některých informací ať už ze ztrany doktora, nebo pacienta.
Takže co jsem se zhruba dověděl: (před každý bod si doplňte slovo "údajně")
- nově tyto prohlídky spadají pod UCL, konkrétně jeho část tzv. Letecko-lékařskou inspekci a jsou stejne komplexní pro GLD jako pro PPL.
- je třeba absolvovat mnohem více vyšetření a to taky za poněkud delší peníze, než jsme byli dosud zvyklí.
- jsou přísnější kritéria. Na mírně zvýšený tlak nebo cukr už medical nedostanu.
No, povídal mi toho asi víc kecali jsme asi půl hodiny, mluvil o několikastránkových formulářích a kdoví o čem ještě, ale hlavně řekl jednu věc, která se mi nelíbila a přinutila mne zeptat se zde na fóru jak to vlastně je.
Řekl mi totiž, že se už něklik hodin zabývá myšlenkou pověsit plachtění na hřebík, a přejít k ULL, kde jsou prý podmínky jednodušší a klacků pod nohy méně.
Mám na prodloužení ještě rok času, ale přesto bych rád věděl, jak je to doopravdy. Už kvůli němu.



Odpověď:
Zdravím účastníky diskuzí na Gliding.cz ,
děkuji Tomášovi za dotaz na změny, které postihly vydávání Osvědčení zdravotní způsobilosti pilotům kluzáků. Když jsem se o těchto změnách dozvěděl před asi měsícem, ihned mi došlo, že vyvolají vlnu nevole mezi plachtaři. Myslím, že je třeba vysvětlit, co se vlastně stalo.

Až do nedávna byl průkaz pilota kluzáku “národním průkazem”. To znamená, že byl platný pouze v České republice a jeho uznání v zahraničí záleželo na libovůli ostatních států. 

V posledních letech se ale Evropská unie snaží vytvořit nová společná pravidla v civilním letectví. Koncem roku 2011 vydala Evropská komise své nařízení 1178/2011, které nahradilo staré předpisy řady JAR-FCL. Motoráři tyto předpisy znají velmi dobře. Pověstný byl především JAR-FCL3, který reguloval zdravotní způsobilost pilotů. Byl k pilotům obludně krutý, byl beznadějně zastaralý vzhledem k moderní medicíně, byl to kostlivec ve skříni leteckých lékařů. Nový “doktorský” předpis Part-MED, který je součástí nařízení Evropské komise 1178/2011, hodnotím jako velmi kvalitní a vstřícný vůči pilotům i leteckým lékařům. Umožnil například létat po laserových operací očí, je tolerantnější k obézním pilotům, k těhotným ženám a přinesl mnoho dalších drobných vylepšení ve jménu pokroku. Mně osobně například umožnil získat pověření ÚCL pro obnovování 1. třídy zdravotní způsobilosti profesionálním pilotům. Předpis najdete na mých webových strákách.

Novinkou je, že nařízení EU 1178/2011 reguluje také vydávání pilotních průkazů pilotům kluzáků. Výhodou je, že takový průkaz je platný v celé Evropské unii. Pro piloty kluzáků zavádí dokonce dva různé průkazy - SPL (sailplane pilot licence) a LAPL(S) - (light aicraft pilot licence for sailplane). Průkaz SPL je požadavky na výcvik pilota přibližně na úrovni dnešního PPL. Průkaz LAPL(S) je na nižší úrovni. K těmto průkazům musí mít pilot odpovídající Osvědčení zdravotní způsobilosti. Pro průkaz SPL musí mít Osvědčení zdravotní způsobilosti 2. třídy stejné, jako mají motoráři. Pro průkaz LAPL(S) musí mít Osvědčení zdravotní způsobilosti pro LAPL. Takové Osvědčení pro LAPL je požadavky na vyšetření a kvalitu zdraví pilota pod úrovní 2. třídy.

Až sem je to myslím bez problému a věci fungují dobře. Potíž nastává s tím, že Česká republika získala odklad platnosti všech ustanovení nařízení EU1178/2011, které se týkají průkazů SPL a také LAPL. Důvodem je rozložit administrativní nápor na ÚCL a odsunout výměnu všech plachtařských průkazu do doby, až vymění všechny průkazy motorářů. Odklad je do 8.4.2015, kdy začnou platit nová pravidla pro vydávání pilotních průkazů pro piloty kluzáků. Nicméně ČR nepožádala o odklad ustanovení o zdravotní způsobilosti Part-MED pro všechny včetně plachtařů. To znamená, že pilotní průkazy mají piloti kluzáků dosud podle starých pravidel, ale Osvědčení zdravotní způsobilosti mají už podle nových pravidel. A protože v České republice zatím neexistuje průkaz LAPL, musí mít z rozhodnutí ÚCL všichni plachtaři Osvědčení zdravotní způsobilosti 2. třídy stejného typu, jako mají motoráři, a to podle předpisu Part-MED. Tato “legislativní nehoda” bude platit až do 8.4.2015, kdy bude zavaden průkaz LAPL. Pro ty, kterým bude stačit pilotní průkaz LAPL(S) bude stačit podstatně jednodušší Osvědčení zdravotní způsobilosti pro LAPL. Pravda je, že Úřad uvažuje o zkrácení termínu zavedení LAPL.

K této nemilé legislativní zápletce se přidává další okolnost, která se týká leteckých lékařů. Aby mohl letecký lékař vydávat Osvědčení podle nového Part-MED i pro plachtaře a získal pověření ÚCL podle Part-MED, musí se doškolit. Doškolení prováděl Ústav leteckého zdravotnictví a cenu třídeního školení si stanovil na 20.000 Kč. Je to mimochodem dvojnásobná cena stejného školení, jaké se provádí ve Velké Británii na Kings College v Londýně a kde jsem školení prodělal já. Je to také přibližně trojnásobná cena školení, jaké se provádí v Německu na Deutschen Akademie für Flug- und Reisemedizin ve Frankfurtu. Tuto cenu musel letecký lékař zaplatit ze svých peněz, pokud si chtěl udržet kvalifikaci pro motoráře i plachtaře. Nelze mít kolegům za zlé, že se snaží, aby se jim vynaložené prostředky alespoň částečně vrátily v ceně vyšetření.

Zdravotní prohlídky spadaly pod ÚCL vždy. Odbor, který se tím na ÚCL zabývá, se jmenuje “Letecko-lékařská inspekce”. Tvoří jí dva lékaři, MUDr. Miroslav Rada a MUDr. Dana Horešovská. Jsou to zkušení letečtí lékaři a rozumní lidé. Pravda je, že že ÚCL pečlivěji dohlíží na kvalitu provedených vyšetření a dodržování standardů. Je to jeho povinnost. Přispěla k tomu nemilá událost. V minulé roce přicestovala do České republiky skupina 40 německých parašutistů. Lékařská prohlídka každého z nich českým lékařem trvala průměrně 2 minuty. Následně při seskocích dva parašutisté zahynuli. Kolega přišel o jmenování leteckým lékařem, udělal si ostudu a vrhnul špatné světlo na letecké lékaře. Ministerstvo dopravy a ÚCL si samozřejmě takové excesy nepřeje. Nikdo z nás nechce ve sportovním letectví vidět umírat lidi. Zcela jistě někteří z Vás v minulosti zažili situaci, kdy lékař prodal razítko do mediklu za dvě stovky jen mezi dveřmi ordinace bez řádného vyšetření. Pokud by to takto nyní dělal dál, s velkou pravděpodovností přijde o své jmenování a také prostředky vynaložené za vzdělání a jmenování Úřadem. Mimo to takto prodávat razítka je neslušné. Ve skutečnosti se nezměnil počet a složitost vyšetření, nyní se ale musí provádět poctivěji a podle požadovaných standardů.

Jinou otázkou je, zda pilot kluzáku potřebuje lékařskou prohlídku. To je otázka pro zákonodárce, v tomto případě EASA, nikoli pro lékaře. Nedávno jsem studoval v USA, kde jsem v FAA získal pověření vydávat Medical card podle FAA pro ty, co létají v USA nebo s americkými letadly. Je pravda, že v USA stačí pilotovi kluzáku pouze řidičský průkaz. Pravda také je, že pokud požádá o Medical card pro soukromého pilota a nezíská jej, nesmí už létat ani s kluzákem. Kluzák neobsahuje palivo a jeho hmotnost je relativně malá. Při nehodě ohrožuje pilot kluzáku nejvíce sám sebe, svého cestujícího a své letadlo. Ukázala to také loňská nehoda z Medlánek, kde pilot zamlčel před lékařem své záchvatovité onemocnění. Dokonce nebral asi své léky. K dovršení arogance si vzal cestující na palubu. Za letu upadnul do bezvědomí. Cestující bez letecké zkušenosti si vlastní odvahou zachránila život a pilot byl obviněn z veřejného ohrožení.

Zásady letecké medicíny ale nevymýšlí zákonodárce, ale určuje je biologie našeho těla. Obor letecké medicíny je sice relativně mladý, ale mnoho vědců v něm už bádalo. Na základě krví zaplacených zkušeností z letectví a na základě statistik a epidemiologických studií došli k závěrům. Zjistili, které nemoci jsou za kniplem relativně bezpečné a které už ne. Naprostá většina laiků i lékařů o tom neví téměř nic. Nevědomost vede k podceňování rizik. Já jako pilot jsem si vždycky byl sebejistý svým zdravím a způsobilostí létat. Až při studiu letecké medicíny jsem se začal drbat na hlavě. Ono to zas tak jednoduché není.... Nehoda při náhlém selhání ze zdravotního důvodu má u dopravního pilota větší následky na více životech a majetku. U pilota kluzáku a sportovního pilota je ale pravděpodobnost nehody při selhání větší. Sedí totiž ve svém letadle sám, v dopravním letadle jsou obvykle borci dva. 

S léčeným vysokým krevním tlakem létá mnoho i profesionálních pilotů. Povinností leteckého lékaře je pouze ověřit, že je správně léčen a léky nemají nebezpečné vedlejší účinky (závratě, kolapsy). Vysoký krevní tlak přináší riziko mozkové a srdeční mrtvice. Je jedním z hlavních rizikových faktorů náhlého selhání oběhu. Zde se nic nemění.

Cukrovka také není pro létání problém, pokud je léčena dietou nebo metforminem (Glucophage) a některými dalšími moderními léky. Nepřijatelný zůstává inzulín a sulfonylurea, protože přináší riziko hypoglykémie s náhlým bezvědomím. Ani zde se pro piloty nic nemění.

Ještě poznámka k ceně vyšetření. Jsme zvyklí, že lékařská péče je zadarmo. Jenže ona není. Ve skutečnosti je hrazená zdravotními pojišťovnami. Zdravotní prohlídku pilota pojišťovny nehradí a musí jí uhradit pilot. Stejně jako majitel buřtstánku musí Váš lékař ze svého zaplatit svoje náklady a pracovat tak, aby se uživil. Zkuste si sami odhadnout, jaká je spravedlivá cena za vyšetření. Když provádí lékař prohlídku poctivě, musí Vám pomoci vyplnit formulář, který je skutečně o něco více komplikovaný, než jsme byli zvyklí. Ve skutečnosti pilot vyplňuje jednu stránku formuláře a lékař vyplňuje druhou stránku formuláře. Formulář najdete na mých webových stránkách. Vlastní prohlídka trvá asi půl hodiny včetně EKG. Několik minut potřebuje na to, aby vystavil průkaz, protože nově musí být na oficiálním formuláři tištěný laserovou tiskárnou. Dál už to pilot obvykle nevidí, ale lékař si musí vzít dokumentaci a dát ji “do pořádku”. Potom jí musí odeslat jí na ÚCL, to znamená dát jí do obálky a jít s ní na poštu. Časová náročnost prohlídky dramaticky narůstá, pokud se musí při zdravotních problémech pilota žádat o schválení ÚCL. K tomu patří další byroktatické povinnosti, ale nechci Vás unudit k smrti. Pokud lékař chce splnit standardy, musí Vaší prohlídce věnovat asi hodinu a půl času, i když s Vámi v ordinaci stráví jen část. Prosím, porovnjte cenu Vaší prohlídky s cenou, kterou platíte například svému automechanikovi. 

Druhou stranou mince je, že by jste po svém leteckém lékaři měli chtít, aby odvedl stejně kvalitní práci, jako Váš automechanik. To znamená, že by si měl na Vás udělat dostatečně času, chovat se vhodně a být vstřícný. Vyšetření by nemělo být nepříjemné a stresující. Měl by být dostatečně vzdělán. Měl by rozumět základům letectví, druhům letadel a požadavkům kladeným na piloty. Ideálně by měl být sám pilot. Měl by vědět, jak Vás vyšetřit. Měl by mít dostatečné vybavení, aby Vás vyšetřil sám a neproháněl Vás po dalších čekárnách. Musí umět posoudit, jaká případná další vyšetření Vašich specifických nemocí jsou nezbytná, ale neměl by Vás honit po zbytečných vyšetřeních. Měl by umět samostatně posoudit, jaké nemoci jsou pro pilota rizikem, jaké léky by měl pilot užívat a jak léčit Vaše nemoci. Měl by Vám vysvětlit svá rozhodnutí, případná zdravotní rizika a omezení. Měl by Vás poučit o Vašem právu se odvolat k ÚCL. A hlavně by Vás neměl zbytečně posílat “výš” na ULZ, kdykoli zjistí u pilota jakýkoli zdravotní problém a zbavovat se tak svých povinností. Je vaše právo na tomto všem trvat, buďte sebevědomí a nedejte se.

Srdečně zdraví
David Melechovský, letecký lékař

Dobrý den, 

pravidelně chodím na odběry krve ke kontrole. Vše je v normě a v pořádku, až na hladinu Bilirubinu v krvi, kterou mám zvýšenou. Četl jsem, že to může být způsobeno nesprávnou funkcí jater, nebo žlučníku. Žádné problémy jinak nemám, nic nepociťuji. Může to mít zásadní vliv na vydání/nevydání I. třídy zdravotní způsobilosti? Díky



Dobrý den, 
nejčastější příčinou zvýšené hladiny bilirubinu v krvi u pacienta, který se cítí jinak zdráv, je tak zvaná Gilbertova nemoc. Projevuje se občasným zežloutnutím očního bělma, jinak je zcela neškodná a nemá vliv na Vaši zdravotní způsobilost profesionálního pilota. Pokud by byla příčina hyperbilirubinemie jiná, pro způsobilost je podstatná diagnóza, nikolik samotný příznak - zvýšená hladina bilirubinu. V každém případě doporučuji se poradit se specialistou na léčbu jaterních onemocnění - hepatologem.
Se srdečným pozdravem David Melechovský

Dobrý den,
Jsem ročník 1962,cca 1 rok mám hodnotu cukru v krvi 6,3. Užívám Siofor 500 , Lipanthyl267M a Sortis 10mg. Krevní tlak je v pořádku a žádné jiné komplikace z důvodu cukrovky 2.typu nemám.
Je možné s tímto uspět pro průkaz pilota kluzáků ? Případně jaká hodnoty hladiny cukru v krvi je hranicí... Děkuji.



Dobrý den, Honzo.
Váš diabetes mellitus s velkou pravděpodobností není překážkou v létání s kluzákem a získání Osvědčení zdravotní způsobilosti 2. třídy. Je nutné, aby s pomocí Vaší léčby byla nemoc dobře kontrolována, u diabetiků by hodnota glykemie neměla optimálně přesáhnout 6,0 mmol/l na lačno.Současně je potebné se přesvědčit, že se u Vás neprojevují následky diabetu, např. postižení sítnice oka, periferních nervů a pod. Před vydáním Osvědčení by letecké lékař měl doporučit vyšetření očního pozadí, neurologické vyšetření a další. Současně by měl kontrolovat stav Vaší choroby, aby se nezhoršila a nestala se nebezpečnou pro řízení letadla. V praxi to znamená, že si Vás bude zvát častěji, než ostatní kolegy letce. Přesto diabetes mellitus neléčený inzulínem Vám nezabrání věnovat se krásnému sportu létání s kluzáky.
S pozdravem
David Melechovský

Dobrý den, je možné dosáhnout na průkaz zdravotní způsobilosti II. nebo dokonce I. stupně s Touretteovým syndromem? Děkuji.

 

Dobrý den,
 
záleží na projevech, rozsahu postižení a Vašem věku. Obecně pokud je ordinována léčba léky, je nutné létání odložit. Postižení většiny pacientů po pubertě mizí a prognóza je dobrá. Je třeba dojít k vyšetření leteckým lékařem a seznámit lékaře s předchozí zdravotní dokumentací. Posouzení se provádí individuálně podle projevů nemoci.
 
Srdečně zdraví

David Melechovský

Dobrý den, vážený pane doktore, v krevních testech mi byla odhalena vysoká hodnota celkového a přímého bilirubinu (cca pětkrát větší než referenční hodnota) a užívám tobolky Essentiale 300mg. Jsou léčená jaterní onemocnění překážkou pro létání? Děkuji.

 

Dobrý den,
 
pokud je příčinou vysoké hladniy bilirubinu Gilbertova nemoc, potom je to bez vlivu na Vaše Osvědčení zdravotní způsobilosti.
 
Pokud je příčina jiná, například jaterní cirhóza, chronická žloutenka atd, posouzení závisí na stavu nemoci. Problémem pro létání je přetlak v jaterním řečišti, pokročilá cirhoza s postižením mozku a pod.
 
Srdečně zdraví

David Melechovský

Contacts

On-line appointment booking in Prague and Ostrava

E-mail: melechovsky@leteckylekar.cz

Phone: +420 603 423 470

Facebook: Melechovsky

WhatsApp: +420 603 423 470

Office hours

Prague

Monday to Thursday: 08.00 - 18.00

Ostrava

Friday: 10.00 - 18.30